01 Mart 2016 Salı 15:04
#DirenSağlık'tan açıklama: Sağlığımızı yobazlara teslim etmeyeceğiz!

Gericiliğe ve piyasalaşmaya karşı #DirenSağlık Grubu, son yıllarda sağlık hizmetleri sunumunda "dinselleştirme" uygulamalarının ve sağlık hizmeti başlığında "dinsel referansların" öne çıkarıldığını vurgulayarak, "Sağlığımızı yobazlara teslim etmeyeceğiz" başlıklı bir açıklama yaptı. 

Son yıllarda "Sağlık personeline Kuran kursu", "Doktorlara seccade dağıtımı", "Helal kan", "Süt bankası haramdır", "Pembe hastane" gibi haberlerin sık görülmeye başlandığının hatırlatıldığı açıklamada, "Bu referanslarla sağlık hizmetinin ayrı bir zeminde bir kez daha ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılmasını durduracağız. Bu dayatmalara karşı bilimi ve tarihsel birikimi içinde birikmiş onlarca insani değeri çıkartacağız" denildi. 

"Gericiliğe ve piyasalaşmaya karşı #DirenSağlık Grubu"nun açıklaması şöyle: 

SAĞLIĞIMIZI YOBAZLARA  TESLİM ETMEYECEĞİZ ! 

Sağlık hizmetleri sunumunda dinselleştirme uygulamaları meşrulaştırılmaya ve bir çok sağlık hizmeti başlığında "dinsel referanslar" öne çıkarılmaya çalışılmaktadır. 
Bir dizi sağlık hizmeti bu çerçevede yeniden anlamlandırılmakta, sağlık hizmetlerinin sunumunda "dinsel hassasiyetler" ve "dinsel referanslar"ın ağırlık oluşturulması dayatılmaktadır. 

Bu dayatma, adeta yıllar içinde adım adım örülmeye çalışılmaktadır. 

05.01.2013 - Sağlık Personeline Kur'an Kursu: Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi'nde Buca Müftülüğü ile yapılan anlaşma sonucu; özellikle kadın çalışanlara yönelik olarak haftada iki gün Kur'an Kursu başlatıldı. 

05.03.2013 - Süt Bankası Haramdır: "Süt Bankası Haramdır" şiarıyla hareket eden Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren  "dinimize göre bir müslüman ancak ehli kitap olan annelerin sütünü içebilir. Çocuğunuza süt verecek annenin neye inanıp inanmadığını nasıl tesbit edeceksiniz? Süt veren annenin semavi dinlere inanması gerekir. Süt Bankası'nda ateist, komünist veya inanmayan annelerin sütünü nasıl tesbit edeceksiniz? " 

11.05.2013 - Pembe Hastane: Üsküdar da, tüm çalışanları ve hastaları kadın olan "Pembe Hastane" açılışı AKP Belediye Başkanı ve yöneticilerinin eşlerinin katılımıyla yapıldı. 

19.07.2013 - Helal Kan: Kızılay, "müslüman hassasiyetleri"ni dikkate alarak, Türk insanından alınacak "helal kan" dan "milli ilaç" üretimi için fabrika kuracağını açıkladı. 

06.11.2013 - Kürtaj: Sağlık Bakanlığı Müşaviri Dr. Osman Özdinç, kızlı erkekli ev tartışmalarına ilişkin "kabul edilemez olan ne?...Üniversite öğrencilerinin kürtaj başvurusundaki patlamayı görmezden mi geleceğiz" dedi. 

01.07.2015 - Muayene edemem orucum bozulur: İstanbul Eyüp'te iki çocuk annesi Zübeyde Balcı, baş ve boyun ağrıları nedeniyle muayene olmak için gittiği devlet hastanesinde kadın doktorunun kıyafetini açık bularak kendisine dini telkinlerde bulunduğunu iddia etti. Aynı doktorun kendisinden sonra 15 yaşındaki bir erkek çocuğunu da orucunun bozulacağını söyleyerek muayene etmedi.

31.07.2015 - Doktorlara seccade ve dini kitap dağıtıldı: Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma ile Sanatoryum Hastanelerinde doktorlara seccade ve peygamberin yaşamını anlatan kitap dağıtıldı. Hasta odalarına ise kıble gösteren pusulalar konuldu. 

07-10 Ekim 2015 - Dini kural ve telkinler  sağlık hizmetlerini belirleyecek: Adana'da düzenlenen İslam ve Tıp Tıbbi Nebev-i Kongresinde:  " Hadisler ışığında hastalıkların tedavi yolları" , " "Dua ve Ruh Sağlığı", " Çörekotu hakkında rivayet edilen hadislerin değerlendirilmesi" , " Kur'an ve Beslenme" gibi bir dizi başlıkta "bilimsel" sunumlar yapıldı. 

Türkiye'nin dinsel kurallarla yönetilen bir ülke haline getirilmek istenmesini kabullenmiyoruz. 

Sağlık hizmetlerinin "bilim dışlayarak" ya da "bilimi önemsizleştirerek" örülmeye çalışılmasını kabul etmeyeceğiz. 

Bu referanslarla sağlık hizmetinin ayrı bir zeminde bir kez daha ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılmasını durduracağız. 

Bu dayatmalara karşı bilimi ve tarihsel birikimi içinde birikmiş onlarca insani değeri çıkartacağız. 

GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ'NE DESTEK AÇIKLAMASI

Açıklamada ayrıca Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin çağrısını da önemsediklerini vurgulayan #DirenSağlık grubu, şunları kaydetti: 

"Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi" nin çağrısını önemsiyor ve bu yolda hep birlikte yobazlara direneceğimizi ilan ediyoruz. Sağlık Kurumlarında dayatılan gerici uygulamalarla ilgili olarak tarafımıza bilgi ulaştırıldığında her türlü dayanışma ve mücadele desteği sağlayacağız. 
 

https://www.facebook.com/dirensaglik/  


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 01.03.2016 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.