Avukat Satılmış Şahin, gelecek ay yapılacak İstanbul Barosu Başkanlığı seçiminde Hukukun Üstünlüğü Platformu adına baro başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Şahin, Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, öncelikli görevlerinin baroyu normalleştirme olduğunu belirterek, ''Günlük siyasetten arınarak İstanbul Barosu'nun üzerine düşürülen gölgeyi kaldırmak istiyoruz'' dedi.

İstanbul Barosuna bağlı avukatlara itibarlarını geri kazandırmak, yargılamanın asli unsurlarından olan avukatlık mesleğini bağımsız kılmak istediklerini ifade eden Şahin, kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklayan bir anlayışla baroyu yönetmeyi planladıklarını anlattı.

Hukukun Üstünlüğü Platformunun, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunan bir oluşum olduğunu belirten Şahin, avukatlık mesleğine iade-i itibar kazandırarak, daha güvenli ve insanca çalışma koşulları hazırlamak için mücadele edeceklerini bildirdi.

Şahin, avukatların sosyal durumlarını güçlendirmek için İstanbul Barosuna yakışır baro binası, sağlık, spor ve sair sosyal tesisleri içinde barındıran fiziki mekanların öncelikli çalışma alanlarından olacağını bildirerek, sağlık, seyahat, konaklama, alışveriş konularında kendilerine kolaylık ve avantaj sağlayacak bir ''barokart'' çıkartacaklarını söyledi.

2010 İstanbul Baro Seçimleri Başkan Adayı Av. Satılmış ŞAHİN kimdir?

1957 yılında Yozgat Akdağmadeni İlçesi'nin Umutlu Kasabası'nda doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Yozgat'ta tamamladı. 1982 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra Ankara’da memur olarak göreve başladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak tayinini Kadıköy’e aldırıp memur olarak görevini sürdürürken bir yandan da üniversite eğitimine devam etti.

Memuriyet görevi sırasında İstanbul'da tanınma fırsatı buldu. Şahin 1988 yılında Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1989 yılında ŞAHİN HUKUK BÜROSU'nu kurarak serbest avukatlık yapmaya başladı.Aynı zamanda İstanbul Yozgat Kültür Dayanışma Derneği Kurucu Başkanlarından olan Şahin, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, okul koruma dernekleri ve çeşitli derneklerde başkanlık ve kurucu üyelik yaptı.

2004 yılında Aktif Hukuk Dergisi'nin kuruculuğunu yapan Şahin, Hukukun Üstünlüğü Platformu Baro Başkan Adayı olarak 2006 yılındaki İstanbul Barosu Baro Başkanlığı Seçimleri'ne Başkan Adayı olarak katıldı. 2010 yılında İstanbul Baro Başkanlığı’na tekrar aday oldu ve seçim çalışmaları devam etmektedir.

Halen Kadıköy'deki bürosunda avukatlık mesleğine devam eden Şahin; Tarihe, sanata, kitaplara ilgisi olan, iyi derecede tenis oynayan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: AA