ANKARA

İçişleri Bakanlığınca yurt genelinde yaya öncelikli trafik bilincinin yaygınlaştırılması için "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında yaya geçitlerinde etkinlikler gerçekleştirildi.

İstanbul

2019'un "Yaya öncelikli trafik yılı" ilan edilmesi kapsamında, "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" sloganıyla başlatılan kampanya için İstanbul'da etkinlik düzenlendi.

Mecidiyeköy İETT otobüs duraklarının çıkışındaki yaya geçinde "Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması" amacıyla bilgilendirme yapıldı.

Üst geçitlere bilgilendirici afişler asılırken, bir grup öğrenci de "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" yazılı pankart açtı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, burada yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının trafikle ilgili eylemini İstanbul'da başlattıklarını söyledi.

Geçen yıl Karayolları Trafik Kanununda yeni bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Yerlikaya, "Bu düzenleme ile eğer trafikte görevli birisi yoksa, ışıklı trafik işaretleri de bulunmuyorsa, sadece trafik işaret levhalarının belirlediği tüm kavşakların giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yere sürücülerimiz yaklaşırken yavaşlamak zorundalar. Eğer, buradan bir yaya geçmek üzere hareket ediyor veya geçiyorsa, sürücü durup ilk geçiş hakkını yayaya tanımak zorunda." dedi.

İzmir

"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan proje İzmir'de de hayata geçirildi.

İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Mete Çağlar, öğrenciler ve vatandaşlar, ülke genelinde eş zamanlı başlatılan proje için Halit Ziya Bulvarı'nda Mimar Kemalettin Caddesi girişindeki yaya geçidinde bir araya geldi.

Gözden kaçırmayın
Düzce'de DEAŞ operasyonu

Düzce'de DEAŞ operasyonu

Proje, protokol üyeleri, engelli vatandaşlar, öğrenciler ve kampanyaya katılan vatandaşların yaya geçidinden karşıya geçmesiyle Türkiye genelindeki diğer illerle eş zamanlı başlatıldı.

Vali Yardımcısı Öneği, Emniyet Müdürü Aşkın ve İl Jandarma Komutanı Korkmaz, öğrencilerle yaya geçidinde bekleyen sürücülere kampanyaya ilişkin broşürler dağıtarak proje hakkında bilgiler verdi.

Etkinlikte yer alan öğrenciler ve engelli vatandaşlar da trafikte yaya bilincinin artırılmasına ilişkin dövizler taşıdı.

Eskişehir

Eskişehir'de bir alışveriş merkezinin önünde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Özdemir Çakacak, Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldığını söyledi.

Bakanlığın, bu seneyi "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan ettiğini hatırlatan Çakacak, "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara, durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır." dedi.

Kütahya

Kütahya'daki etkinlik kapsamında, Vali Ömer Toraman, kent protokolü ve öğrenciler, Zafer Meydanı ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda trafik ışığı olmayan yaya geçitlerini kullanarak yolun karşısına geçti.

Etkinlik hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Toraman, amaçlarının meydana gelen kazalarda can ve mal kaybı ile yaralanmaları en aza indirmek olduğunu kaydetti.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kütahya'da, yayaların da karıştığı kazalar meydana geldiğini söyleyen Toraman, "2018 yılında Kütahya'da yaklaşık 170 yaya vatandaşımız kazalarda yaralanmış bulunuyor. Sürücülere çağrımız; bir yaya geçidine yaklaşırken muhakkak hızlarını düşürsünler. Eğer yaya geçidinde bir yaya görüyorlarsa da muhakkak dursunlar ve o yayanın geçişini tamamladıktan sonra yollarına devam etsinler." ifadelerini kullandı.

Bilecik

Bilecik'te, Atatürk Bulvarı'ndaki etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Vali Bilal Şentürk, özellikle sürücülere bir mesaj vermek istediklerini belirtti.

İnsan hayatını korumanın önemine değinen Şentürk, "Esas olan insan hayatı. Teröre kaybettiğimizden daha fazlasını kazalarda kaybediyoruz. Bu noktada umumiyetle sürücü hatasından kaynaklanan kazalar da oluyor. Araç sürücülerimizin durarak her noktada önceliği yayalara vermesini arzu ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Yalova

Yalova kent merkezinin 24 noktasında, yaya öncelikli trafik bilincinin yaygınlaştırılmasına yönelik eş zamanlı uygulama yapıldı.

Cumhuriyet Caddesi'ndeki yaya geçidinde yapılan uygulamada konuşan Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, "İlimizdeki ölümlü kazaların çoğu yayalara öncelik verilmemesinden kaynaklanıyor. Aslında bu proje bizim ilimize uygun bir proje benim gördüğüm kadarıyla." ifadelerini kullandı.

Adana

Adana'da Vali Mahmut Demirtaş'ın katılımıyla Mehmet Nuri Sabuncu Bulvarı Süreyya Nihat Oral Ortaokulu önünde farkındalık çalışması gerçekleştirildi.

Okul öğrencileri, ellerindeki "Öncelik yaşayan adımlar", "Dur yolda ben de varım", "Dikkatli geç yaşamayı seç", "Sen dur yaşam durmasın" yazılı dövizlerle yaya öncelikli trafiğe dikkati çekmeye çalıştı.

Osmaniye

Osmaniye'de de Vali Ömer Faruk Coşkun'un katılımıyla Devlet Bahçeli Meydanı çevresindeki yaya geçitlerinde uygulama yapıldı.

Jandarma ve polis ekipleri yaya geçidi bulunan yerlerde sürücüleri durdurarak yayaların öncelik hakkı olduğunu hatırlatarak, bilgilendirici broşür dağıttı.

Mersin

Mersin'de de Vali Ali İhsan Su'nun katılımıyla merkez Akdeniz ilçesi İsmet İnönü Bulvarı Ulu Cami Meydanı önündeki yaya geçidinde, farkındalık uygulaması gerçekleştirildi.

Su, yaptığı konuşmada, trafik kazalarını azaltmak, ölümler ve yaralanmaları en aza indirmeyi hedefleyerek kent genelinde ciddi çalışma yaptıklarını anlatarak, "Genel itibariyle trafik kazalarında yaralanan veya hayatını kaybedenlerin yüzde 20'sinin yaya olarak trafikte seyreden vatandaşlarımız oluşturuyor. Yayalar zarar görüyor. Yayaların mutlaka kanuni olarak desteklenmesi gerekiyordu. O da 2018 yılında mevzuatta yapılan bir değişiklikle yapıldı." diye konuştu.

Hatay

Hatay'ın merkez Antakya ilçesi İnönü Caddesi'nde Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk'ün katılımıyla yaya geçitlerinde farkındalık uygulaması yapıldı.

Karabörk, yaptığı konuşmada, etkinliğin, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılmasına katkı sağlayacak bir uygulama olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bu kampanyayla vatandaşlarımız trafikte yaya trafiğine öncelik verecekler. Ülke genelinde ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılması için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Halkımızın bilinçlendirilmesiyle bu kazaları azaltmak emniyet teşkilatının birinci derecede görevi ve sorumluluğu olacak. Jandarma ve diğer kurumlarla birlikte hem şehirler arası yollarda hem de şehir içi yollarda güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye arttırarak kazaların olmasını engellemek, kazalar olmuş ise ölüm ve yaralamayla sonuçlanmamasını sağlamak amacıyla tüm tedbirleri personelimizle birlikte alacağız."

Edirne

Edirne Valisi Ekrem Canalp, kampanyayı İpsala ilçesinden başlattı.

Vali Canalp, trafikte önceliğin yayalarda olduğu bilincini yerleştirmek için çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Yapılan düzenlemenin insan hayatına verilen değeri öne çıkardığının altını çizen Vali Canalp, şunları kaydetti:

"Araçlar çelik ve sert plastikten imal edilmişlerdir, ama biz insanlar etten ve kemikten yaratılmışız. Dolayısıyla kemiğin ve etin, çeliğe ve sert plastiğe önceliği olması gerekiyor. Bu yasal düzenleme de buna yönelik, düzenleme ile bu yıl yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi.

Bu çerçevede emniyet ve jandarma teşkilatımız bilinçlendirme faaliyetlerini yürütecekler. Ekiplere milli eğitim müdürlükleri de destek verecek. Trafikte yayalara öncelik vermemiz gerektiği bilincini yerleştirmek için çaba göstereceğiz."

Kırklareli

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Özgürlük ve Demokrasi Meydanında düzenlenen programda, İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar, Jandarma Komutanı Albay Kadir Oğuz, kurum müdürleri ve öğrenciler tarafından, yaya geçitlerinde sürücüleri bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Vali Bilgin, burada yaptığı konuşmada, kampanya ile farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Yaya geçitlerinin çok önemli olduğunu belirten Bilgin, tüm sürücülerin kampanyaya destek vermesi çağrısında bulundu.

Tekirdağ

Tekirdağ'da da sürücüler bilgilendirildi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programda, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Şahin Karakaş, kurum müdürleri ve öğrenciler tarafından, yaya geçitlerinde sürücülere bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Kaynak: AA