Admin
Admin
27 Mayıs 2016 Cuma 14:38
MALİYE BAKANINDAN MUHASEBECİLERE MÜJDE

Maliye Bakanı Ağbal’dan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere müjde

Maliye Bakanı Ağbal; “Muhasebe ücretlerinin tahsiline çözüm bulacağız”

“TÜİK’in sizden aldığı istatistikler var. Ben Bakan olarak inisiyatif alıyorum. Bu belgeler artık hiçbir zaman muhasebecilerden istenmeyecek” diyen Ağbal, muhasebecileri bu yükten kurtaracaklarını aktardı.

“Maliyeciler mükellefe eziyet etmeyecek”

Ağbal, “Muhasebe ücretlerini almakta zorlandığınızı biliyorum. Bu ücret meselenize bir çözüm bulacağız. Mükellefin de muhasebecinin de hakkını hukukunu koruyalım.” diye konuştu.

İŞTE AYRINTILAR;

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Vergi kanunları daha basit olsun, mükellefler vergi kanunlarını uygularken zorlanmasınlar, daha az bürokrasi olsun’ dedi. muhasebedr.com

Ağbal, Meslekte Birlik Grubu tarafından İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) seçimli genel kurulu öncesi Haliç Kongre Merkezi’nde “Dayanışma Gecesi” etkinliğine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Ağbal, Meslekte Birlik camiasının sadece bir mesleğin menfaatlerini korumak üzerine kurulmadığını, bu camianın idealleri olduğunu, camiayı bir araya getiren ortak değerler bulunduğunu belirterek, bu camianın zorluklar karşısında dimdik durduğunu ifade etti.

“Maliyeciler mükellefe eziyet etmeyecek”

Ağbal, bugün bazı şeyler söylemek istediğini ancak bu düşüncelerinin önceden beri var olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vergi kanunları daha basit olsun, mükellefler vergi kanunlarını uygularken zorlanmasınlar, daha az bürokrasi olsun. Mükellefin beyanı esas olsun, mükellef yarından endişe etmesin, ‘Maliyeciler kapımı ne zaman çalacak’ diye korkmasın, adalete güvensin. Maliyesine, devletine güvensin, devletin,maliyenin adaletine güvensin. Her Maliye Bakanlığı görevlisi yaptığı işin başına adaleti, eşitliği hakkaniyeti koyacak. Maliyeciler mükellefe eziyet etmeyecek. Yaptığı işi yaparken mükellefin haklarını kendi hakkı gibi koruyacak.”

“Vergide adalet devlete güveni artırır”

Bakan Ağbal, yaptıklarının hala yetersiz olduğunu ve yapacakları şeylerin bulunduğunu belirterek, “Vergide sağlanacak adalet devlete olan güveni artırır. Bunu da kanunları, uygulamayı iyi yaparsanız sağlarsınız. İnşallah içinde bulunduğumuz dönemde de geleceğe yönelik olarak da bütün talepler başımızın üzerine. Bunların hepsini hayata geçirmek için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Ağbal, “Vergi kanunlarının uygulanmasında, mükelleflerin görevini yerine getirmesinde can alıcı nokta sizsiniz. Siz ne kadar iyi görev yaparsanız mükellef de maliye de rahat eder.” diye konuştu.

Gelecek dönemde mali müşavirlerin ve muhasebecilerin üzerindeki gereksiz yüklerin hepsini nasıl azaltabileceklerini çalışacaklarını aktaran Ağbal, mesleği daha saygın hale getirmek için ilgili yasalarda gereken değişiklikleri yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Ağbal, mesleğin saygınlığını artırmak için canla başla çalışacaklarını vurguladı.

“Vergi kanunlarındaki belirsizlikler ortadan kaldırılmalı”

Bakan Ağbal, Meslekte Birlik gibi bir camia ile masaya oturma zamanının geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Hem meslek kanunu ile ilgili hem vergi kanunu ile ilgili düzenlemelerde masaya oturalım. Vergisini ödeyen her vatandaşlarımız eli öpülesi insanlardır. Vergisini veren vatandaşı el üzerinde tutmamız lazım. Vergi kanunlarında oluşan belirsizlikleri, geriye dönük yanlış uygulamaların hepsini kaldırmalıyız. Mükellefin hakkını hukukunu korumalıyız. Gelin birlikte yapalım, mükellefler kanundan ne kadar memnun kalırsa o şekilde vergisini verecektir.”

“TÜİK’in sizden aldığı istatistikler var. Ben Bakan olarak inisiyatif alıyorum. Bu belgeler artık hiçbir zaman muhasebecilerden istenmeyecek” diyen Ağbal, muhasebecileri bu yükten kurtaracaklarını aktardı.

Ağbal, muhasebecilerden istenen belgelerin Bakanlıkta da olduğunu belirterek, hükümetin her zaman işleri kolaylaştırmaktan yana olduğunu, e-Devlet’in bunun için kurulduğunu anımsattı.

Bu tür gereksiz ne kadar işlem varsa azaltılması gerektiğini vurgulayan Ağbal, devletin ihtiyaç duyduğu bilgiyi en kısa yoldan üretmesi gerektiğini bildirdi.

“Ücret meselenize çare bulacağız”

Ağbal, “Duyuyorum ki ücretlerini almakta zorlanıyormuşsunuz. Bu ücret meselenize bir çözüm bulacağız. Mükellefin de muhasebecinin de hakkını hukukunu koruyalım.” diye konuştu.

Bakan Ağbal, “Muhasebeci arkadaşımız vergi ödemek istediğinde ayrı bir kanun var. Beyannamesini geç verdiği zaman ayrı bir ceza, prim bildirgesini geç verdiği zaman ayrı bir ceza sistemi var. Usul hukuku tamamen birbirinden farklı. Bu kadar karmaşık mevzuatın içinden çıkılamaz.

Vergi kanunları, vergi usul kanunları, sosyal güvenlik kanunlarını masaya yatıracağız. Bütün hükümleri gözden geçirerek bunları birbiriyle uyumlu hale getireceğiz. Aynı konuda aynı hüküm olacak. Birbirleriyle farklı olmayacak. Kafalar karışmayacak. Daha basit, daha adil, daha uygulanabilir bir sistem olacak.” değerlendirmesinde bulundu. (DÜNYA GAZETESİ)

Son Güncelleme: 27.05.2016 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.