25 Haziran 2014 Çarşamba 10:46
 KESİNLEŞMİŞ TAAHHÜDÜ İHLAL KARARLARININ ÇOĞU BOZULABİLİR

Adalet Bakanlığı’na bu konuda yoğun başvurular olduğunu tahmin ediyoruz.

Bozma kararlarındaki gerekçelere bakıldığında hemen hemen bütün kesinleşmiş taahhüdü ihlal kararının bozulabileceğini düşünüyorum.  Genellikle taahhütlerde tahsil harcı hesaplanmıyor, takip masrafları ve işlemiş faiz açıkça ve ayrı olarak gösterilmiyor ve gösterilmeyen bu ferilerden alacaklının feragatine yer verilmiyor.  Bu nedenlerle kesinleşmiş taahhüdü ihlal kararlarının çoğunun bozulabileceğini düşünüyoruz.

İŞTE YARGITAY’IN  BOZMA GEREKÇELERİ

YARGITAY 11. Ceza Dairesi
Esas: 2014/2326 
Karar: 2014/2512

Sanığın taahhüdünü içeren 03/02/2011 tarihli tutanakta ödenmesi gerekli toplam borç miktarının tüm fer'ileri ile birlikte hesaplanıp açıkça gösterilmesi gerektiği, takip masrafları ile taahhüt tarihine kadar işlemiş faiz alacağının taahhütte açıkça yer almadığı gibi bunlardan feragat edildiğine dair alacaklı vekilinin beyanının da olmadığı, dolayısıyla söz konusu taahhüdün hukuken geçersiz olduğu ve sanığa isnat edilen suçun oluşmadığı nazara alınmadan, itirazın reddi yerine yazılı şekilde kabulüne karar verilmesinde isabet görülmediğinden bahisle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 309. maddesi uyarınca, anılan kararın bozulması istenilmiş olmakla, Dairemize gönderilen dosya incelenerek gereği 

 

YARGITAY 11. Ceza Dairesi
Esas: 2013/11074 
Karar: 2013/8061

….tutanağında; borçlu tarafından ödenmesi gereken tahsil harcının gösterilmediği gibi, "ödeme tarihlerine göre işleyecek faiz borcu, fazlaya ilişkin haklar bakidir."

YARGITAY 11. Ceza Dairesi
Esas: 2013/4394 
Karar: 2013/3766

…taahhüt tutanağında borçlu tarafından ödenmesi gereken tahsil harcının gösterilmediği, dolayısıyla ödenecek toplam borç miktarının bütün fer'ileri ile birlikte hesaplanıp açıkça gösterilmemiş olması nedeniyle sanık tarafından yapılan taahhüdünün hukuken geçersiz bulunduğu anlaşılmakla

Son Güncelleme: 25.06.2014 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.