4+4+4 düzenlemesiyle giderek ilköğretim okulları ve liselerin yerlerini almaya başlayan imam hatiplerin camilerle eşgüdümlü olarak çalışmaya başladığı görülüyor. Önceki günlerde imam hatip kayıtlarının Cuma hutbeleriyle duyurulmasının ardından bu sefer de imam hatip yanlısı bir grup, velilere yönelik yaptığı açıklamada imam hatip başvuru formlarını okulların yanı sıra camilere de bırakabileceklerini söyledi.

Türkiye İmam Hatip Dostları (TİHAD) adındaki grup, yaptığı açıklamada “Geçmişte olduğu gibi bugün de imam hatip okullarında okuyan öğrencilerin daha güvenli ve daha kaliteli bir eğitim ve öğretim yapmaları için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Biz de TİHAD olarak çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için bu çalışmalara katkıda bulunmak istiyoruz” ifadelerini kullanarak velilere çocuklarını imam hatip okullarına göndermeleri yönünde çağrıda bulundu.

İmamlar okul için kayıt alıyor!
Açıklamanın devamında ise imam hatipler için doldurulan ön kayıt formlarının okul müdürlüklerinin yanı sıra camilere de teslim edilebileceği şu şekilde belirtildi:

“Formu doldurup bizzat mahallenizdeki cami görevlilerine veya size en yakın okul müdürlüklerine teslim etmeniz halinde ön kaydınız takip edilecektir.”

“Amacımız im amlarla öğretmenlerin işbirliğini artırmaktır”
Grup açıklamada imamlarla okullar arasında işbirliğini artırmak amacı taşıdıklarını şu şekilde ifade ediyor:

“Amacımız camilerle, imamlarla okulların öğretmenlerin işbirliğini artırmaktır. İsteyen velilerimiz, imamlara ve cami yardımlaşma derneklerine bu ön kayıt formlarını verebilir. Biz de onları okul yönetimleri ile ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri ile paylaşacağız.”

Yapılan açıklama 4+4+4 sistemiyle birlikte imamlara eğitim sisteminin içinde yer verileceğini bir kez daha gösterdi. İmamların eğitim hayatına dahil olması imam hatiplerle sınırlı kalmıyor. Daha önce de bazı yetkililer önümüzdeki dönem haftada sekiz saati bulacak olan dini içerikli dersler için yeterli sayıda din kültürü ve ahlak bilgisi hocası olmadığını belirterek gerekmesi durumunda dini eğitim vermeyen okullarda da müftülerin ya da imamların bu derslere girebileceklerini belirtmişti.

Kompleks içinde dev imam hatipler geliyor
4+4+4 sonrasında açılmakta olan yeni imam hatiplerin bir bölümününse dindar nesil yetiştirmenin yanı sıra güç gösterisi yapma amacını taşıdığı düşünülüyor. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde inşaatı devam etmekte olan imam hatip okulu bunlardan biri. 2011 verilerine göre 96 bin 585 nüfuslu ilçede yapılacak imam hatip okulu 32 derslikli olacak ve 1000 kişilik bir camiye sahip olacak. İçinde yurt ve spor salonu da bulundurulacak okul 10 dönümlük araziye yayılmış kompleks biçiminde olup toplam maliyetinin 3,5 milyon TL’yi bulması beklenmekte.

(soL - Haber Merkezi)