HDP Sözcüsü Osman Baydemir, bugün 2019 seçimlerini konuşmak yerine hangi ortak paydalar etrafında buluşulabileceğinin konuşulması gerektiğini belirterek, “Savaşa hayır demek hepimizin ortak paydası olabilir. Savaşa, OHAL’e, KHK’lere hayır demenin herkesin ortak paydası olabileceğine inanıyorum. Bu ortak paydalarda herkesin kendi kulvarında; hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, insan haklarına odaklanmış bir mücadele hattı oluşturulabileceğine inanıyorum” dedi.

HDP Sözcüsü Baydemir, 16 Nisan referandumun sonuçlarına, referandumun ardından oluşan siyasi atmosfere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baydemir’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Yeni bir okuma

- 16 Nisan referandumunda Kürtler ne mesaj verdi?

16 Nisan referandum sonucunda çıkan siyasi irade haritasına bıraktığımızda, çok büyük okumalarla dolu olduğunu ifade etmek isterim. Kürt coğrafyasında, Kürt halkı zulme, savaşa, OHAL’e hayır dedi. 6 milyon seçmenin iradesiyle seçilen HDP Eş Genel Başkanlarının cezaevine konmasına hayır dedi. Vekillerin tutuklanmasına, belediyelerin kayyım uygulamasıyla darbelenmesine hayır dedi. Kürtler teslim olmayacağını ifade etti. Kürt halkı müzakere masasının devrilmesine hayır dedi. Bütün bu hayırlar hem hükümet açısından hem de Türkiye demokrasi güçleri açısından yeni bir okumayı zorunlu kılıyor. Bu okuma olacak mı? Onu yakın tarih bize gösterecek.

Tekçilik dayatması

Siyaset dünyasında yüzde 49 oranı üzerinde farklı yorumlar dile getiriliyor.

- Bundan önce paketin içeriğine bakmamız lazım. Bu paket içeriği itibarıyla demokratik değerlerle çatışmasından kaynaklı meşruiyet krizi yaşayacaktı. Bu ülkenin tekçilik dayatması sorunu var. Kürtler, Ermeniler, Araplar, Süryaniler, farklı inançlar... Bütün bu çoğulculuk, tekçilikle ve iç kutuplaşma krizini bünyesinde barındırıyor. Yüzde 49 hayırın yüzde 60, yüzde 70 hayıra dönüşmesi mümkündür. Bu paketin Türkiye halklarına, demokrasisine, ekonomisine sunabileceği bir özelliği yoktur. Bu paket anayasaların olması gereken maya işlevi yerine daha çok ayrıştırıcıdır. Hayırların tamamı aynı gerekçelerle verilen hayırlar değildir. Herkesin kendine münhasır haklı hayırları vardı. Bütün bu hayırlar birleşince büyük bir umutla geleceğe bakmamıza yol açtı. Bugün yapacağımız husus 2019 seçimlerini konuşmak değildir. 2019 seçimlerini konuşmak, cebir dayatmasına boyun eğmektir, hileye de rıza göstermektir. Olması gereken; hangi ortak paydalar etrafında buluşacağız sorusunu sorabilmektir. O ortak paydalar herkesin ortak paydası haline dönüştürülebilirse; ben ülkenin geleceğinin aydınlık olacağına inanıyorum. Ama ben senin acını görmezsem, sen benim özlemimi görmezsen; gelecek hiçbirimiz açısından dikensiz gül bahçesi olmayacaktır.

SOFRAYA DAVET

- ‘Ortak paydaya’ yönelik nasıl bir politika yürüteceksiniz?

Hükümet cephesinden bakıldığında parlamento tamamen işlevsizleştirilecek gibi görünüyor. 21. yüzyıldayız, KHK’lerle yönetiliyoruz. 21. yüzyılda 21. kararname çıktı. Bu ülke büyük bir karanlığa doğru sürükleniyor. Hükümetin elinde toplumu manipüle eden en büyük araç medya. Topluma daha fazla ulaşmanın yol ve yöntemlerini bulmamız lazım. Hayır cephesinin daha da büyümesi için toplumun hakikate ulaşabilmesi, toplumun sorgulayabilmesi için çatışmasızlık zeminine ihtiyaç var. Savaşa hayır demek hepimizin ortak paydası olabilir. Savaşa, OHAL’e, KHK’lere hayır demenin herkesin ortak paydası olabileceğine inanıyorum. Bu ortak paydalarda herkesin kendi kulvarında; hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, insan haklarına odaklanmış bir mücadele hattı oluşturulabileceğine inanıyorum. HDP olarak bir çağrımız var: Bu ülkenin bir demokrasi sorunu var. Kürt halkının eşitlik, özgürlük, adalet talebi var. Bu talep zorla, baskıyla ortadan kaldırılamayacak bir taleptir. Bütün Türkiye insanlarına çağrımız: Kürt coğrafyasında kardeşleriniz bu son iki yılda neleri yaşadı? Sizleri soframıza davet ediyoruz. Bir tabak da sizler için açmaya hazırız. Kaşık yoksa elimizdeki kaşığı paylaşırız. Gelin birbirimizin önce acılarını görelim.

Yazı dizisinin birinci bölümü: Alper Taş: 'Evet'in anlamı yok

Yazı dizisinin ikinci bölümü: 2019’a tek adayla gidebiliriz

Yazı dizisinin üçüncü bölümü: İki yakayı bir araya getirdik

Yazı dizisinin dördüncü bölümü:  ‘Hayır başarılı oldu’

Yazı dizisinin beşinci bölümü: Erkan Baş: Hayır kazandı

Yazı dizisinin altıncı bölümü: DİSK, itiraz noktaları ortadan kalkana kadar hayır demeye devam edecek

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr