İki lider görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Kemalbay ve Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında "demokrasi" vurgusu vardı.

"Güzel bir görüşme oldu" diyen Kılıçdaroğlu, referandum sürecine işaret ederek şu eleştiri ve önerilerde bulundu:

"Bir referandum süreci yaşadık, bu süreçte demokrasiyi savunan kim varsa, bugün de yine aynı şekilde demokrasiyi savunmalıyız. Demokrasilerde birlikte yaşayacaksak birbirimizin görüşlerine tahammül edebilimeliyiz. Demokrasyi geliştiremezsek uygar dünyadan kopmuş oluruz. Farklı görüşlerde olabiliriz ama demokrasi paydasında buluşmalıyız. Bugün Türkiye yarı açık ceza evine dönüşmüşse ve KHK'larla yönetiliyorsa demokrasiden söz edilemez.
Biz birlikte yaşamak iradesini savunarak demokrasiyi geliştirmek istiyoruz. Demokrasi kadar güzel bir şey yok. Şimdi demokrasinin askıya alındığı bir dönemi yaşıyoruz. Demokrasinin olduğu yerde terör olmaz. Biz düşüncelerini açıkladı diye hapse atılan aydınların olduğu bir Türkiye istemiyoruz. Böyle bir Türkiye'yi biz hak etmiyoruz. Demokrasi paydasında hepimiz birlikte yaşama irademizi ortaya koymalıyız."

KILIÇDAROĞLU'NA TEŞEKKÜR

Kılıçdaroğlu'na partilerini ziyareti için teşekkür eden Kemalbay ise şu ifadeleri kullandı:
"Böylesine zorlu bir dönemde dünyada, bölgede ve Türkiye'de kırılma anlarının yaşandığı bir dönemde partimizi ziyaret ettiler. 16 Nisan meşru olmayan referandum sonrasında demokrasi güçlerinin yan yana gelişi ortak mücadele anlayışıyla partilerin diyalog içerisinde olmasının büyük bir önemi ve anlamı var. Partimiz 7 Haziran sonrası saldırılara uğradı iktidar tarafından.

Bir gecede KHK'larla insanların işinden edilmesi, gazetecilerin tutuklanması, savaş politikalarının yürürlükte olması önümüzdeki süreç açısından bizlere, karanlık tabloyu değiştirmek üzere sorumluluk yüklüyor. Bu ziyaret bizim için önemlidir. Önümüzdeki dönemde bizler demokrasi ve insan hakları kriterleri çerçevesinde partiler arası diyaloğun önemli olduğunu düşünüyoruz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr