Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halkların Demokrat Partisi (HDP) Genel Merkezini ziyaret etti. Görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Haluk Koç'un yanısıra Başdanışman Cemil Erhan da hazır bulundu. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında ilk olarak HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay açıklama yaptı. 

Kemalbay, Kılıçdaroğlu'nun HDP Genel Merkezi ziyaretinin kamuoyu tarafından bir süredir beklediği bir buluşma olduğunu belirterek ziyaret için kendilerine teşekkür etti. 

"PARTİLER ARASI DİYALOG SÜRMELİ"

Kemalbay, dünyada bölgede ve Türkiye'de oldukça büyük kırılma anlarının yaşandığı bir dönemde bu ziyaretin gerçekleştiğini ifade ederek, "Özellikle 16 Nisan meşru olmayan anayasa referandumundan sonra demokrasi güçleri açısından ortak bir mücadele anlayışıyla yan yana gelişinin özellikle partilerin bir diyalog içinde olmasının çok büyük bir önemi ve anlamı var. Partimiz 7 Haziran seçimlerinin ardından önemli bir saldırıya uğradı. AKP iktidarı tarafından dokunulmazlıkların kaldırılması ve partimize yönelik siyasi soykırım operasyonları, meclisin iradesinin ortadan kaldırılması, 6 milyon seçmenin iradesinin yok sayılması, Türkiye'deki anti-demokratik süreç özellikle OHAL ve KHK'lerle bir gecede insanların sokağa atılması, işinden ekmeğinden edilmesi, gazetecilerin tutuklanması, çatışma ve savaş politikalarının yürürlükte olması önümüzdeki süreç açısından bizleri Türkiye'nin bu karanlık tablonun değiştirme yönünde önemli demokratik tartışmalara yan yana gelişler, fikir alış verişinde bulunmalar açısından bizlere sorumluluk yüklüyor" dedi. Bu ziyaretin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Kemalbay “Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Umuyorum ki bu yan yana gelişler başta cezaevindeki milletvekillerimiz, eş genel başkanlarımız ve siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutuklu bulunan partililerimizin özgürlüklerine kavuşmasına, demokrasi anlamında da bir yol kat edilmesine de hizmet eder. Önümüzdeki dönemde bizler demokrasinin ve evrensel insan hakları kriterlerinin demokratik siyasetin hayat bulması ve demokratik ilkeler etrafında toplumsal yan yana gelişler, partiler arası diyalogların da sürmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

DEMOKRASİDEN VAZGEÇEMEYİZ

Kemalbay'ın konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, güzel bir görüşmenin gerçekleştiğini ifade ederek, "Bir referandum süreci yaşadık. Bu süreçte demokrasiyi savunan kim varsa bugünde yine aynı şekilde demokrasiyi savunmalıyız. Birlikte yaşama iradesinin en güçlü şekilde ortaya konacağı rejim demokrasidir. Demokrasilerde birlikte yaşayacaksak birbirimizin düşüncelerine tahammül etmek zorundayız" dedi.

Herkesin düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Kimse düşüncelerinden ötürü hapse atılamamalı. Eğer biz demokrasiyi geliştirmezsek 21. Yüzyılın uygar dünyasından da kopmuş oluruz. O nedenle siyasal görüşlerimiz farklı olabilir. Farklı partilerde olabiliriz. Farklı meslek kuruluşlarında olabilir. Ama bir demokrasi ortak paydasında buluşmak zorundayız. Türkiye'yi uygar dünyaya taşıyacak ana omurga budur. Demokrasiden vazgeçemeyiz. Eğer bu gün Türkiye bir yarı açık cezaevine dönüşmüş ise ve bugün Türkiye OHAL kararnameleri ile yürütülüyorsa Türkiye de demokrasiden söz edilemez" sözlerine yer verdi. nüyoruz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr