16 yaşındaki Grigoropulos’un (altta) 2008’de polis kurşunuyla öldürülmesi protestoları tetiklemişti. Olayla ilgili yargılanan polislerden Korkoneas ömür boyu hapis cezası alırken, suça ortaklıktan suçlu bulunan diğer polis de 10 yıl hapis cezası aldı.

Dış Haberler Servisi - Yunanistanın başkenti Atinanın Eksarhia semtinde yaklaşık iki yıl önce bir gencin polis kurşunuyla öldüğü olay nedeniyle yargılanan iki polis memuru suçlu bulundu.

16 yaşındaki Aleksis Grigoropulosun 6 Aralık 2008de hükümet karşıtı gösterilerdeki ölümü ardından ülke genelinde şiddetli gösteriler düzenlenmiş, arabalar ateşe verilip dükkânlar yağmalanmıştı.

İki polis hakkındaki dava ocak ayında başladığından bu yana savunma avukatları müvekillerinin göstericiyi bilerek öldürmediğini dile getirdiler. Ancak dayava bakan 7 hâkimden 4ü, dün açıkladıkları kararda polis memuru Epaminondas Korkoneasın göstericiye bilerek nişan aldığı sonucuna vardı. Korkoneas, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Diğer polis memuru ise suça ortaklıktan suçlu bulundu ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aleksis Grigoropulos tek kurşunla can vermişti.

Davanın devam ettiği günlerde maktulün bağlı olduğu sanılan anarşist gruplardan sanıklara yönelik ölüm tehditleri gelmiş ve bunun üzerine duruşmalar başkente 200 kilometre mesafedeki Amfissaya taşınmıştı.

Atinanın Eksarhia semti anarşist grupların güçlü olduğu bir bölge olarak biliniyor. Kesin tablonun belli olmadığı 6 Aralık 2008deki ölümün ardından çıkan ve yaklaşık 10 gün süren şiddet olaylarında 500 kadar işyeri hasar görmüş, ülkenin ikinci büyük kenti Selanikte de neredeyse yıkım yaşanmıştı.

Atina Ticaret Odasının tahminlerine göre maddi hasarın tutarı yaklaşık 1 milyar Avroyu buldu. Grigoropulosun polis kurşunuyla ölümünün protesto edildiği bir sene sonraki anma gösterilerinde de gerginlik