Yürürlükteki yasa maddesi yazı ile bir yıl ertelendi
HUKUK fakültesinde okuyan herhangi bir öğrenciye; “Yazılı bir duyuru ile yürürlükte olan yasa maddesindeki uygulama ertelenebilir mi?” diye sorduğunuzda “Şaka mı yapıyorsunuz, öyle şey olur mu? Erteleme ancak yasa ile olur” der.

Hatta bırakın hukuk fakültesi öğrencisini, normal bir eğitimi olan vatandaşa sorduğunuzda, ondan da aynı yanıtı alırsınız.

ŞAKA DEĞİL GERÇEK

Geçtiğimiz günlerde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yazılı bir duyuru ile Türk Ticaret Kanunu’nun 64/3’üncü maddesinde yer alan “zorunlu bir uygulamayı” bir yıl erteledi!

Merak edenler için açıklayalım.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 64’üncü maddesinin üçüncü fıkrasında; defterlerin açılış onayının noter tarafından yapıldığı hallerde noter, “ticaret sicili tasdiknamesini aramak zorundadır” deniliyor.

Kanun maddesi ile zorunlu tutulan bu uygulama, Gümrük ve Ticaret Bakanı adına Müsteşar Vekili imzasıyla yapılan “yazılı bir duyuru” ile ertelendi!

1.5 MİLYON MÜKELLEFİ İLGİLENDİRİYOR

Ticaret sicili kayıtlarına göre, 31 Ekim 2012 tarihi itibariyle;

· 572.661 işletme,

· 15.962 kollektif, 2.353 komandit şirket,

· 99.965 anonim, 763.893 limited şirket,var.

Olay, yaklaşık 1,5 milyon mükellefi ilgilendiriyor.

TEBLİĞ YETİŞMEMİŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı duyurusunda, Türk Ticaret Kanunu’nun 64’üncü maddesi uyarınca; “fiziki ortamda veya elektronik ortamda tutulan ticari defterlerin nasıl tutulacağı, defterlere kayıt zamanı, onay yenileme ile açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esaslarının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nca müştereken çıkarılan tebliğ ile belirleneceği” hükmüne yer verildiği ancak söz konusu tebliğin henüz tamamlanamadığı belirtiliyor.

Ardından da 2013 yılına ait açılış onaylarında, Türk Ticaret Kanunu’nda “zorunlu kılınan” sicil tasdiknamesinin noterlerce aranmamasının uygun olacağı belirtilerek, noterlere duyuru yapılması isteniyor.

NOTERLER NE YAPACAK?

Bir tarafta yasa maddesi var; “defterlerin açılış tasdikinde, ticaret sicil tasdiknamesi aranması gerekir” diyor.

Diğer tarafta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yazılı duyurusu var; “Tebliği yetiştiremedik. Noterler, defterlerin açılış tasdikinde ticaret sicil tasdiknamesi aramasınlar” diyor.

Hadi bakalım, noterler yasa maddesine mi uyacak yoksa yazılı duyuruya mı?

TEBLİĞ NİÇİN GECİKTİ?

Yeni Türk Ticaret Kanunu 14 Şubat 2011, değişiklik yapan kanun 30 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Peki.. bu tebliğ şimdiye kadar niçin hazırlanmadı?

Aynı şekilde, yıl sonuna kadar yayınlanması gereken tebliğler, yönetmelikler ve tüzüklerin de çoğu ortada yok!..

1 Aralıktan itibaren defter tasdikleri başladı. Hangi defterlerin tasdik ettirileceği “net olarak” belli değil. Örneğin limited şirketlerde “müdürler kurulu”nun alacağı kararlarla ilgili defter ve onaylanması tartışmalı..

Aralık ayı sona ermeden, hiç değilse defter tasdiki ile ilgili tebliğ acilen yayınlanmalı..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.