YARGITAY, mahkemelerin “cinsel taciz” olarak görüp cezalandırdığı iki olayda, sanıkların davranışlarının “cinsel saldırı” olabileceği gerekçesiyle, yerel mahkeme kararlarını bozdu. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, otobüs durağında başını, tanımadığı kadının omzuna koyan sanığın eyleminin 3 ay-2 yıl arası hapis verilen taciz değil, 2-7 yıl arası hapis verilen cinsel saldırı olduğuna hükmetti. Dairenin ikinci kararında da asansörde mağduru öpmeye çalışan ve kalçasını elleyen sanığa verilen taciz kararı bozuldu. Daire bu olayda da “taciz suçundan verilen cezanın az olduğunu, cinsel saldırı suçundan ceza verilmesi gerektiğine” hükmetti.

 Beden teması olunca

Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararına konu olan olaylar şöyle gelişti: Ankara’da İ.P isimli bir kişi, otobüs durağında bekleyen bir kadının yanına oturarak başını omzuna koydu. Kadının, bağırması üzerine sanıkla aralarında kavga çıktı ve adam kadına bir tokat vurdu. Bunun üzerine Olay polise intikal etti. Sanık hakkında Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “cinsel taciz ve basit yaralama” suçlarından dava açıldı. Yargılama sonunda sanığı cinsel taciz ve yaralama suçlarından mahkum etti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyaya bakan 5. Ceza Dairesi, sanığın, mağdurun yanına oturup başını omzuna koymasının “bedensel temas” içerdiğine dikkat çekerek sanığın suçunun Türk Ceza Kanunu’nun 102/1. maddesinde tanımlanan cinsel saldırı suçunu oluşturabileceğine karar verdi.

Asansörde cinsel saldırı

Dairenin cinsel saldırı olarak gördüğü ikinci olay, İstanbul’da yaşandı. U.P isimli bir kişi girdiği bir apartmanın asansöründe mağdur kadına sarılmaya ve öpmeye çalışarak, kalçasını elledi. İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi bu sanığı da “cinsel taciz” suçundan mahkum etti. Bu dosyayı da inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eylemin cinsel saldırı suçu oluşturduğuna dikkat çekerek, kararı bozdu. Daire, yargılamanın istenen cezanın artması nedeniyle asliye ceza mahkemesinde devam etmesi gerektiğine hükmetti.

 Türk Ceza Kanunu’nun 105. maddesinde cinsel taciz suçuna 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi düzenleniyor. Maddede cinsel tacizin tanımı yapılmıyor ve “Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi” ifadesi yer alıyor. Cinsel saldırı suçunun düzenlendiği 102/1. maddesinde ise, “Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü yer alıyor. Yargıtay’ın bir davranışın taciz mi cinsel saldırı mı olacağı konusundaki kararları bu yüzden önem taşıyor.