banner246
Rahmi
Rahmi
20 Ekim 2018 Cumartesi 19:36
Basında İstanbul Barosu Seçimleri

Birgün hariç hemen bütün gazeteler İstanbul Barosu'nun bugün başlayan genel kurulunu "İSTANBUL Barosu başkanlığı seçiminde kavga çıktı" başlığı ile verdi.

İşte o haberler

Hürriyet

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

İSTANBUL Barosu başkanlığı seçiminde kavga çıktı.

İstanbul Baro Başkanlığı’na aday olan Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi’nden Talat Canbolat’ın konuşması sırasında iki grup arasında kavga çıktı. Tekmelerin ve yumrukların havada uçuştuğu kavgayı salondaki diğer avukatlar ayırdı.

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda bazı avukatlar salondaki bazı kişilerin avukat olmadığını ileri sürdü. Gerginlikten dolayı Canbolat uzun süre konuşma yapamadı.

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

Bu sırada bazı grupların başkanlık divanına çıktığı görüldü. Bu sırada salondaki gruplar karşılıklı slogan attı. Salondaki gerginlik Canbolat’ın konuşması boyunca devam etti.

Birgün

İstanbul Barosu Genel Kurulu başladı

Dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu, 40 bini aşkın üyesiyle, yeni başkanını belirleyecek. Seçimlerde, yedi ayrı gruptan sekiz aday ve iki bağımsız aday yarışıyor. İstanbul Barosu’nun Olağan Genel Kurulu bugün başladı. Haliç Kongre Merkezi’ndeki genel kurulda, ilk olarak Genel Kurul Başkanlık Divanı seçildi. Divan Başkanlığı’na avukat Şeref Kısacık oy birliği ile seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılan genel kurulda, mevcut baro başkanı Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Mehmet Durakoğlu üyelere seslendi.

Protestolu açılış

Durakoğlu, adaylara başarılar dileyerek konuşmasına başladı. Durakoğlu kürsüdeyken, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu üyeleri, ellerinde “Savunmada Taviz Çok. Çünkü Siz Varsınız” yazılı dövizlerle salona girdi. Bu sırada bazı avukatlar da alkışlarla protestoya tepki gösterdi. Durakoğlu, İstanbul Barosu'nun sadece bir meslek kuruluşu, bir baro olmasının ötesinde ayrı bir ağırlığı ifade ettiğini söyledi. İstanbul Barosu’nun adaletin tecelli merkezi olması beklenen büyük bir kurumun adı olduğunu kaydeden Durakoğlu, “Bugün buradan bütün Türkiye’ye adalet arayışımızı haykırabilmeliyiz. Bugün buradan yurttaşlarımızın adalet talep etmelerini sağlayabilmeliyiz” dedi. Avukatların sorunlarına da değinen Durakoğlu, hukuk fakültelerinden mezun olan kişilerin, mesleğe giriş için avukatlık sınavına tabi tutulmaları gerektiğini ifade etti.

Avukatlar atılmamı istedi

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Eren Keskin de divan seçiminde dışlandıklarını belirtti. Keskin, “Hukuki sorunlarımızın göbeğinde olan resmi ideolojiyi tartışmaya açmak istiyoruz. Bizler önce Mahmut Esat Bozkurt hukukunu tartışmaya açmak istiyoruz. Biz böyle bir anlayışa sonuna kadar karşısındayız. Tüm kimliklerin eşit olarak yönetime katıldığı, hukuk tarafından korunduğu bir coğrafya özlemindeyiz. Mahmut Esat Bozkurt adına verilen ödül, delegelerin kararına rağmen önceki yıl bir kez daha verildi. Baronun kendi delegesini yok sayan tutumunu kınıyorum” dedi. Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu'nun Marmara Üniversitesi'nden ihraç edilmesini de hatırlatan Keskin, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi’nin başkan adayı Prof. Dr. Talat Canbolat’ı işaret ederek, “Sayın Canpolat, keşke aday olmasaydınız. Siz meslektaşlarınızı üniversitelerden ihraç eden bir siyasi zihniyetin temsilcisisiniz. Düşünce, ifade özgürlüğü kapsamında yargılandığım davalardan 12,5 yıl ceza aldım. Cumhurbaşkanı’nın avukatları tarafından İstanbul Barosu'ndan ihraç edilmek üzere disipline sevk edilmem için dilekçe verdiler” diye konuştu.

Kavili’den açıklama

Genel kurulda, Silivri’de duruşmada gözaltına alınan ve bir kaç saat tutuklu kalan avukat Ömer Kavili de konuştu. “Kahrolsun avukatlar” diyerek söz alan Kavili, avukatların mahkemelerde konuşturulmadıklarını, müvekkilleriyle asker izni olmadan görüştürülmediklerini, savcı katibi ile dahi görüşemediklerini belirtti. Yarın yapılacak seçimlerde şehir dışında olacağı için oy kullanamayacağını ifade eden Kavili, “Avukatın yanında yer almayan, sorunlarına sırtını dönen hiçbir başkana saygı duymayacağımı buradan açıklıyorum. Kahrolsun avukatlar” dedi.

Cesur baro, güçlü avukat

Genel Kurul'da konuşan Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu'ndan Hasan Kılıç 'Cesur baro, güçlü avukat iddiasıyla önümüzdeki dönem genç avukatlarla İstanbul Barosu'nu yeniden inşa edeceğini' ifade etti. Adaylardan Avukat Hareketi adayı Başar Yaltı, "Gelecek olan Türkiye'yi hukukun üstünlüğüne kavuşturma anlayışıdır. Gelecek olan hukukun, hukukçuların ve avukatların gür sesidir. Hem şikayet edip hem aynı anlayışa oy vermek kendi kendinizi seçeneksiz bırakmaktır" derken, Milliyetçi Avukatlar Grubu'ndan Kaptan Yılmaz ise "Bugün yargının siyasallaştığı, hukuka güvensizliğin topluma taşındığı, avukatın yargının etkisiz unsuru haline dönüştürülmeye çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz" dedi.

Tahir Elçi fotoğrafları

Seçimlere giren gruplar, sabah saatlerinden itibaren kongre merkezinin farklı yerlerinde stant açtılar. Kongre salonunda tutuklanan 3. Havalimanı işçilerinin serbest bırakılması için Gaziosmanpaşa 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne verilmek üzere imza toplandı. Kongre merkezinin farklı yerlerine tutuklu avukatlar ile katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi’nin fotoğrafları asıldı.

Çok adaylı yarış

Baro tarihinde ilk kez 10 aday yarışıyor. Adaylar şöyle: Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Eren Keskin, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Mehmet Durakoğlu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu'ndan Hasan Kılıç, Avukat Hareketi'nden Başar Yaltı, Avukat Hakları Grubu'ndan Gökhan Ahi, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi'nden Talat Canbolat, Milliyetçi Avukatlat Grubu'ndan Kaptan Yılmaz, Ortak Hedef Platformu'ndan Cem Kaya Karatün ile Bağımsız adaylar Fikret İlkiz ve Çiğdem Koç.

Kavga çıktı

İstanbul Baro Başkanlığı'na aday olan Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi'nden Talat Canbolat'ın konuşması sırasında iki grup arasında kavga çıktı. Tekmelerin ve yumrukların havada uçuştuğu kavgayı salondaki diğer avukatlar ayırdı.

Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan Genel Kurul Toplantısı'nda bazı avukatlar salondaki bazı kişilerin avukat olmadığını ileri sürdü. Gerginlikten dolayı Canbolat uzun süre konuşma yapamadı. Bu sırada bazı grupların başkanlık divanına çıktığı görüldü. Bu sırada salondaki gruplar karşılıklı slogan attı. Salondaki gerginlik Canbolat'ın konuşması boyunca devam etti.

Cumhuriyet

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

Dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu, 40 bini aşkın üyesiyle, yeni başkanını belirleyecek. Seçimlerde, yedi ayrı gruptan sekiz aday ve iki bağımsız aday yarışıyor. İstanbul Barosu’nun Olağan Genel Kurulu bugün gergin başladı. İki grup arasında çıkan, tekmelerin ve yumrukların havada uçuştuğu kavgayı salondaki diğer avukatlar ayırdı.

Dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu, 40 bini aşkın üyesiyle, yeni başkanını belirleyecek.

Bugün kurulda önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı baro başkanı Mehmet Durakoğlu, kürsüdeyken, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu üyeleri, ellerinde “Savunmada Taviz Çok. Çünkü Siz Varsınız” yazılı dövizlerle salona girdi. Bu sırada bazı avukatlar da alkışlarla protestoya tepki gösterdi. Durakoğlu, “Öncelikli hedefimiz yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti. Siyasal iktidar yargıyı kullanıyor” dedi. Tutuklu avukatların insanca yaşama mücadelesi verdikleri için mahpus olduklarını ifade eden Durakoğlu, şöyle devam etti: “Biz biliyoruz ne döndüğünü. Yargıçla tartıştığı için salondan atılanın aslında avukat olmadığını, adaletin kapı dışarı edildiğini seslendirebilmeliyiz. Öldük biz öldük! Öldürüldük hatta Tahir Elçi örneğinde olduğu gibi. Bir ay sonra 3 yıl olacak. Ölüyoruz, öldürülüyoruz, katillerimiz bulunmuyor. Bulunamıyor değil, bulunmuyor.” Durakoğlu, kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt olarak da şunları söyledi: “Biz baroyu birlikte yönetiyoruz. Muhalefetle birlikte yönetmek istiyoruz. Ama gelmiyor arkadaşlar.”

Ön seçim istedik olmadı

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Hasan Kılıç da “Ülkemizde hukuk ilkesi tahrip edildi. Hukuk politik bir araca dönüştürüldü. Tek adam rejimi tesis edildi. Duruşma salonlarından atılan, gözaltına alınan bugün artık özgürlüğün çığlığı haline gelmiştir. Biz biat edenlere inat bükülmeyenlerdeniz. Özgür, güçlü ve tam bağımsız savunma bizim en büyük projemiz. Bunu mutlaka gerçekleştireceğiz. İnsanları korkutmayız. Oylarını özgür kullanacaklar. Biz haklıyız güçlüyüz. Ön seçim talebimiz oldu ama reddedildi. Adalet olmadıkça asaletin faydası olmaz ”dedi.

Fikret İlkiz konuştu

Bağımsız aday Fikret İlkiz ise “Avukatlar savunmanın gücüdür” diyerek şunları söyledi: “Biz özgürlüklerin teminatıyız. Bizim geleceğimiz Türkiye’nin gelecek aydınlığıdır. Devletin tüm organları yargı denetimine tabii tutulmalı. Yıllardır değişen herhangi bir şey yok. İnsan haklarına karşı suç işlemeye devam ediyorlar. Bilin, aklınızda kalsın, asla affetmeyin. Avukatlar gerçeği söyler. Adalete karşı hiç kimseye karşı suç işleyemez. 2016 yılında yargı bağımsızlığı yandı, kül oldu. Saraylar kim istiyorsa onların olsun.”

Eren Keskin: Avukatlar atılmamı istedi

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Eren Keskin de genel kurul divan seçiminde dışlandıklarını belirtti. Keskin, “Hukuki sorunlarımızın göbeğinde olan resmi ideolojiyi tartışmaya açmak istiyoruz. Bizler önce Mahmut Esat Bozkurt hukukunu tartışmaya açmak istiyoruz” dedi. Keskin, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi’nin başkan adayı Prof. Dr. Talat Canbolat’ı işaret ederek, “Sayın Canpolat, keşke aday olmasaydınız. Siz meslektaşlarınızı (İbrahim Kaboğlu) üniversitelerden ihraç eden bir siyasi zihniyetin temsilcisisiniz. Düşünce, ifade özgürlüğü kapsamında yargılandığım davalardan 12,5 yıl ceza aldım. Cumhurbaşkanı’nın avukatları tarafından İstanbul Barosu'ndan ihraç edilmek üzere disipline sevk edilmem için dilekçe verdiler” diye konuştu.

FETÖ yargısı

Avukat Hareketi’nin adayı Başar Yaltı, “FETÖ’ siyasi hareketin aymazlığından yararlanıp 2011 yılında yargıyı ele geçirdi. Böylece yargı siyasallaştı. Yargının siyasallaşması yetmedi. Yargıçlar memurlaştı. Mahkemeler ürkütücü bir mekanizmaya geçti. Basın iktidarın eline geçti. Bir korku toplumu oluşturuldu. 24 Haziran seçimlerden sonra Türkiye siyasal İslamcı bir rejime geçti. Anayasa dikkate alınmaz yasalar uygulanamaz oldu. İstanbul Barosu adaletsizliklere ses çıkarmayan bir baro haline geldi” diye konuştu.

Canpolat’tan Keskin’e yanıt

Baroda Değişim ve Gelişim Harekatı’nın adayı Talat Canbolat ise Eren Keskin’e şöyle yanıt verdi: “Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’nin amacı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni teslim olmaya çağırmaktır. Bu durumun soruşturulması için attığım imzanın arkasındayım. Önce vicdan sahibi olacaksınız, hakka hukuka riayet edeceksiniz. Yasalar size suç işleme hakkı vermiyor. Hangi meslekten olursanız olun.” Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu üyelerinin tepki göstermesi üzerine iki grup arasında kavga çıktı.

Kavili’den açıklama

Genel kurulda, Silivri’de duruşmada gözaltına alınan ve bir kaç saat tutuklu kalan avukat Ömer Kavili de konuştu. “Kahrolsun avukatlar” diyerek söz alan Kavili, “Avukatın yanında yer almayan, sorunlarına sırtını dönen hiçbir başkana saygı duymayacağımı buradan açıklıyorum. Kahrolsun avukatlar” dedi.

Tahir Elçi fotoğrafları

Seçimlere giren gruplar, sabah saatlerinden itibaren kongre merkezinin farklı yerlerinde stant açtılar. Kongre salonunda tutuklanan 3. Havalimanı işçilerinin serbest bırakılması için Gaziosmanpaşa 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne verilmek üzere imza toplandı. Kongre merkezinin farklı yerlerine tutuklu avukatlar ile katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir elçinin fotoğrafları asıldı.

Çok adaylı yarış

Baro tarihinde ilk kez 10 aday yarışıyor. Adaylar şöyle: Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Eren Keskin, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Mehmet Durakoğlu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu'ndan Hasan Kılıç, Avukat Hareketi'nden Başar Yaltı, Avukat Hakları Grubu'ndan Gökhan Ahi, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi'nden Talat Canbolat, Milliyetçi Avukatlat Grubu'ndan Kaptan Yılmaz, Ortak Hedef Platformu'ndan Cem Kaya Karatün ile Bağımsız adaylar Fikret İlkiz ve Çiğdem Koç.

HABERTÜRK

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

Kavgayı diğer avukatlar ayırdı

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga çıktı. Tekmelerin ve yumrukların havada uçuştuğu kavgayı salondaki diğer avukatlar ayırdı.

İstanbul Baro Başkanlığı'na aday olan Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi'nden Talat Canbolat'ın konuşması sırasında iki grup arasında kavga çıktı. Tekmelerin ve yumrukların havada uçuştuğu kavgayı salondaki diğer avukatlar ayırdı.

DHA'nın haberine göre, Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan Genel Kurul Toplantısı'nda bazı avukatlar salondaki bazı kişilerin avukat olmadığını ileri sürdü. Gerginlikten dolayı Canbolat uzun süre konuşma yapamadı. Bu sırada bazı grupların başkanlık divanına çıktığı görüldü. Bu sırada salondaki gruplar karşılıklı slogan attı. Salondaki gerginlik Canbolat'ın konuşması boyunca devam etti.

MİLLİYET

İstanbul Barosu seçimlerinde kavga çıktı

İstanbul Barosu seçimlerinde kavga çıktı

İstanbul Barosu'nun Olağan Genel Kurulu'nda, Baroda  Değişim ve Gelişim Hareketi adayı Talat Canbolat'ın konuşması sırasında iki grup  arasında arbede yaşandı.

İstanbul Barosu seçimlerinde kavga çıktı

Haliç Kongre Merkezi'ndeki genel kurulda, İstanbul Barosu'nun  vesayetten kurtulması gerektiğini ifade eden Canbolat, hendek olaylarında şehitler verildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Barış İçin Akademisyenler Bildirisi'nin amacı Türk Silahlı  Kuvvetleri'ni teslim olmaya çağırmaktır. Bu durumun soruşturulması için attığım  imzanın arkasındayım. Önce vicdan sahibi olacaksınız, hakka hukuka riayet  edeceksiniz. Yasalar size suç işleme hakkı vermiyor. Hangi meslekten olursanız  olun."

SÖZCÜ

İstanbul Barosu başkanlığı seçiminde kavga

Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda bazı avukatlar salondaki bazı kişilerin avukat olmadığını ileri sürdü. Gerginlikten dolayı Canbolat uzun süre konuşma yapamadı.

Bu sırada bazı grupların başkanlık divanına çıktığı görüldü. Bu sırada salondaki gruplar karşılıklı slogan attı. Salondaki gerginlik Canbolat’ın konuşması boyunca devam etti. (DHA)

Son Güncelleme: 20.10.2018 19:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.