banner285
26 Eylül 2010 Pazar 15:22
Artık herkes incelenecek diyen Maliye özelleşiyor mu ?
Maliye Bakanı Şimşek, Meclis’te bulunan ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören tasarının, kayıt dışı ekonomi ve vergi kaçağı ile daha etkili mücadeleye dönük hükümler içerdiğini bildirdi.
Mevcut sistemde vergi denetimlerinin risk analiz modeline göre yapıldığına dikkati çeken Şimşek, bütün verilerin Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde toplandığı ve bu verilerin analizi sonucu riskli mükelleflerin belirlendiğini ve bunların da denetlendiğini kaydetti.
Bunun diğer mükellefleri olumsuz etkilediğini anlatan Maliye Bakanı, şöyle konuştu:
“Kayıt dışındaki mükellefler veya kayıt içinde olup da kısmen ekonomik faaliyetlerini kayıt dışında tutanlar, bu durumda (Nasıl olsa biz denetlenmeyiz. Nasıl olsa Maliye Bakanlığı, varolan mükelleflerin sadece yüzde 2’sini, 3’ünü denetleyebiliyor) diyerek, risk alabiliyor.
Yeni düzenlemede biz ne diyoruz? (Mükelleflerin büyüklüklerine göre denetim yapacağız. Büyük mükellefleri en az 3 yılda 1 kez, orta büyüklükteki mükellefleri 6 yılda bir, daha küçük ölçekteki mükellefleri de 9 yılda bir denetleyeceğiz.) Tasarıda bunu ifade ediyoruz.
Bu denetim, tam denetim de olabilir, sınırlı denetim de olabilir. Bu arada denetim programına ve risk analizine göre denetim yapmaya devam edeceğiz. Tasarı ile getirilen hükümlerin uygulamaya girmesiyle, bütün mükellefler denetlenecek. Hiçbir mükellef, (Bizim denetlenme ihtimalimiz düşük. Biz, eğer ekonomik faaliyetlerimizin bir kısmını kayıt dışı, beyanname dışı tutarsak bunun bir sonucu olmaz, kimse bunu bilmez) yaklaşımına girmesin.
Risk analizine takılmayanlar da, mutlaka getirilen süreler içerisinde bir kez sınırlı veya tam denetime tabi tutulacak.”
Maliye Bakanı Şimşek, bütün mükelleflerin denetim kapsamına alınmasının, denetim kapasitesinin artırılması gereksinimini beraberinde getirdiğine de işaret ederek, “O nedenle de Gelir İdaresi Başkanlığında yeniden yapılandırma söz konusu. Denetim elemanların sayısının ciddi şekilde artırılması gündemde” dedi.
Kayıt dışı ile kâğıt üzerinde strateji açıklayarak, slogan atarak mücadele edilemeyeceğini belirten Şimşek, bu mücadelenin vergi kaçırmanın sonuçlarının ağırlaştırılması ve vergi denetiminin daha etkin yapıya kavuşturulmasıyla verilebileceğini söyledi. Şimşek, “Bütün bunları bir arada düşünmemiz lazım. Biz de, bunu amaçlıyoruz. Yeni düzenlemeler, kayıt dışının önlenmesine de katkı sağlayacak” diye konuştu.
Tasarı ile kayıp ve kaçakların minimize edilmesinin yanı sıra ``verginin tabana yayılması ve mükellef haklarının korunmasının`` amaçlandığını da anlatan Şimşek, şöyle devam etti:
“Bazen bize şikâyetler geliyor. Eskiden yapılan uygulamalar ama insanların kafasında yer edinmiş. Diyorlar ki, (Sayın Bakanım, biz ilk 100`e girdik. Ama bizi yine denetliyorlar.) Aslında son yıllarda böyle bir şey yok. Biz, o modeli değiştirdik. Ama böyle bir algı kalmış.
Şimdi biz diyoruz ki. Bütün mükellefler, ne kadar büyük olduklarına bağlı olarak ya 3 yılda bir, ya 6 yılda bir ya da 9 yılda bir denetlenecekler. Bu vatandaşın ve memleketin lehine…
Burada mükellefi de düşündük. Eskiden denetim elemanları, şirketlerin defterlerini alırlardı. Yıllarca denetimi devam ettirirlerdi. Bu incelemeler 5 yıl bile sürüyordu. Bana öyle şikâyetler geliyordu ki, ben bile şaşırıyordum. Defterleri almışlar, tutuyorlar. Bu durum, mükellefi sıkıntıya sokuyordu. Şimdi bunu da değiştiriyoruz. Neyi getiriyoruz? Örneğin (denetimi maksimum 1 yılda bitireceksin, bitiremezsen diyelim ki sana 6 ay daha ek süre veriyoruz.) Bu şekilde denetim standartlarını iyileştiriyoruz, mükellef haklarını koruyoruz.”
Maliye Bakanı Şimşek, tasarıyla, Maliyeye soru sormanın paralı hale getirildiği şeklinde değerlendirmeler yapıldığına da dikkati çekerek düzenlemede, sadece şirketlerin mukteza talepleri karşılığında bir bedel alınması hükmünün yer aldığını belirten Şimşek, şunları söyledi:
“Maliyeye soru sormak paralı değil. Biz, her zaman vatandaşın sorularına açığız. Vatandaş, istediği kadar soru sorsun. Tasarıda şirketlere dönük bir düzenleme bulunuyor. Şirketlerin mukteza talepleri oluyor. Burada, şirketlerin büyüklüğüne bağlı olarak mukteza verme işlemini paralı hale getiriyoruz. Bu, ABD ve diğer birçok ülkede zaten uygulanıyor. Getirdiğimiz model, dünya uygulamalarından farklı değil. Şirketleri, büyüklüklerine bağlı olarak ücrete tabi tutacağız. Yoksa vatandaşların Maliyeye soru sorması paralı değil. İstedikleri kadar soru sorsunlar. Biz, tam tersi bunu teşvik ediyoruz ve vatandaşa bu yönde kolaylıklar sağlıyoruz. Vergi İletişim Merkezi ve ilgili diğer birimler, zaten vatandaşa yardımcı olmak için çalışıyor.”
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi cezalarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve bunların başka bir düzenleme şeklinde uygulamaya konulacağını bildirdi.
Daha önce vergi kaçıranlara yönelik hapis cezalarını artırdıklarını hatırlatan Şimşek, “Bu aşamada yeni bir düzenleme yapmadan, o konu üzerinde biraz daha çalışmamız gerektiği sonucuna vardık. Bu pakette cezaları daha da ağırlaştıran bir düzenleme yok. Cezalarla ilgili çalışmalar devam edecek ve daha sonra gelecek” açıklamasında bulundu.
Son Güncelleme: 23.10.2013 16:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.