Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan bir okulda görev yapan Hayrettin K.’nin 3 öğrenciye istismardan tutuklandığı ortaya çıktı. Öğrencilerin ailelerine durumu anlatması üzerine Gürpınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayetin ardından Hayrettin K., 24 Mayıs’ta tutuklanarak Van M Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 

İSTİSMAR, TEHDİT VE DAYAK 

Dihaber'in aktardığına göre; psikolog eşliğinde ifadeleri alınan öğrenciler, çeşitli tarihlerde Hayrettin K.’nin istismarına maruz kaldıklarını ve Hayrettin K.’nin yaşananları anlatmamaları için “Sizi okuldan atarım, döverim” tehdidinde bulunduğunu anlattı. Bir öğrenci ise istismara karşı çıktığı için Hayrettin K.’nin kendisini çay ocağına çekerek, tehdit ettiğini ve "tekme tokat dövdüğünü" paylaştı. 

OKUL YÖNETİMİ ÖRTBAS ETMEYE Mİ ÇALIŞTI? 

Savcılıktaki ifadesinde istismarı reddeden Hayrettin K. ise, kendisine “iftira” atıldığını iddia etti. Hayrettin K.’nin öğrencilerin şikayetinden kısa bir süre önce okul yönetiminin kararı ile Van merkezde bulunan bir okula geçici görevlendirilmesi ise “Okul yönetimi bu durumdan haberdardı da örtbas etmeye mi çalıştı?” sorusunu akıllara getirdi. 

İSTİSMARDAN 4 ÖĞRETMEN TUTUKLANDI

Van'da bu ayı içinde Erciş, Başkale ve Gürpınar’da toplam 4 okulda çocukları cinsel istismara maruz bırakan 4 öğretmen tutuklandı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr