Admin
Admin
25 Ekim 2019 Cuma 10:59
"Ölen öldüğüyle kalıyor" dedirten olay

Avukat Kudbedin Kaya'nın öldürülmesine ilişkin davada 6 sanığa tahliye kararı...

Bakırköy’de 2 yıl önce bir restoranda Avukat Kudbedin Kaya'nın (55) öldürülmesine ilişkin, aralarında Ergenekon Davası'nın gizli tanığı firari sanık İranlı Naci Şerif Zindaşti’nin de bulunduğu 11 sanığın yargılanmasına başlandı. Savunma yapan sanıklar, Kudbedin Kaya'nın öldürülmesiyle bir ilgilerinin olmadığını belirterek, tahliyelerini istedi. Şikayetçi Hülya Ceylan da öldürülen Kudbedin Kaya'nın eşi olduğunu belirterek, "İranlı Naci Şerif Zindaşti bir suç örgütü lideridir. Çetesiyle bu iş organize edip eşimin katline sebep olmuştur. Eşim katledilmiştir. Eşimin başka kimseyle husumeti yoktur" dedi. 6 sanığın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.  

Naci Şerif Zindaşti'nin avukatı, 19 Ekim 2018 Cuma günü ‘tutukluluğun incelenmesi' için İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurmuştu. Başvuruyu değerlendirilen 5. Sulh Ceza Hakimi, Zindaşti ve 3 adamı hakkında sürpriz bir ‘tahliye' kararı verdi. Bunun üzerine tutuklular cezavinden çıktı. Soruşturma Savcısı Ercan Devrim karara itiraz etti. Dosyayı ele alan İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimi tekrar tutuklama kararı çıkardı. Ancak Zindaşti ve adamları ortadan kayboldu. Ergenekon kumpasında dönemin FETÖ'cü savcısı Zekeriya Öz'ün “Terazi” kod adlı gizli tanığı da olan, uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti'yi serbest bırakarak kaçmasına neden olan nöbetçi Hakim Cevdet Özcan hakkında HSK soruşturma açtı.

OĞLU, EŞİ VE ABLASI DURUŞMAYA MÜŞTEKİ OLARAK KATILDI

Bakırköy 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nce konferans salonunda görülen duruşmada 6 tutuklu sanık ile 3 tutuksuz sanık hazır bulundu. Öldürülen Kudbedin Kaya'nın ablası Saadet Bahçeci, oğlu Navdar Kaya ve eşi Hülya Ceylan da duruşmada "müşteki" sıfatıyla hazır hazır bulundu.

İSTANBUL BAROSU'NUN DAVAYA KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada İstanbul Barosu davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, İstanbul Barosu'nun suçtan zarar görmediği gerekçesiyle talebini reddetti. Kudbedin Kaya'nın ablası Saadet Bahçeci, oğlu Navdar Kaya ve eşi Hülya Ceylan'ın ise suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle davaya katılma talepleri kabul edildi.

"EŞİM KATLEDİLMİŞTİR"

Müşteki Hülya Ceylan, Kudbedin Kaya'nın eşi olduğunu belirterek, "İranlı şahıs, eşime avukatlık için vekalet vermek istedi. Eşim, tutum ve davranışlarını beğenmediği için talebi reddetti. Bunları bana kendi ağzıyla anlattı. Bu olay Ergenekon Davası sürecinden önce oldu. Bu reddedilen olayından sonra husumet başladı. Zekeriya Öz, gizli tanık İranlı şahsın ifadelerini alarak eşimi sanık olarak yargılattı. Ergenekon davası nedeniyle eşimin işleri aksadı. Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Orhan Ünğan'ın suçsuz olduğuna inandığı için vekaleti aldı. Defalarca bu davadan çekilmesini istedim. Bu davanın son davası olduğunu, avukatlığı bırakacağını söyledi. Bana 'Kimseyi yarı yolda bırakmam' dedi. Silahı yoktu, avukatlık görevini ifa ediyordu. Hukukçuluk yapıyordu. Tehditlerden dolayı aracımı zırhlandırdık. İranlı şahıs bir suç örgütü lideridir. Çetesiyle bu iş organize edip eşimin katline sebep olmuştur. Eşim katledilmiştir. Eşimin başka kimseyle husumeti yoktur" dedi. 

"OLAY ORGANİZE BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ"

Kudbedin Kaya'nın oğlu Navdar Kaya İran asıllı kişinin babasına karşı husumeti bulunduğunu, babasının bu durumu kendisine çok yansıtmadığını, olayın organize gerçekleştiğini şikayetçi olduğunu aktardı. Kaya'nın ablası Saadet Bahçeci de kardeşinin suçsuz şekilde katledildiğini, şikayetçi olduğunu söyledi.

"ÖLDÜRÜLEN KİŞİYİ HİÇ GÖRMEDİM, ARAMIZDA HUSUMET YOKTUR"

Kimlik tespitlerinin ardından sanıkların savunmalarının alınmasına geçildi. Tutuklu sanık Ali Atman, "20 aydır haksız yere cinayete yardımdan tutuklu bulunuyorum. Otoparkta vale olarak görev yapıyorum. Otoparka milyonlarca araç geliyor. Olayda kullanılan aracın da otoparka daha önce gelip gelmediğini bilmiyorum. Suça konu sahte evrakta parmak izimin olduğu iddia ediliyor. Aracı park ederken dokunmuş olabilirim. Evrakın nasıl hazırlandığını bilmiyorum. Olayı gerçekleştiren kişilerle irtibatım yok. Öldürülen kişiyi hiç görmedim, aramızda husumet yoktur. Naci Şerif Zindaşti'yi tanımam" dedi. Suça konu evrakın bulunduğu aracı, tespih alması için gönderildiğini savunan sanık Atman, o sırada tesbihi ararken de evraka dokunmuş olabileceğini belirtti.

"CİNAYETLE İLGİM YOK"

"İşlemediğim bir suçtan 10 aydır tutukluyum" diyen tutuklu sanık Aslan Özden de cinayetle ilgisinin bulunmadığını belirterek, "Naci Şerif Zindaşti arkadaşımdır, iş ilişkim yok. Onun kızı öldürüldü, benim iki kızım var, kızlarımı çok severdi" dedi.

"SUÇSUZUM 19 AYDIR TUTUKLUYUM"

Tutuklu sanık Bilal Kayış suçlamaları kabul etmediğini belirterek, savunmasında şu ifadeleri kullandı: 

"Ölen avukatın ismini karakolda öğrendim. Davanın sanıklarından Ali Atman çocukluk arkadaşım. Sürekli telefonda konuşuruz, aynı yerde çalışırız. Aynı evde yakalandıkları için hakkımda iddianame düzenlendi. İddianamede telefon görüşmesinde 'Sizin adamlar gazeteye düşmüş, yakalanmış… O İranlı var ya!' şeklinde konuşmaları olduğu belirtiliyor. Ben kafede şef garsondum. Salih Şahin sık sık kafeye gelirdi. Konuşmalar Salih Şahin ile yapıldı. Ama Şahin'in ifadesi bile alınmadı. Telefonda 'Kendinize dikkat edin, yakalanmayın' diyorum, bunu Salih Şahin'e kendi adli olayları nedeniyle söyledim. Her şey ortadadır. Benim ailemden 3 kişi PKK tarafından öldürüldü. Devlet bizi koruyamıyor, kendimizi korumak zorundayız. O yüzden silah taşırız. Silahlar tertemiz çıktı, bir delil diye iddianameye konulmuş ama. Sanki ben Zindaşti'yi tanıyormuşum gibi yansıtılmış. Glock marka silah taşıyorum diye, öldürülen avukatta Glock marka silahla öldürüldü diye bağlantı kuruluyor. Suçsuzum, 19 aydır tutukluyum."

"ZİNDAŞTİ'Yİ TANIMAM"

Tutuklu sanık Emre Ateş de evlere, teknelere ve iş yerlerine müzik ve görüntü sistemi kurduğunu, ayrıca oto bakım servis hizmeti verdiğini, kendisine gelen araçlara arıza tespiti yaptığını belirtti. Sanık Ateş, "İddianamedeki sigorta poliçesinde parmak izimin bulunması yaptığım iş nedeniyle olabilir. Zindaşti'yi tanımam" dedi.

"ZİNDAŞTİ'Yİ HERKES SEVER VE SAYGI DUYARDI ÇÜNKÜ ADAM PARA DAĞITIYOR"

Gece kulübü işletmecisi olduğunu söyleyen tutuklu sanık İbrahim Kadir Aslan da "Ne parmak izim ne tapem, ne de takibim var. Bilal Kayış, evimde kalıyordu, onu almaya geldiklerinde beni de aldılar. 10 aydır içerideyim. Mağdurum. Ben Bodrum'da gece kulüpleri işletiyorum. Naci Zindaşti'yi tanırım, Bodrum için veli nimet bir insandır. Her geldiğinde 10 bin liralık loca için 20 bin lira bırakırdı. Herkese 100'er Euro dağıtırdı. Herkes sever ve saygı duyardı. Çünkü adam para dağıtıyor. Eğlenmeyi seven bir adam" ifadelerini kullandı. Sanık Aslan, "Zindaşti denilen adam 6 ay tutuklu kaldı, sonra serbest bırakıldı. Ben 20 aydır tutukluyum. Böyle bir dava olamaz. Benim ağabeyimin kanı yerdeyken ben başka bir cinayete nasıl gireyim. Benim kendi davam varken, kendi ailemi korumak zorundayken bana ne Zindaşti'den, bana ne Kudbedin Kaya'dan. Adaletinize sığınıyorum" dedi. Diğer sanıklar da suçlamaları reddetti.

6 SANIĞIN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Sanık Hasan Çataltaş'ın savunmasının alınmasına yönelik yakalama emri düzenlenmesine karar veren mahkeme heyeti, sanık Naci Şerif Zindaşti hakkında çıkartılmış yakalama emrinin infazının beklenmesine hükmetti. Mahkeme heyeti, sanıklar Ali Atman, Aslan Özden, Bilal Kayış, Emre Ateş, İbrahim Kadir Aslan ve Murat İlter'in tutuklulukta geçirdikleri süre, mevcut delil durumu ve bu aşamada adli kontrol tedbirlerinin uygulanması ile yeterli hukuki denetimin sağlanacağı kanaatine varıldığını belirterek tahliyelerine karar verdi. Tahliye edilen 6 sanığın yurtdışına çıkışını da yasaklayan mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede 31 Ekim 2017'de meydana gelen olayda Avukat Kudbedin Kaya'nın, silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiği belirtiliyor. Naci Zindaşti ile Orhan Ünğan ve İlhan Ünğan'ın husumetli oldukları, bu husumet sonucunda bir dizi ölümlerin gerçekleştiği, Büyükçekmece'de Devrim Öztunç ile Arzu Zindaşti'nin öldürüldükleri belirtilen iddianamede, İstanbul'da İlhan Ünğan'ın öldürüldüğü, Kudbedin Kaya'nın Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyada Orhan Ünğan'ın avukatı olduğu anlatılıyor.  Avukat Kaya'nın bir duruşmada 'Ben gelecek oturumda bulunmayabilirim, zira benim öldürülme riskim vardır' dediği de kaydedilen iddianamede, Kaya'nın bu beyandan 11 gün sonra uğradığı saldırıda hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Zindaşti'nin kimliği tespit edilemeyen faili meçhul şahısları azmettirdiği ifade edilen iddianamede, araçtan ve araç içindeki belgelerde yapılan incelemelerde bir kısım şüphelilerin parmak izlerinin bulunduğu, aralarında HTS kayıtlarının ve olayla ilgili mesajlaşmaların bulunduğu iddia ediliyor. İddianamede şüphelilerin faili meçhul şahıslara belgeleri temin ettikleri, bu kişilerin olayı gerçekleştirmeleri için sanıkların kolaylık sağladığı ve birlikte hareket ettikleri öne sürülüyor. İddianamede, firari sanık Naci Zindaşti'nin "Tasarlayarak öldürmeye azmettirme", "Resmi belgede sahtecilik" ve "Ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 2 yıldan 8 yıla kadar hapsi isteniyor.  Diğer 10 sanık hakkında ise "Tasarlayarak öldürmeye yardım etme" ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan 17 yıldan 25'er yıla kadar ayrı ayrı hapisleri talep ediliyor.

Odatv.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.