Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir kişinin narsist özelliği öne çıkmışsa hiç kimseyi tanımayacağını belirtti. CHP lideri, "Adaleti mahkemeler dağıtır. Ben mahkemeye saygı duymayacağım, uymayacağım demek narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olaydır." dedi. Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a yarın cevap göndereceğini de dile getirdi.

Anıttepe semtindeki Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ni (TÜRMOB) ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Nail Sanlı ile görüşmesinin ardından gazetecilere gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

01-07 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla yardımcılarından Selin Sayek Böke ile TÜRMOB’a gelen Kılıçdaroğlu, konuşmasının başında TÜRMOB'un 101 bin üyesinden birisinin de kendisi olduğundan söz etti, Birliğin kayıt dışı ekonomi ile mücadele eden tek meslek kuruluşu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımamasını nasıl değerlendirdiği sorusuna Kılıçdaroğlu, “Emin olun böyle bir soruya muhatap olmak üzüntü verici. Bir ülkenin cumhurbaşkanı topluma, hukuka örnek olur, kanunlara, yargıya saygı duyar. Bir kişinin narsist özelliği öne çıkmışsa hiç kimseyi tanımaz. Kendisi ne dillendirirse dillendirsin hukuk bir toplumda tüm canlıların, doğanın, insanların güvencesi demektir. Adaleti mahkemeler dağıtır. Ben mahkemeye saygı duymayacağım, uymayacağım demek narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olaydır.” cevabını verdi.

"KİMSİN SEN?"

Kılıçdaroğlu, hükümet kanadından bu konuda gelen “Erdoğan’ın kişisel görüşüdür” ifadelerine ise şu karşılığı verdi: “Hiçbir şey eleştiri dışında tutulamaz; yargı, Parlamento, siyasi partiler, iktidar, STK’lar da eleştirilebilir. Siz eleştirmenin ötesine geçiyorsunuz. Kimsin sen? Sen çıktın TBMM önüne; Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağına, kurumların uyum içinde çalışmasını sağlayacağına namusun ve şerefin üzerine yemin ettin. Namus ve şeref bitti. Onun için hukuk da kurallar da bitecek. Narsist kişiler kural, yasa, anayasa tanımazlar. Bunlar kendi söylediğinin kural olduğunu ve herkesin ona uymasını isterler.”

Gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’ün tahliye olduktan sonra çıktıkları IMC TV'nin ekranının kararması sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Mahkeme kararı olmadan bu tür uygulamaları doğru bulmuyoruz asla. Yargının bağımsızlığı üzerinde nasıl duruyorsak medyanın üzerinde de aynı titizliği göstermek zorundayız.” dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun toplanması için TBMM Başkanı tarafından ikinci kez yapılan çağrıya cevaplarının ne olacağı sorusuna CHP lideri, "Meclis Başkanımıza yanıtı yarın göndereceğim. İlk mektuptaki görüşümüz ne ise aynı görüşümüz devam ediyor. Biz hiçbir zaman masayı devirmedik, toplantıyı bitiren TBMM Başkanı'dır. İkinci kez neden böyle bir davet yapıyor, onu anlamış değildir." diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın bugün katıldığı konferanstaki konuşmasında 'AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Kararlarımız hakkında övgüler de karalama yoluyla yapılan haberler de kararlılığımızı değiştirmez.' ifadesini de yorumladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın yargıç titizliği içinde düşüncelerini aktardığını belirten Kılıçdaroğlu, “Kırgınlık ifade etmiyor ama kendilerine yönelik haksız uygulamaların karşısında.” değerlendirmesinde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon programında Deniz Baykal’ın ‘CHP iyi yönetilmiyor, hamasetle dış politika yapılıyor’ eleştirisine de “Az önce söyledik; her kurum eleştirilebilir, bunu da saygı ile karşılayacaksınız. Hamasetle dış politika yürütülmemeli; dış politika iç politikanın asla malzemesi olmamalı ama maalesef böyle bir tablo Türkiye’de yok." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr