İSTANBUL - - "Ergenekon" davasının tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur'un ifadesinin alınması için 21 Haziran'da görülecek duruşmada hazır edilmesi amacıyla İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne yazı gönderildi. 
  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 64'ü tutuklu 260 sanıklı "Ergenekon" davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, savunmaları tamamlamak için tutuksuz yargılanan sanıkların duruşmalarda hazır edilmesi için ilgili yerlere yazı yazdı. 
  Buna göne mahkeme, 30 Mayıs'taki duruşmada savunmasının alınmasına karar verilen Şener Eruygur'un 21 Haziran Perşembe günü yapılacak duruşmada bulunmasını kararlaştırdı. 
  Mahkeme bu kapsamda, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne yazı yazarak, Eruygur'un ifadesinin alınması için duruşmaya gelmesi gerektiğinin bildirilmesini istedi. 
  Mahkeme, ayrıca ifadesi alınmayan diğer tutuksuz sanıklardan Murat Aplak ve Emrah Gönenci'nin de aynı gün yapılacak duruşmada hazır edilmesine karar verdi. 
  Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu'na yazı yazarak, Eruygur'un nöroloji ve psikiyatri bölümlerinde muayenesinin yapılıp, geçirdiği kafa travmasının beyin fonksiyonlarında bozukluk ve kalıcı etkiye neden olup olmadığının tespit edilmesine karar vermişti. 
  "Eruygur'un sağlık açısından duruşmalara katılmasında bir engel olmadığı" şeklindeki Adli Tıp Kurumu raporunun ardından mahkeme, 30 Mayıs'ta duruşmada Adli Tıp Kurumu raporunu dikkate alarak, emniyet görevlilerine yazı yazılmasını ve Eruygur'un duruşmada hazır edilmesinin istenmesini kararlaştırmıştı. 
  "Ergenekon" kapsamında açılan ikinci iddianamenin sanıklarından olan Eruygur, 1 Temmuz 2008 tarihinde tutuklanmıştı. 
  Tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde 2008 yılının eylül ayında düşerek beyin kanaması geçiren Eruygur, mahkemece tahliye edilmişti.

turkiye gazetesi