banner285
19 Haziran 2012 Salı 19:21
ANAYASA'ya AYKIRI YASALAR

Taahhüdü ihlalin (ödeme şartının ihlali) suç olmaktan çıkarılacağı doğrultusunda bir beklenti var. Bir ara 3.  Yargı Paketine böyle bir ekleme yapılacağı beklentisine girildi, daha son 4. Yargı Paketine umutlar bağlandı.. Bu konuda çok sayıda sorular alıyoruz.

3.YARGI PAKETİ

Bu pakette İİK 340. maddede düzenlenen taahhüdü ihlal suçu ile ilgili bir düzenleme olmadığı gibi bizim böyle bir beklentimiz de yok..

4. YARGI PAKETİ

Bu paketin içeriği ise henüz netleşmemiştir. Bizim bu pakette böyle bir değişiklik yapılacağı doğrultusunda  bir duyumumuz ve beklentimiz yoktur.

İİK 340 ANAYASAYA AYKIRIDIR

Taahhüdü ihlal tam anlamıyla bir sözleşmedir ve anayasanın 38. Maddesine, AİH Sözleşmesi ek 4 nolu protokolün 1. Maddesine aykırıdır. Bunda şüphemiz yoktur.

CEZA GENEL KURUL KARARI

Esas No 2001/17HD-294
Karar No 2002/1

Bugün İcra Ceza mahkemelerinin verdiği taahhüdü ihlal cezalarının büyük bir bölümü Yargıtay Ceza Kurulunun yukarıda eklenen kararına aykırıdır.

BİR YASANIN ANAYASAYA AYKIRI OLMASI VEYA MAHKEME KARARLARININ YCG KURULUNUN KARARLARINA AYKIRI OLMASI CEZANIN VERİLMESİNE ENGEL OLUŞTURMAZ.

Ceza yasaları Anayasaya aykırı olsalar bile mahkemeler o yasaları uygulamak zorundadır, ayrıca Yargıtay ceza daireleri ve Ceza Genel Kurulu kararları mahkemeler için bağlayıcı değillerdir, yani mahkemeler Ceza Genel Kurulu kararlarına ve ceza dairelerinin kararlarına aykırı kararlar verebilirler..

DAVALARINIZI TAKİP EDİN

Davalarınızı mümkünse avukatla, bu mümkün değilse kendiniz takip edin.. Her taahhüdü ihlal davası ceza ile sonuçlanır diye bir kural yoktur.. Birçok dava da beratla sonuçlanmaktadır.

AİHM BAŞVURUN

Taahhüdü ihlal cezanız kesinleşmiş ise kesinleşmeden itibaren 6 ay içerisinde AİHM’ne başvurun.. Bu mahkemeye başvurunun posta masrafı dışında bir gideri yoktur, bir de dilekçe parası.. AİHM cezayı durdurmaz ancak sonunda sizin lehinize tazminata karar verir.. AİHM müracaatlarının yüksek olması bu cezanın kalkmasını hızlandıracaktır.

Av.Rahmi OFLUOĞLU

 Ceza Genel Kurul Kararı İİK 340 Anayasaya Aykırıdır

 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taahüdü ihlal affı 2012-07-09 18:01:23

eşim taahüdü ihlalden cezaevinde ben 3 çocuğuma bakmak zorundayım eşim içerde işi düzeni bozuldu atölyesini yönetip işlerini yoluna koyup borçlarını ödeyecekti fakat buna fırsat dahi vermediler bu konuda yardım edin lütfen ilginize teşekkür ederim iyi çalışmalar

Avatar
Erdinc 2012-08-14 10:41:18

Bu yorumlari okuyan herkes aihm ye basvursun. Son gun 23agustos2012 tren kaciyor. Eldeki son koz bu. Basvurmayan kalmasin. O tarihten sonra istese de basvurulamayacak.

Avatar
Nizamettin çelik 2012-12-03 22:51:25

Bu yasa daha kaç kişinin yuvasını dağıtmaya devam edecek ödye bileceğini dahi ödemeye fırsat vermeyen bir yasadır bu , hapisteki insanın borç ödeme imkanının olmadığını, çoluk çocuklarının perişan olduğun, eşlerinin tek başlarına nasıl ayakta kalabileceklerini düşünemiyorlarmı ülkeyi yönetenler, bu ilken kanun ne zaman değişecek, daha kaç aile perişan olacak.

Avatar
merve 2012-12-04 15:17:23

birçok yerde akfir adlı internet gazetesindede büyüyk bir ümitle bahsedildi fakat güncel hükümet bu konun telefuzunu bile yapmıyor en son yapılan yorum 16 saat önceymiş bu habere mutlku oldum takip eden birileri varmış, gerçekten bilinçli olarak avukatlar ve karşı taraf borçluyu ve aileleri zor durma bırakılıyor. eğer gerçekten böyle bir borcu yok ise ispatlamak için borçlunun hak arayışının önüne geçiyor. çoğu kişi mahkumiyetten sonra iş tuttramıyor bunalıma giriyor, artık normal bir hayat bir allah dostuna denk gelmezse çok zor, büyük bir umutla açıkması yönünde dua edelim. komşudaki sıkıntı bizim de sıkıntımız ise...