23 Nisan 2017 Pazar 05:21
Yargıdan geçici personele emsal karar

Yargıdan, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4-C maddesi kapsamında geçici personel statüsünde çalıştırılan 21 bin personele emsal oluşturacak önemli bir karar çıktı. Diğer memurların sahip olduğu 36 ay ücretli hastalık izninden yararlandırılmayan kanser hastası 4-C’li geçici personel, açtığı davayı kazandı. Mahkeme, memurlar ile sözleşmeli personele verilen haktan geçici personelin sınırlı olarak yararlandırılmasını hukuka aykırı buldu.

21 bin personel var

Kamuda 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4-C maddesine göre çalıştırılan 21 bin geçici personel bulunuyor. Büyük çoğunluğu kurumları özelleştirildiği için bu statüye alınan geçici personel için emsal olacak dava süreci şöyle gelişti: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü’nde geçici personel statüsünde çalışan Bülent Çelikkol troid papiler kanserine yakalandı. İki defa ameliyat geçiren Çelikkol’a tedavinin devam etmesi gerektiği belirtildi. Bunun üzerine Çelikkol, memurlar gibi 36 ay ücretli hastalık izninden yararlanmak için başvurdu. Ancak TÜİK, 4-C’li olduğu ve sözleşmesi gereği bir yılda 30 günden fazla izin kullanamayacağı gerekçesiyle Çelikkol’un talebini reddetti. Bunun üzerine Çelikkol’un üyesi olduğu Büro Memur- Sen, kamu görevlileri arasında ayrımcılık olamayacağı gerekçesiyle dava açtı. Davayı Van 1. İdare Mahkemesi görüştü. Sendikanın dava dilekçesinde eşitlik ilkesinin ihlal edildiğine dikkat çekildi. TÜİK ise savunmasında, geçici personel istihdamına ilişkin iş ve işlemler ile bunlara uygulanacak hükümlerin Bakanlar Kurulu kararıyla belirlendiği, TÜİK’te geçici personel çalıştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararında davacı için böyle bir izin hakkı öngörülmediğini belirtti. Mahkeme kararında, hastalık halinin insan iradesi dışında gerçekleşen ve öngörülemeyen bir mücbir sebep, haklı bir mazeret olduğuna dikkat çekti. Mahkeme, geçici personele hastalık hali için verilen izin süresini 30 günle sınırlandıran düzenlemede, idareye tanınan takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığına işaret etti. Kararda şöyle denildi: “Geçici personelin (4-C) statüsü 657 sayılı yasada düzenlenen diğer istihdam türlerine göre farklılık arz etse de memurlar ve sözleşmeli personel gibi kamuda çalışan geçici personelin, memur ve sözleşmeli personel için kabul edilen ücretli hastalık izninden sınırlı olarak yararlandırılmasında, hastalık halinin nitelikleri ve davacının troid papiler kanseri olduğu dikkate alındığında dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 23.04.2017 05:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.