Rahmi
Rahmi
25 Mart 2019 Pazartesi 11:45
Konkordato davalarının birleştirilmesi kararı

Özet

 Her iki şirketin yetkilisi ve ortağının bir kişi olması, şirketler arasında sıkı bir ticari ilişkinin bulunup grup şirket olmaları, biri hakkında verilecek hükmün diğerini de etkileyecek nitelikte bulunması sebebiyle aralarında hukuki ve fiili bağlantı bulunan davaların birleştirilmesine karar verilmiştir.

T.C. BAKIRKÖY 3. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ       

ESAS NO       : 2019/144

KARAR NO    : 2019/262

DAVA  : Konkordato (Adi Konkordatodan Kaynaklanan (İİK 285 İla 308/h))

DAVA TARİHİ            : 27/02/2019

KARAR TARİHİ         : 01/03/2019

KARAR YAZIM TARİHİ        : 05/03/2019

Mahkememizde görülmekte olan Konkordato (Adi Konkordatodan Kaynaklanan (İİK 285 İla 308/h)) davasının dosya üzerinde yapılan incelemesi sonunda,

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

İDDİA:

Davacı vekilinin Bakırköy nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesine vermiş olduğu 27/02/2019 harçlandırma tarihli dava dilekçesinde ; Konkordato talep edenlerden ... ve ... Bakırköy .... Asliye Ticaret Mahkemesi nezdindeki ... Esas sayılı dosya kapsamında hakkında konkordato geçici mühlet kararı verildiğini, .... Ltd. Şti.'nin ortakları, ... şirketi münferiden temsile yetkili şirket genel müdürü olduğunu, şirket ortakları ve genel müdür, ortakların sermaye payları oranındaki sorumluluklarının yanı sıra, şirketin borçları için verdikleri kefalet ve ipotekler nedeni ile şirketin hukuki sorumluluğundan dolaylı olarak etkileneceklerinden ve sorumluluklarının kaynağı şirket borçları olduğundan bu şahıslar hakkında da konkordato geçici mühlet ve kesin mühlet talebi ile konkordatonun tasdikine karar verilmesi için işbu dava ikame edildiğini, alacaklılara ödemelerin yapılabilmesi için gerekli kaynağın nasıl sağlanacağı konkordato ön projesinde geniş kapsamlı olarak açıklandığın, sonuç olarak işbu dosyanın Bakırköy ... Asliye Ticaret Mahkemesi'nin .... Esas sayılı dosyası ile birleştirilmesini, mahkemece uygun görülmesi halinde, İİK 287. Madde gereğince "Geçici Mühlet kararı" verilmesini, mahkemece yapılacak değerlendirme sonucunda İİK 289. Madde gereğince "Kesin Mühlet" verilmesini, İİK 305 vd. Maddeleri gereğince "Konkordatonun Tasdikini" talep etmiştir.

DELİLLER VE GEREKÇE

Dava, 7101 sayılı ile değişik İcra ve İflas Kanunun 285 ile devamı maddeleri uyarınca konkordato istemine ilişkindir.

6100 sayılı HMK'nın 166/1 inci maddesi" aynı yargı çevresinde yer alan aynı düzey ve sıfattaki hukuk mahkemelerinde açılmış davalar, aralarında bağlantı bulunması durumunda, davanın her aşamasında, talep üzerine veya kendiliğinden ilk davanın açıldığı mahkemede birleştirilebilir. Birleştirme kararı, ikinci davanın açıldığı mahkemece verilir ve bu karar, diğer mahkemeyi bağlar "şeklindedir. Yine aynı maddenin dördüncü fıkrasında "Davaların aynı veya birbirine benzer sebeplerden doğması ya da biri hakkında verilecek hükmün diğerini etkileyecek nitelikte bulunması durumunda, bağlantı var sayılır." şeklinde olup buna göre huzurdaki dava ile Bakırköy ....Asliye Ticaret Mahkemesi'nin ....Esas sayılı dosyasındaki dava aynı sebeplerden doğduğu her iki şirketin yetkilisi ve ortağının bir kişi olduğu, şirketler arasında sıkı bir ticari ilişkinin bulunup grup şirket oldukları anlaşıldığından her iki dosyanın birleştirilerek görülmesi gerektiği sonucuna varılarak aşağıdaki gibi hüküm fıkrası oluşturulmuştur.

HÜKÜM/Yukarıda açıklanan nedenlerle;

1-Mahkememizdeki dava ile aynı ve birbirine benzer sebepten doğan, biri hakkında verilecek hükmün diğerini de etkileyecek nitelikte bulunması sebebiyle aralarında hukuki ve fiili bağlantı bulunan mahkememiz dosyası ile Bakırköy ... Asliye Ticaret Mahkemesi'nin .... Esas sayılı dava dosyasının HMK'nun 166. md gereğince BİRLEŞTİRİLMESİNE,

Esasın bu şekilde KAPATILMASINA,

Yargılamanın Bakırköy ...Asliye Ticaret Mahkemesi'nin ... Esas sayılı dosyası üzerinden YÜRÜTÜLMESİNE,

Dair, asıl karar ile birlikte istinaf yolu açık olmak üzere dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda oy birliği ile karar verildi. 01/03/2019

Başkan ... Üye ... Üye ...       Katip ...

E-imzalı E-imzalı E-imzalı E-imzalı

"İŞ BU EVRAK 5070 SAYILI ELEKTRONİK İMZA KANUNUNUN 5. MADDE UYARINCA GÜVENLİ ELEKTRONİK İMZA İLE İMZALANMIŞ OLUP, 22. MADDE UYARINCA DA ISLAK İMZA İLE İMZALANMAYACAKTIR."

Yayıma hazırlayan

Av. Rahmi Ofluoğlu

Biz

Son Güncelleme: 25.03.2019 11:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.