Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu (ERTU), bünyesinde çalışan 8 kadın çalışana kadın hakları örgütlerini ayağa kaldıran bir talimat verdi. ERTU sunuculara televizyona uygun bir görünüme sahip olmaları ve zayıflamaları için 30 gün süre tanıdı.

Bu talimat ülke genelinde bir tartışma yarattı. Kendisi de eski bir devlet televizyonu sunucusu olan ERTU'nun kadın yöneticisi Sefa Hegazi'nin bu talimatı vermesi tartışmayı başka bir boyuta taşıdı.
Olayın haber olmasının ardından sunuculardan da açıklamalar gelmeye başladı. Hatice Hattap isimli bir sunucu kendisinin şişman olup olmadığına izleyicilerin karar vermesi gerektiğini savundu. Bir diğer kadın sunucu da bu konunun kurum içinde halledilmesinin daha iyi olacağını belirtti. Mısır'daki kadınlara rehberlik ve hukuk danışmanlığı veren bir sivil toplum örgütü ise bu talimatın bir anayasa ihlali anlamına geldiğini ve kadına şiddet değeri taşıdığını savunarak televizyon yöneticilerini geri adım atmaya çağırdı.

MECLİSTE BİLE TARTIŞILIYOR

Mısır'da devlete ait El Ahram gazetesinde çalışan Fatma el-Şarawi isimli bir gazeteci bu kararı desteklediğini ve uygulamanın bir adım öteye giderek resmi ve özel bütün yayın kuruluşlarında zorunlu hale getirilmesini savundu. Öte yandan yazar ve akademisyen Vahit Abdülmecit ise televizyon kanallarında çalışan sunucuların görünüşlerinden ziyade ürettikleri haberlerin içeriklerine yoğunlaşması gerektiğini belirtti.

Sosyal medyaya da sıçrayan tartışmalarda karara bir kısım kullanıcılar karşı çıkarken diğerleri ise hakaret dolu ve aşağılayıcı mesajlar atmaya başladı.

NTV'nin haberine göre, Mısır Parlamentosu'nda milletvekilliği yapan gazeteci Seyid Hicazi, "Mısır'da kim ideal kilodadır, sormak istiyorum" diyerek sunucuları destekmeye yönelik bir açıklama yaptı. Millletvekili bir haber sitesine verdiği röportajında "Bir sunucunun kilolu ama zarif olabileceğini" ifade etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr