Maden işçileri, denizciler, pilotlar, yedek subaylar, TSK mensupları, emniyet ve MİT mensupları... Bu meslek gruplarının tamamı mesleki yıpranma payından yararlanarak erken emekli olma hakkı elde ediyor. Askeri hakimlerin de yararlandığı erken yıpranmadan sivil yargıda görev yapan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları yararlanamıyor. Bu nedenle Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Meclis'i faks yağmuruna tuttu.

Yıpranma tazminatı olarak bilinen "fiili hizmet süresi zammı"ndan yararlanacaklarla ilgili yasal düzenleme yapıldı. Peki yeni düzenlemeye göre mesleki yıpranma payı olan meslek gurupları hangileri? Maden işçileri, denizciler, pilotlar, yedek subaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve MİT mensupları...

Yıprama payından yararlanan TSK mensuplarına Askeri Hakim ve Cumhuriyet Savcıları da dahil... Fakat, Askeri Hakim ve Savcıların yararlandığı yıpranma hakkından adli yargıda görev yapan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları yararlanamıyor.

Adli yargıda görev yapan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları da bu yıpranma hakkından yararlanmak için son günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne faks çekmeye başladı.

Adli yargıda görev yapan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, TBMM'ye gönderdikleri fakslarda Askeri Hakim ve Savcıların yıpranma payından faydalandığını belirterek aradaki bu eşitsizliğin düzeltilmesini talep etti.

Dilekçelerde "yüksek düzeyde risk ve sorumluluk taşıyan hakim-savcıların en başta bu yasadan yararlanması gerekirken, yasal düzenlemede yer almamasının gerekçesi anlaşılamamıştır" ifadeleri yer alıyor. ayrıca meclise başvuran adli yargı personeli, Askeri Hakimlerin yararlandıkları düzenlemeden, aynı görevi sivil yargıda gerçekleştiren hakim savcıların yararlanamamasının, Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia ediyor.

Yargı mensuplarının fiziksel ve ruhsal olarak yıprandığını ve bu nedenle yıpranma süresinden yararlanma hakkının verilmesinin istendiği dilekçeler sonrası, gözler şimdi meclise çevrildi

Haberturk