Çiğdem
Çiğdem
11 Temmuz 2019 Perşembe 12:01
Son dakika.. Ekrem İmamoğlu: Madem istifa ettiniz neden oradasınız?

“HIZLICA YÖNETİMİ ELE ALMAMIZ GEREKİYOR”

İmamoğlu, “İstifa etmemekte direnirlerse yasal olarak işle yapacak mısınız? Bunun bir süresi var mı?” sorularını ise, “Tabii birtakım uygulamalar, imkanlar var. Onları devreye sokacağız. Yasal süreleri göze alırsak 40-45 günü buluyor. Biz İstanbul'un ve İştiraklerin o kadar zaman kaybına asla tahammülü olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla hızlıca bütün yönetimi ele almamız gerekiyor”şeklinde yanıtladı.

“İcraatlar konusunda şu anda bir aksama görünüyor mu” sorusu da İmamoğlu'na yöneltildi:

“Şu anda görünmüyor. Zaten bir kısım hazırlıklarımız var. Kamuoyunu işin içine katıp beraber başaracaklarımız var. Bizim başaracaklarımız var. Revizyonlar var. İstanbul'un bütçesini verimli kullandığımızda öncelediğimiz işler var. Tabii ki başta metro olmak üzere mevcut yürüyen bir takım büyük taahhüt işleri var. Bununla ilgili ulusal veya uluslararası sürdürebilir bir finansman modeli arayışları başlattık, çalışıyoruz. Her yönüyle aktifiz aslında şu anda. Çok inanan arkadaşlarımız ekibimizin içine katılıyor. Bizi tanıdıkça mevcut personelimizin içinde bize eşlik eden, iş üreten insanlar var. Onu da görüyoruz. Hepsi bizim için değerli.”

“DİYALOGDAN KAÇINAN YÖNETİCİLER VAR”

İmamoğlu, “Çok yoğun bir temponuz var. Herkesin beklediği Yenikapı'daki o manzara. Bununla ilgili bir takviminiz var mı” sorusuna, “İşin içine İBB iştiraklerini katmadan bir manzara sergileyemiyorsunuz. Şu anda iştiraklerin istediğimiz sisteme dahil olma pozisyonu yok. Çünkü orada bizim tanımadığımız, bilmediğimiz diyalogdan bile kaçınan yöneticiler var. Bütün bunların değişmesi lazım ki İstanbul'un sistemini bütünüyle vatandaşa gösterelim. Örneğin duyuyoruz. Araçlar nedir, ne değildir? Duyuyoruz, hemen bazı iştiraklerde araçların markası değiştirilmiş. A markası gitmiş, B markası gelmiş, tasarruf göstermek adına. Bu da iyi bir gelişme ama bizim bütünüyle durumu göstermemiz için bütün idareye sahip olmamız lazım. Hem Teftiş Kurulu'nu devreye sokarak hem de bütün birimlerden sıkı bir rapor talebi yaptım. Geçmişe dönük, bir yıl içerisinde nasıl değişiklikler olduğunu da talep ettim. Hızlıca o rapor önümüze geldiğinde sanıyorum hazır olacağız. Ben, bu cumartesiyi arzu etmiştim. Arkadaşlarım bu cumartesiye hazır olma konusunda zorlanıyorlar” yanıtını verdi.

İmamoğlu, 15 Temmuz anma törenlerine katılacak mısınız” sorusunu, “15 Temmuz'da zaten İBB önünde anma töreni olacak. Ama şu anda ne Valilikten ne merkezi Hükümetten resmi bir program bize iletilmedi. Ama biz en fazla şehit verilen yer orası. İBB önünde anma törenimiz olacak. Onun da detaylarını yarın sunacağım size” şeklinde yanıtladı.

“ZİYARETLER BİTSİN, SPOR AYAKKABIMI GİYİP DOLAŞACAĞIM”

Sorular ve yanıtların ardından İmamoğlu yürüyerek, vatandaşların yoğun ilgisi altında Süleymaniye Camii'ne doğru yol almaya başladı. Gazeteciler, Medya A.Ş. binası önünden geçen ve kapıdaki görevlilerle el sıkışan İmamoğlu'na, söz konusu İBB iştiraki ile ilgili israf iddialarını sordu. İmamoğlu, bu soruyu şöyle yanıtladı:

“İştiraklerimizin fırsatları var kendini geliştirme imkanları var. İşleri büyütme çapları var, bu anlamda ona bu imkanı sağlayacak ortamları var. Bu kadar büyük bütçelerle kar oranı çok düşük kalıyor. Bazıları da hizmetlerinde elde ettiği o bütçe rakamlarıyla bence yeterince hizmet etmiyor. Bütünüyle bunları revize edeceğiz. Medya A.Ş.'nin israf kalemleri çok yüksek. Tespitlerimiz var. Bize uyarılar, ihbarlar geliyor. Tümünü değerlendireceğiz. Bizim derdimiz şu: İstanbullunun parasını ama şirketler üzerinden ama kurum üzerinden en sağlıklı, en verimli şekilde kullanmak, öncelemek. Yani gerçekten büyük rakamlar büyük bütçeler var. Bu bütçeler sağlıklı kullanıldığında İstanbul'un hayatına dokunacak çok şey üretebiliriz. Derdimiz o.”

İmamoğlu, “Lağvedilecek şirket olacak mı ekonomik amaçlı” sorusunu ise, ''Bir ekonomik durumuna bakmadan bir şey diyemem. Belki aksiyonu değiştirilebilir, faaliyetleri değiştirilebilir ama şu anda kapatırız diye bir şey yok” şeklinde yanıtladı. İmamoğlu'na sorulan en ilginç soru ise, “Bu sıcaklarda takım elbise ile yürümek zor olmuyor mu” sorusu oldu. İmamoğlu, soruya, “Şu tebrik ziyaretleri bitsin, spor ayakkabı ve kıyafetlerle dolaşıp, vatandaşlarımızla buluşup, onların sorunlarını birinci ağızdan dinleyeceğim” diye yanıt verdi.

ERKİN AİLESİ'NE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

İmamoğlu, yürüyerek ve gazetecilerin sorularını yanıtlayarak Süleymaniye Camii'ne ulaştı. Eski İBB Genel Sekreteri Tuğrul Erkin'in cenaze törenine katılan İmamoğlu, tabut başında dua eden Erkin Ailesi'ne başsağlığı dileklerini iletti. İmamoğlu, cenaze törenine katılan eski İBB Başkanı Nurettin Sözen ile bir süre sohbet etti. Erkin'in cenazesi, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrasında Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

''39 İLÇE BELEDİYE BAŞKANIMIZI VE BÜTÜN MECLİS ÜYELERİNİ DAVET ETTİK''

İmamoğlu, öğle yemeğini, Süleymaniye semtinde gazetecilerle birlikte yedi. İmamoğlu, yemek sonrasında bölgedeki esnafa kısa bir ziyaret gerçekleştirdi. İmamoğlu, ziyaret sonrasında da gazetecilerin sorularıyla karşılaştı. İmamoğlu, 12 Temmuz Cuma günü Anıtkabir'e yapılacak ziyarete AKP’li ve MHP'li İBB meclis üyelerinin katılıp, katılmayacağıyla ilgili soruya, “Davetimiz 39 ilçe başkanımıza ve meclis üyelerimizin tamamına yapıldı. Protokol saat dilimlerinde izinlerimiz alındı Anıtkabir'de. Şu an, CHP ve İYİ Parti grubunun dışında, bildiğim kadarıyla bize katılımla ilgili ulaşan bir bilgi yok. Biz, Cuma günü oradayız. Sabah 08.30'da törenimiz başlayacak. Çağrımızı, davetlerimizi yaptık. Gelip, gelmemek diğer meclis üyesi belediye başkanlarının kendi tercihi. Biz, kurumsal bir başlangıç adına orada olacağız. Seçilmişlerle, Ata'mızın huzurunda ülkemize, maneviyatıyla beraber bir söz vereceğiz. İBB, Türkiye'nin en büyük kurumlarından bir tanesi. Gidip bu kurumsal ziyareti yapacağız” şeklinde yanıt verdi.

“SADECE 15 TEMMUZ ANMASINDA ÇAĞRILDIM”

İmamoğlu, bağlantılı olarak sorulan, “Pazartesi günü yemeğe de katılmamışlardı, yine böyle bir durum olursa…” sorusuna ise, “Biz, birçok geleneği ve buluşmayı, hizmetle ilgili bu şekli, 5 yıl boyunca sürdüreceğiz. 5 yıl boyunca davet edeceğiz, gittiğimiz her ilçede, mahallede, sokakta belediye başkanını çağıracağız. Gelip, gelmemek kendi tercihleri. Ben olsam giderdim. Benim dönemimde ilçeme İBB başkanı hiç gelmedi. Hiç beni aramadı. Ben buna çok üzülüyordum. Sadece 15 Temmuz anmasıyla ilgili bir gece töreni yapıldı Esenyurt-Beylikdüzü arasında, oraya çağrıldım. Oraya da gittim. Ben, bunu bir başka belediye başkanına yaşatmayacağım. Tersini yaşatmak istiyorlarsa da vatandaş onun hesabını sorar. Benim önerim, birlikte, bir arada iş üretmek ve çalışmak” yanıtını verdi.

O isimler hâlâ milyonluk şirketlerin yönetiminde

Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı seçilmesinin ardından görevlerinden istifa eden genel sekreter, yardımcıları ve daire başkanları İBB'nin şirketlerindeki görevlerini bırakmadılar. Şirketlerdeki yöneticiler bu görevleri nedeniyle “huzur hakkı” da alıyorlar. İmamoğlu'nun istifa çağrısı yaptığı o isimlerin İBB iştiraklerindeki görevleri İTO kayıtlarına göre şöyle:

* Eski İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İGDAŞ'da yönetim kurulu başkanı.

* Genel sekreter yardımcılarından Muzaffer Hacımustafaoğlu, Otobüs A.Ş. yönetim kurulu başkanı.

* Mevlüt Bulut, Asfalt Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı.

* Süleyman Karalı, İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetim kurulu başkanlığı yapıyor.

* Nihat Macit, KİPTAŞ yönetim kurulu başkanı.

* Çağatay Kalkancı, Belbim A.Ş. yönetim kurulu başkanlığı görevinde.

* Eyyüp Karahan, Metro İstanbul Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul Kültür Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı.

* Adil Karaismailoğlu da İstanbul İmar A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor.

* Hukuk müşaviri Ali Karaaslan İstanbul Enerji A.Ş. yönetim kurulu başkanı.

* Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek de İSPARK A.Ş. yönetim kurulu başkanı

https://odatv.com/madem-istifa-ettiniz-neden-orada-duruyorsunuz-10071919.html

Son Güncelleme: 11.07.2019 18:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.