09 Ağustos 2012 Perşembe 22:28
Avukatlar ev haczini tartışıyor

maxxim
Yürürlük tarihinden önce ev eşyası haczi yapılıp yediemine bırakılmışsa muhafaza yapılabiliyor. Yok ise; memur hacze kabil mal yoktur diyerek,evden çıkıyor. ÇÖZÜM; borçlunun ( verirse tabi )izni ile ev eşyası haczi yapıp borçluya yediemin bırakmak, ileri ki bir zamanda tekrar hacze gidip muhafaza altına almak.


Alıntı:
Yazan maxxim
rancho
Yürürlük tarihinden önce ev eşyası haczi yapılıp yediemine bırakılmışsa muhafaza yapılabiliyor. Yok ise; memur hacze kabil mal yoktur diyerek,evden çıkıyor. ÇÖZÜM; borçlunun ( verirse tabi )izni ile ev eşyası haczi yapıp borçluya yediemin bırakmak, ileri ki bir zamanda tekrar hacze gidip muhafaza altına almak.
Sayın maxim, yürürlük tarihinden önce demişsiniz de söz konusu yargı paketi henüz yürürlüğe girmedi, altı ay sonra girecek. Dolayısıyla o zamana kadar ve o tarihten sonra bile eski takiplerde eski hükümler geçerliliğini koruyacak diye biliyorum. Yanılıyor muyum?


6352 sayılı yasanın ;

MADDE 16-2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

“12. Borçlunun haline münasip evi,”

“13. Öğrenci bursları.”

“Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.”[/i][/i][/i][/i][/size]

MADDE 106- Bu Kanunun;

a) 3 üncü, 4 üncü, 9 uncu, 10 uncu, 17 nci, 21 inci, 23 üncü ila 33 üncü maddeleri ile 36 ncı ve 37 nci maddeleri, 18 inci maddesiyle değiştirilen 2004 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin yedinci fıkrası, 38 inci maddesiyle 2004 sayılı Kanuna eklenen geçici 9 uncu ve geçici 11 inci maddeleri ile 105 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendi yayımı tarihinden altı ay sonra,

b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

** 16.madde şuan yürürlüktedir
Henüz Okunmadı Bugün, 08:11   #5
Av.Birsel
 
Varsayılan

Yargı paketi yürürlüğe girdi, sadece bazı maddeleri 6 ay sonra yürürlüğe girecek (diye biliyorum).
Henüz Okunmadı Bugün, 13:18   #6
rancho
 
Varsayılan

Tamam şimdi oldu ben yanılıyormuşum, bu kadar detaylı bakmamıştım. Teşekkürler..
Henüz Okunmadı Bugün, 13:58   #7
avmurat
 
Varsayılan

METNİN ESKİ HALİ:
2. Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle borçlu ve ailesine lüzumu olan
yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası,
3. Vazgeçilmesi kabil olmıyan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası,

METNİN YENİ HALİ:
“2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

Aslına bakarsanız arada çok fark da yok gibi görünüyor. Sanırım biraz da uygulamayla ilgili bir algı farkı var gibi.
Henüz Okunmadı Bugün, 14:12   #8
av_yaseminceylan
 
Varsayılan

Şimdi tebligat geldi.
Borçlunun evinde haciz ve muhafaza yapılmıştı.
Şimdi de "yeni kanuna göre ev eşyası haczi yapılamaz" diye icra mahkemesine şikayette bulunmuş.
Uygulamaya fiilen başlıyoruz artık, hayırlısı...
Kaynak: Türk Hukuk Sitesi

  Yorumlar
  Toplam 11 yorum mevcut

 • ÖZADANALI @mithat kama 3 hafta önce yorumlandı

  kardaş, ağzina diline sağlik.bundan böyle hiçbir avukat haciz mahalline giremez.herkes duysun duymayanlara anlatsin ki vatandaşlar gelişen olaylardan haberdar olsun.değilse yanliş yalan fikirlerle insanlarin aklini kariştiriyorlar.

 • mithat kama 3 hafta önce yorumlandı

  geçici 10.madde takip işlemlerinin eskisi gibi olacağını sözylüyor."takip işlemleri"tabirine dikkat çekerim.yani yeniden tebligat göndermemek kırtasiye işinden kurtulmak için söylenen bir cümledir.yoksa eski dosyalara haciz yapılabilir gibi bir mantık çıkmadığını böyle yorumlanamayacağını side bildiğiniz halde acaba bu kanundan haberi olmayan cahil vatandaş varsa onlara hacze devam edelim derdindesiniz.ama haciz yapacak memuru nereden bulacaksınız.unutmayın sziler hacizi isteyen tarafsınız hacize onay verecek kişi memurdur.kaldıki haciz mahalline girmeniz dahi yasaktır ama vatandaş bunu bile yeni öğrenmektedir.artık deniz bitti ve haciz yapamayacağınız için telaş içindesiniz.hukuku haciz avukatı olmak içinmi bitirdiniz.hıırsızın arsızın katilin peşinde olacağınıza yıllardır borçlunun tepesinde kılıç gibi durmaktaydınız ama artık bu iş bitti.6352nin 16.maddesini sonuna kadar birdaha okuyun.bu maddeyi değilde geçici 10.maddeden yola çıkarak haciz yapamazsınız.sonucu cumhuriyet savcisıdır

 • Orkun Şahin 3 hafta önce yorumlandı

  3.yargı paketinde eve icrada geçici 10.madde 5 temmuzdan önceki takip işlemleri hakkında eski hükümler geçerli diyor. takip dosyası demiyor yasada. takip işlemleri nedir(haciz,satış aşamaları,ihbarnameler v.b.) bu tarihten önce yapılan tüm bu işlemler eski yasaya tabidir. fakat yeni bir takip işleminde(ödeme emri,haciz,satış v.b.) yeni yasaları uygulamak gerekiyor. yeni bir takip işleminde eski yasayı uygulayan icra memurları çıkacaktır tabiki.bunu önlemek adalet bakanlığının açıklaması ile olur ancak.aslında açıklamada müjde diye yapıldı ama yeterli olmadı. icra dairelerine gönderilecek yasa ile ilgili uygulamaya esas bilgilerde net olmalı.

 • Seyma_3500 3 hafta önce yorumlandı

  merhaba,x banka hukuk bürosu,
  borcunuzu nasıl ödeyeceksiniz,
  maaşımdan kesilsin uygun taksitlerle
  olmaz alacaklı tamamını peşin istiyor.
  tamamını şu anda ödeyemem.
  o zaman nasıl ödeyeceksiniz.
  anlamadınız beni galiba maaşımdan taksit taksit 8 ayda biter dedim.
  olmaz alacaklı peşin istiyor. gelip taksit taksit taahhüd verirseniz olur diyor arkasından. ben taahhüd veremeyeceğimi olaki ileride hasta oldum bişiy olduda ödeyemedim bundan dolayı ceza evine girmek istemediğimi söylüyorum.

  o zaman size ve ablanıza hacze geliyoruz, hacze gelince görüşürüz sizinle o zaman alırız taahhüdü sizden.
  ablama gelemezsiniz ne kefil oldu ne de benim bugüne kadar orda oturduğuma dair bir ikametim oldu adresini ben bile bilmiyorum keza size böyle bişey tebliğ etmedim.

  burada adresi var onada size de geleceğiz diyorlar bana, artı emir kipli ve tahrik içerikli konuşmaları buyurun size baskı uygulama metodları ve şikayetlik bürolar.

 • Seyma_3500 3 hafta önce yorumlandı

  bunu fazla belkide sağa sola çekmenin bir anlamı yok. eski takip haczi yeni takip haczi diye bir olay olamaz keza anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.icra daireleri bunu eski yeni diye ayırmayacaktır. ama yinede biz bunu bu şekilde uygularız diyen icra memurları veya avukatlar ise buyursunlar uygulasınlar, doğru veya yanlış bununda sonuçları olacaktır.

  18 milyon icra dosyasının olduğu bir ülkede, 18 milyon yeni dava daha çıkacaktır ortaya. itiraz davaları, suç duyuruları gibi bir çok yeni dosya çıkacaktır ortaya hatta ben inanıyorum ki barolara bile yüzlerce yeni şikayet gidecektir.

Hukukihaber.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.