banner285
Mihriban
Mihriban
31 Ağustos 2023 Perşembe 16:17
İstanbul Barosu, valiliğin içki yasağına karşı dava açtı

İstanbul Barosu, valiliğin ‘İçki Genelgesi’nin iptali ile yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

İstanbul Barosu Başkanlığı tarafından avukat Atilla Özen aracılığıyla İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı'na dilekçe sunuldu.

ANAYASA VE AİHS’YE AYKIRILIK

Dilekçede, genelgenin Anayasa'nın 20. ile 13. maddeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözlesmesi’ nin “Özel ve aile hayatına saygı hakkı” başlıklı 8. maddesine aykırı olduğu belirtildi.

Özel yaşama müdahale edildiğinin vurgulandığı dilekçede, “Genelgeyle ruhsatlı işletmeler haricinde alkol kullanımı yasaklanmak suretiyle kişilerin özel yaşamları ve yaşam şekillerine müdahale edilmektedir. Anayasa’nın 56. maddesi herkes için sağlık hakkını güvence altına almaktadır. Devlete de herkesin beden ve ruh sağlığı içinde hayatını sürdürmesi için yükümlülük yüklenmistir. Ancak özel yaşam alanına müdahale ederek sağlık hakkının kullanımı sağlanmaz. Devlet, örneğin kanser hastalarının hastalıklarının tedavisi için reçete edilmiş ilaçların karşılanması, yine SMA hastalarının tedavilerini karşılamak suretiyle bu yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekirken, kişilerin özel yaşamına müdahale edilerek sağlık hakkı korunmuş olmamaktadır” denildi.

‘TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRLAYICI BİR İŞLEM'

Genelgenin suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırı olduğunun belirtildiği dilekçede, “Her ne kadar genelge Kabahatler Kanununa da dayatılmışsa da, Kabahatler Kanunu’nun 35. maddesinde başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde sarhoş olarak davranışlarda bulunma hali kabahat olarak düzenlenerek idari para cezasi yaptırımına tabi kılınmıştır. Bunun için davranışın açık yahut kapalı alanda işlenmiş olmasının bir önemi bulunmamaktadır. Oysa genelgeyle temel hak ve özgürlüğü sınırlayan bir önleyici işlem yapılması istenmektedir. İl İdaresi Kanununda Valiliğe verilen yetki, böylesi bir işlemi kapsamamaktadır. Bu bakımdan genelge, Anayasanın 38. maddesi ile düzenlenen suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.

Dilekçede, genelgenin öncelikli olarak savunma alınmadan yürütmesinin durdurulması, ardından hüküm verilinceye kadar yürütmesinin durdurulması talep edildi.

https://www.sozcu.com.tr/

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.