06 Nisan 2011 Çarşamba 10:01
Prof.Dr.Murat ARSLAN  Basına Sesleniyor!
Beş yıllık zorlu bir eğitimden sonra hiçbir iş garantisi olmadan hayata atılan binlerce veteriner hekime yönelik ithamınızı biz okuduk, bütün Türkiye okudu. Lütfen sizde şimdi bizi dinleyin ve eğer siz bir istisna olduğunuzu düşünüyorsanız bize denk geliniz, bu yazdıklarımıza köşenizde cesaretle yer veriniz.
Çünkü, bu Ülkede hayvan sağlığıyla beraber insan sağlığı da tehlikeye atılırken biz Veteriner Hekimler haykırdık siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Denetimsiz olarak et ithalatı yapılırken bu ülkeye deli dana, mavi dil ve diğer hastalıklar giriyor sağlığımız tehlikede diye haykırdık, Beyoğlu’nda yüzlerce Veteriner Hekim, Tabip, Diş Hekimi, Eczacı bir araya gelip sesimizi duyurmaya çalıştık siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Kuş gribinde, kırım Kongo kanamalı ateşinde meslektaşlarımız hayati risk altındayken ölüyorken siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Bu Ülkeye denetimsiz olarak hasta kaçak hayvanlar girerken bu durum hayvan ve insan sağlığı için risktir diyerek haykırdık, siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Doğum günlerinde, sevgililer gününde petshoplardan hediye olarak alınan kaçak hayvanlar sokağa bırakıldığında kanuna aykırılıkları haykırdığımızda siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Onlar sokakta aç gezmesinler itilip kakılmasınlar diye kanun uygulayıcıları göreve çağırdık projeler ürettik siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Barınaklar değil rehabilitasyon merkezleri dedik siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Onlar pet-shop'larda olmamalı yaşam alanları yeterli değil bilimsel gerçeklere aykırı dedik siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Meslektaşlarımız ağır vergi yükü, kira, harçlar ve diğerler giderler altında ezilirken siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Ağır çalışma koşulları altında mesai saati sınırlaması olmadan gece gündüz hizmet verirken şiddete maruz kaldığımızda siz bize denk gelmediniz, yazmadınız!
Kamuda çalışan meslektaşlarımız zoonoz hastalıklar nedeniyle hayati risk altında çalışırken fiili hizmet tazminatımız kaldırıldığında siz bize denk gelmediniz yazmadınız!
Siz bize ne zaman denk geldiniz?
Slikonlarına binlerce dolar harcamış ama kucağındaki kediyi sokak kedisi diye ücretsiz tedavi ettirmek isteyen hanımefendinin feryadında denk geldiniz.
Hayvan sever bilinci oluşmadan aldığı hayvanını veteriner hekime götürdüğünde, Veteriner Hekim tarafından hak ettiği ücret kendisinden talep edildiğinde “olur mu canım altı-üstü bir hayvan” zihniyetinde bize denk geldiniz.
Her gün sayısız sokak hayvanına bakan Veteriner Hekime bu durumu suistimal eden sözde hayvan severlerin bu arzuları karşılanmayınca siz bize denk geldiniz.
Bazı belediye başkanlarının emriyle bilgileri dışında hayvan itlaf edildiğinde günah keçisi yerine konulduğumuzda siz bize denk geldiniz
Sözde hayvan severlerin rant kavgasında hiçe sayılan hayvan sağlığını dile getirirken belediye başkanlarıyla karşı karşıya geldiğimizde bize denk geldiniz.
Doktora gittiğinde tedavi parasını sormak aklından bile geçmeyen ama minik dostunu Veteriner hekime götürdüğünde, onun bir can olduğunu unutup, pazarlık yapma hakkını kendinde bulanların feryadında bize denk geldiniz
Sayın basınımız, bir konuda çok yanılıyorsunuz, biz hayvanları seviyoruz onun için Veteriner hekimiz. Birçok meslektaşımızın evinde hayvan bulunmaktadır. Ama şunu da sormadan edemeyeceğim, çocuk doktorlarına neden evinizde çocuk bakmıyorsunuz diye hiç sordunuz mu?
Toplum sağlığının hiçe sayıldığı ve sağlık hizmetlerinin gittikçe ticarileştiği bir ortamda, beş yıllık eğitimden sonra ayakta kalmaya çalışan veteriner hekimlere yaptığınız bu yakıştırmaları tekrar düşünmenizi öneriyorum.
Yıllardır yazacak yazı bulamadığında (bulabilenleri tenzih ediyorum) Veteriner Hekimleri hedef haline getiren sayın yazarlar; Dünya Veteriner Hekimler Yılında (2011 yılı Dünya Veteriner Hekimler Yılı olarak kutlanmaktadır) bir kez olsun istisnai olarak bize denk gelseler, sesimize kulak verseler, belediyeler, milli eğitim müdürlükleri, diğer odalar ve sivil toplum örgütleriyle hayvan sever bilinci, çevre ve toplum sağlığı konusunda yaptığımız projeleri gündeme getirseler….
Ey istisna gazeteciler lütfen hiç olmazsa 2011 Dünya Veteriner Hekimler Yılında bize denk geliniz!
 
Prof.Dr.Murat ARSLAN
İstanbul Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu Başkanı
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeynep 2011-04-06 19:32:12

hocam, elinize sağlık çok güzel ifade etmişsiniz ama keşke "vijdan" değil de "vicdan" diyerek başlık atsaydınız, nede olsa bir gazeteciye cevaben yazıldı..