22 Mart 2016 Salı 08:43
Renault işçilerinin dayanışma çağrısına kulak verelim!

NURAN GÜLENÇ nurangulenc@gmail.com

Otomotiv sektöründe mücadeleleri ile önemli yer tutan, ‘Mayıs 2015 Metal Direnişi’nin öncüleri Renault işçileri, 29 Şubat tarihinde organize bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Bu saldırı ve sonrasındaki gelişmeler gösteriyor ki, insan onuruna yakışır çalışma ortamı ve ücret almak için, sendika seçme özgürlüğünü kullanan işçiler, sesleri kısılarak sindirilmek ve devlet eliyle tekrar Türk Metal’e yönlendirilmek isteniyor. Bu saldırı sonucunda tazminatsız işten çıkarılan yaklaşık 100 işçi açlıkla, işsizlikle cezalandırılmaya çalışılıyor.

Mayıs 2015 tarihinden sonra Renault işçilerinin Türk Metal’den istifasıyla başlayan süreç, Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmalarıyla başka bir boyut kazandı. Şimdi bu mücadele Birleşik Metal-İş tarafından temsil edilebilme, Birleşik Metal-İş’te kalabilme mücadelesine dönüştü.

Sendika seçme özgürlüğü bir haktır!
Devlet destekli saldırı öncesince 4 bin işçi Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Ezici üye çoğunluğu Birleşik Metal-İş’te olmasına rağmen, yürürlükte olan MESS ve Türk Metal arasında imzalanmış olan sözleşme nedeniyle, Birleşik Metal-İş Sendikası 2017 yılına kadar işyerinde yetkili sendika haline gelemiyor. Mevcut ulusal mevzuat, toplusözleşmenin yeniden Birleşik Metal-İş ile MESS arasında tadil edilmesine ve yasal olarak da işçilerin temsilcisi olarak işveren tarafından tanınmasına izin vermiyor.
Türk Metal tarafından temsil edilmek istemeyen ve kendi temsilcilerini seçmek isteyen işçilerin yeni üye oldukları sendika ile yürüttükleri mücadele ve uluslararası girişimler bir süre önce sonuç vermiş, 29 Şubat 2016 tarihinde işyerinde “sosyal diyalog komitesi” adıyla işçi temsilcilerinin seçilmesi kararlaştırılmıştı. Bu seçimler, önemli bir kazanım olacaktı.
Olmadı olamadı, Türk Metal seçimleri durdurmak için, hükümetten yardım istedi. Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı’nın devreye girmesi ile işçilere karşı büyük bir saldırı organize edildi. 29 Şubat tarihine gelindiğinde bırakın seçimleri, işçiler işten atılmalar, biber gazı, gözaltılar ve tehditlerle karşılaştı. Renault yönetimi önce üretimi tatil etti. Ardından öncü işçileri işten atmaya başladı. 100 civarında işçi tazminatsız işten atıldı.

Dayanışmaya ihtiyacımız var!
İşçilerin, Türk Metal’den kurtulabilmesi, sendika seçme özgürlüğünü kullanabilmeleri için başta işten atılan işçiler olarak desteğe, yalnız olmadıklarını hissetmeye ve her şeyden öte ayakta durmaya ihtiyaçları var. Renault işçileri, çalışma yaşamında işçilerin en temel hakkı olan ve ILO sözleşmesi ve Anayasa ile güvence altına alınmış bir hakkı hayata geçirmek için mücadele ediyor. İşçiler sendika seçme özgürlüğü üzerinden sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı adına önemli bir mücadele veriyor. Onlar mücadele edip haklarına sahip çıktıkça, karşı cephe genişliyor. Şimdi dayanışma cephesinin genişlemesi için Renault işçilerinin mücadelelerinde yalnız olmadığını bilmeleri gerekiyor.
Zor ve acı yüklü günlerden geçiyoruz, her birimiz giderek karartılan geleceğimize, toprağa düşen sevdiklerimize, giderek içine çekilmeye çalışıldığımız kaos ortamında ayakta durmaya çalışıyoruz. Bu günlerde en çok ihtiyacımız olan birilerinin yanımızda olduğunu bilmek. Dayanışma duygusunu hissetmek. Renault işçilerinin de bu zor günlerinde mücadelelerine devam etmek için şimdi bizlerin dayanışmasına ihtiyaçları var.
Sermaye ve devlet, işten atılan Renault işçilerinin karşı karşıya kaldığı polis şiddeti yetmezmiş gibi şimdi onları işsizlikle cezalandırmaya çalışıyor. Bölgede işçilerin kısa sürede iş bulmaları zor. Gittikleri kapıdan geri çevriliyorlar. İşverenler ağızbirliği ederek sadece işçileri değil; ailelerini, eşlerini, çocuklarını da işsizlikle sınıyor. Mücadele eden işçilere bedel ödetmeye çalışılıyor.
Renault’ta işten atılan işçiler, bir dayanışma hesabı açtılar. Yardımlarınızı bekliyorlar. Onlara vereceğimiz dayanışmanın miktarı önemli değil, yapacağımız küçücük katkılar bile onlara güç verecek, işyerinde işverenin ve Türk Metal’in baskısı altında çalışan-direnen işçilere umut verecek. Şimdi işçilere ve ailelerine yalnız olmadıklarını, yanlarında olduğumuzu göstermenin bir yolu var…
İnanın, bu dayanışma hepimize iyi gelecek.

HESAP NUMARALARI
Akbank Bursa OSB Şubesi.
Hesap Adı: Mustafa Acar Erhan İmralı Murat Ermiş Mustafa Şen
TL Hesabı: TR88 0004 6002 1988 8000 0611 32
Döviz Hesabı: TR28 0004 6002 1903 6000 0612 07 AKBKTRIS

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 22.03.2016 08:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.