25 Mart 2017 Cumartesi 17:01
Deniz Baykal: Ben 'hayır' diyorum bana 'terörist' diyecek olanın da alnını karışlarım

Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, yeni anayasa ve referanduma ilişkin, "'Hayır' diyen hayır diyecek. Ben 'Hayır' diyorum. Bana 'terörist' diyecek olanın da alnını karışlarım. Hayır demeyi bir korkutmaca haline getirmek isteyenlere izin vermeyiz. Hayır demek vatanseverliğin gereğidir. Şimdi birileri çıkmış içinden çıktığı Meclis'i beğenmemiş, dudak bükmüş. Bu anayasayı imzalayanlara sorduğumuzda 'boş kağıda imza attım' diyor. Cumhurbaşkanı üzülmesin. Bu anayasa tek adam anayasasıdır lamı cimi yok. Cumhurbaşkanı Türkiye'nin bütün bütçesini istediği gibi harcayacak. 700 katrilyonu cumhurbaşkanı harcayacak. Danışmayacak" dedi.

"BİZİM YÜZYILLIK GELENEĞİMİZ. SİYASİ KUTSALIMIZ"

Meclis'in önemine değinen Baykal, "Asırlık bir karar alacağız. Çocuklarımızı etkileyecek. Bu bir siyasi seçim değil. Bu bizim yüzyıllık geleneğimiz. Siyasi kutsalımız. Meclis şu kadar insanın bir araya gelip görev yaptığı organ değil. Milletin iradesinin temsilcisi. O meclis devrilir devrilmez ayrı. Millet kendisini Meclis'te ifade eder. Onu ortadan kaldıracak başka bir güç merkezi yoktur. Aranmamalıdır. Bulunamaz" ifadelerini kullandı.

"BU ANAYASAYI İMZALAYANLARA SORDUĞUMUZDA 'BOŞ KAĞIDA İMZA ATTIM' DİYOR"

Baykal, "Bugüne kadar kabul ettiğimiz 4 anayasada da birbirinden farklı da olsa, milletin üstünlüğü, egemenliği felsefesi daima kabul görmüştür. Bu anayasayı kimin hazırladığı belli değil. İmzası olanlara sorduğumuzda 'boş kağıda imza attım' diyor. Arkasında siyasi bir güç var. Bu doğrultuda hepsi imza atıyor. Anayasa hazırlanıp önümüze getiriliyor" diye konuştu.

"BU ANAYASA, BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE ÜYE 200 ÜLKESİNİN HİÇBİRİNDE YOK"

Baykal, "Bu anayasa, Birleşmiş Milletlere üye 200 ülkesinin hiçbirinde yok. Hayatta, dünyada yok. Tarihimizde de yok. Cumhuriyet öncesinde de yok. Savaşı Meclis yönetmiş" dedi.

"ŞİMDİ BİRİLERİ ÇIKMIŞ İÇİNDEN ÇIKTIĞI MECLİS'İ BEĞENMEMİŞ, DUDAK BÜKMÜŞ"

Baykal, "Şimdi birileri çıkmış içinden çıktığı Meclis'i beğenmemiş. Dudak bükmüş. Onunla olmuyor değil seninle olmuyor seninle. Günümüzde kural kanundur ferman değildir. Ferman çağı geçti. 80 milyon adına karar veremez bir kişi" dedi.

"TEK ADAM DEDİĞİMİZ ZAMAN SAYIN CUMHURBAŞKANI KIZIYOR"

Baykal, "Bütçeyi bir kişi istediği gibi planlayacak. İster saray yapacak. İster Suriyelilere maaş bağlayacak. İster uygun gördüğü şekilde harcayacak. Olmaz böyle bir şey. Millet adına bir temsilcinin söz söyleme yetkisi olmayacak. Tek adam dediğimiz zaman sayın Cumhurbaşkanı kızıyor. Hakaret olsun diye söylemiyoruz. Gerçek. Kendisini yargılayacak olan anayasa mahkemesinin 15 üyesinin bizzat 12'sini yazarsa, 3'nü de Meclis'e seçtirirse kendisini yargılayacak olanları bizzat kendisi oluşturursa yargı denetiminden bahsedilebilir mi? Siz bakmayın o köprülere yazılanları. Yargı bağımsız ve tarafsız olacak deniliyor. Bu alay etmek alay" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANI ÜZÜLMESİN. BU ANAYASA TEK ADAM ANAYASASIDIR LAMI CİMİ YOK"

Baykal, "Sayın cumhurbaşkanı üzülmesin. Bu anayasa tek adam anayasasıdır. Hiç lamı cimi yok. Tek adam anayasasıdır" dedi.

"BUNLAR MECLİS'İ İÇİNE HAZMEDEMEMİŞ OLANLAR"

Baykal, "Cumhurbaşkanı diyor ki; 'Tek adam anayasası derseniz Atatürk'e hakaret ederseniz.' Bak, bak, bak. Atatürk'e tek adamdı diyecek. Atatürk tek adamlığı elini tersiyle itmiş. Başbakanlığı da kaldıralım her şey sizde olsun diyenlere Atatürk, 'Şaşarım bunu bana teklif edenlere' demiş. Hayır Atatürk'e hakaret etmeyiz. Atatürk tek adamlığı reddeden adamdır. Meclis'i kuran, yücelten adamdır. Bunun aksini söyleyenler Meclis'i içine hazmedememiş olanlardır" açıklamasında bulundu.

"CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE'NİN BÜTÜN BÜTÇESİNİ 700 KATRİLYONU HARCAYACAK DANIŞMAYACAK"

Baykal, "Cumhurbaşkanı diyor ki, 'Diyelim ki Cumhurbaşkanı yolunu şaşırdı hata yaptı ne olacak?' diyor. Soruya kendisi yine cevap veriyor. 'Millet hesabı sorsun' diyor. Millet hesabı taş, sopa ile mi soracak? Sokaklara dökülerek mi soracak? Nasıl soracak? Millet hesabı sordu işte 'Arap Baharı' vesilesiyle. Ortadoğu ülkelerinde yaşadığımız olaylar bu. Millet hesabı siyaset, hukuk ile sorar. Hesabı soracak hukuk mercilerini millet yaratır. Bizzat millet gel buraya diyemez. Çiftçi sana sorduğunda 'Al ananı da git diyorsun.' Cumhurbaşkanı Türkiye'nin bütün bütçesini istediği gibi harcayacak. 700 katrilyonu cumhurbaşkanı harcayacak. Danışmayacak" diye konuştu.

"BEN 'HAYIR' DİYORUM. BANA 'TERÖRİST' DİYECEK OLANIN DA ALNINI KARIŞLARIM"

Baykal, "'Hayır' diyen hayır diyecek. Ben 'Hayır' diyorum. Bana 'terörist' diyecek olanın da alnını karışlarım. Hayır demeyi bir korkutmaca haline getirmek isteyenlere izin vermeyiz. Hayır demek vatanseverliğin gereğidir" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.03.2017 17:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.