banner285
03 Nisan 2012 Salı 09:20
Hukuk Muhakemeleri Kanunu Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayımlandı


01.10.2011 günü yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun çeşitli maddelerinde çıkarılacağı öngörülen Hukuk Muhakemeleri Yönetmeliği yayınlandı. 28253 sayı ve 03.04.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik, bir kısım maddeleri yönünden yayımı tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin yürürlüğe girişiyle birlikte Hukuk ve Ticaret Mahkemeleri Yazı İşleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 118, 268, 317, 386, 445, 449. maddelerinde Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanacağı belirtilen yönetmelik birçok konuda düzenleme getiriyor. Adli Yargı ilk derece mahkemeleri ile istinaf mahkemelerinin hukuk yargılamasında uygulanacak yönetmelik, UYAP’ın kullanımına ilişkin birtakım usul ve esasları da düzenleme altına alıyor.

Yönetmelikle Düzenlenen Hususlar

  • UYAP’ın kullanılması
  • Yazı işleri hizmetlerinin yürütülmesi
  • Hakim / Savcı adayları ile Avukat Stajyerlerinin yazı işleri hizmetlerinde çalıştırılması
  • Davanın açılması, dava ve cevap dilekçelerinde bulunması gereken hususlar, dilekçelerin verilme usulü
  • Harçlar ve gider avanslarının ödenmesi
  • Kanun yollarına başvuru işlemleri
  • İnternet üzerinden duruşma
  • Bilirkişilerin UYAP üzerinden işlem yapması

Yönetmeliğin, Yürürlük başlıklı 66. maddesine göre, elektronik ortamda yapılması öngörülmüş olup henüz UYAP uygulamalarında bulunmayan işlemlere ilişkin hükümleri, gerekli yazılım çalışması tamamlanıp uygulama güncelleme duyuruları yapıldıktan sonra, diğer hükümleri ise yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Yönetmelik Metni

Yönetmelik Metni İçin Tıklayınız

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.