Gezi Parkı Direnişi’nin 4. yılında Taksim’de adeta olağanüstü hal ilan edildi. “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Gezi’de düşene, dövüşene bin selam” sloganları atan kitlenin Gezi Parkı’na yürüyüşüne izin verilmedi. İstiklal Caddesi’nde oturma eylemi ve basın açıklaması yapan kitle “Hayır bitmedi, mücadeleye devam” mesajını verdi. Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenler için dün bir anma yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı’na çıkan yollar polis bariyerleri ile kapatıldı, zırhlı araçlar ve TOMA’larla geniş güvenlik alındı. Taksim Dayanışması bileşenleri, siyasi parti temsilcileri, Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, HDP Milletvekili Garo Paylan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beyza Üstün, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dr. Ali Şeker, Onursal Adıgüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, sanatçı Ferhat Tunç ile çok sayıda kişi yoğun engellemeye karşın Taksim’deki Makina Mühendisleri Odası önünde dün saat 19.00 sıralarında bir araya geldi.

Parka yürüyüşe engel

Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğrafının olduğu ve “Hayır bitmedi. Mücadeleye devam. Gezi 4 yaşında” yazan tişörtler giyen grup, daha sonra yaşamını yitirenlerin isimlerini hep bir ağızdan haykırdı. Kitle “burada” diye yanıt verdi. Bu sırada binadan grup üzerine karanfiller atıldı. “Hayır bitmedi mücadeleye devam” pankartı açan kitle, daha sonra Gezi Parkı’na doğru yürümek istedi. İstiklal Caddesi’nde bir süre yürüdükten sonra Fransız Kültür Merkezi yakınlarında duran kitle burada açıklama yaptı.

‘Umudun ışığı’

Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay, karanlık ve zor günlerden geçildiğini belirterek, “Bugünlerde her ne olursa olsun sokağa çıkmaya devam edenlere, inat edenlere selam olsun. Gezi Direnişi geleceğimize ilişkindir. Bu ülkenin geleceği eğer kardeşlikten geçecekse Gezi bu umudun ışığıdır” dedi. Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı ise iktidarın aradan geçen 4 yıla karşın Gezi ruhundan korktuğunu belirterek “Korkmakta haklılar, gördüler ki; biz bir araya geldiğimizde ‘karanlığa dur’ diyebiliyoruz. Gördüler ki; plastik mermiler, biber gazları, gözaltılar, tutuklamalar bizi korkutamıyor. Gördüler ki, biz bir araya geldiğimizde düşlediğimiz hayatı kuruyoruz” diye konuştu.

‘Vazgeçmiyoruz’

“Gezi’den bugüne karanlığa, haksızlığa karşı hayır demeye devam ediyoruz” diyen Yapıcı, özetle şunları söyledi: “Gezi’de barıştan, özgürlükten, doğadan, eşitlik ve dayanışmadan yana kurduğumuz hayatın peşinde olanların KHK’lerle, ihraçlarla, açlıkla, tutuklamalarla sınandığı bu karanlıkta, dayanışmamızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz. OHAL adı altında yerleştirilmeye çalışılan bu karanlığa, haksızlığa, şiddete ve hukuk tanımazlığa Gezi’den aldığımız güç ve kazanımlar ışığında hayır diyoruz. Başta Taksim Meydanı ve Gezi Parkı olmak üzere yaşam alanlarımızın, ormanlarımızın, parklarımızın, meydanlarımızın, kentlerimizin, insan hakları anıtımızın dahi abluka altına alınmasını ve yok edilmesini, ülkemizin bir cezaevine dönüştürülmesini hiçbir zaman kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz. 4 yıl sonra aynı kararlılıkla taleplerimizin arkasındayız Bir aradayız, susmuyoruz, susmayacağız. Hayır bitmedi, mücadeleye devam diyoruz.” Kitle açıklamanın ardından hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr