01 Haziran 2012 Cuma 00:13
Meclis'te
TBMM İçişleri Komisyonu'nda, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder arasında "biber gazı ve eylemlere polis müdahalesi" konusunda gerginlik yaşandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Muammer Güler başkanlığında toplanan TBMM İçişleri Komisyonu'nda, "Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Tasarısı" görüşüldü. İçişleri Bakanı Şahin, tasarı hakkında bilgi verirken, uluslararası göçün küresel bir olgu haline geldiğini ve devletlerin tek başına yönetecek bir alan olmaktan çıktığını kaydetti. Türkiye'nin uluslararası göç konusunda güzergah ülke olmaktan çıkarak artık hedef ülke haline geldiğini anlatan Şahin, bu alanı daha iyi yönetmek gerektiğini ifade etti. Mevzuatın gözden geçirilerek ülke ihtiyaçlarına göre kapsamlı bir tasarının hazırlandığını söyleyen Şahin, "İltica ve göç alanındaki ulusal politika ve stratejiler, hukuki zemini oluşturacak. Suç örgütlerinin yasa dışı göçten menfaat sağlayama çalıştıkları gözönüne alındığında göçlerin yönetimi hayati önem taşımaktadır. Hem evrensel insan haklarında kısıtlamaya gidilmemesi, hem de güvenlikten taviz verilmemesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Bakan Şahin, Türkiye'deki yabancı sayısının 217 bin 206'ya ulaştığını, yabancıların temel hak ve hürriyetlerinin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini ama bunun ağırlıklı olarak ikincil düzenlemelerle sürdürüldüğünü kaydetti. Şahin, AİHM'de, iltica ve göç alanında son dönem Türkiye kararlarıyla iç hukuk yollarının etkin çare olmadığını belirterek, "AİHM, iç hukuk yolları tüketilmeden başvuru yapılabileceğine karar vermiştir. Son 3 yılda 13 dava Türkiye aleyhine sonuçlanmış ve tazminat ödemek zorunda kalınmıştır" dedi.

"BEN O BİBER GAZINI SİZE SIKMAYI DÜŞÜNÜYORUM"

Şahin'in sunuşunun ardından milletvekilleri, tasarıyla ilgili görüşlerini ifade etti. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Yalova'da biber gazından dolayı öldüğü iddia edilen Çayan Birben olayında asıl vahametin Emniyet'in açıklaması olduğunu savunarak, açıklamada, 'kavgayı ayırmadığı, bizzat kavga ettiğinin' ifade edildiğini söyledi. "Velev ki kavga ediyordu" diyen Önder, İçişleri Bakanı Şahin'e dönerek, "Ben bu biber gazını Genel Kurul'da size sıkmayı düşünüyorum, bir görün ne menem bir şeydir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin nüfusunun yüzde 70'inin genç olduğunu, ancak ülkede asayiş olaylarında temel yaklaşımın "sağcı, solcu, Alevi, Kürt, Ermeni, kim olursa olsun biber gazı, bomba, panzerle saldırmak, tutuklamak, gözaltına almak" olduğunu ileri süren Önder, "BOTAŞ'ı kıskandıracak düzeyde içimizi yakarak çıkıyor" dedi.

Bakan Şahin'in kendisine "siz yakıyorsunuz" demesi üzerine Önder, tepki göstererek, "Ne diyorsunuz; 'BOTAŞ'ı, enerji nakil hattını siz yaktınız' diyor. Kim yakmış" dedi. Şahin, Önder'e, "Haydi gidelim yakanlarla birlikte mücadele edelim" diye karşılık verdi.

Komisyon Başkanı Güler'in, kendisini tasarı üzerinde konuşmaya davet etmesi üzerine Önder, "Kendi yurttaşına böyle davranan, elin yabancısına kim bilir nasıl davranır" dedi. Önder, polisin toplumsal olaylarda nasıl davranması gerektiğinin sorgulanmasını isteyerek, "Yoksa böyle İçişleri Bakanlığını çocuk bile yapar. İnsani kırıntıları bile yok eden, tekçi bir yaklaşım var. Jandarma, polis Trabzon'da HES'e karşı çıkan köylülere tokat atıyor. Yüzde 50 oy alan bir iktidarın özgüveni yok. Siz gelecekte bu olaylardan dolayı yargılanacaksınız" ifadelerini kullandı.

ŞAHİN VE ÖNDER ARASINDA TARTIŞMA

AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, tasarı üzerinde görüşlerini ifade ederken, toplumsal olaylarda gazı sıkanın da gaz sıkılanın da insan olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi. Bürge, "Bir insan İETT otobüsünü niye yakar, durağı niye tekmeler, insanın ekmek teknesine niye zarar verir? Toplumsal olaylara yüzünü saklayarak gelen insanları suç noktasında ayırt etmek çok da kolay değil. Sizin hak aramanız bir başkasına hakkına tecavüz etmek, ona zarar vermek olmamalı. Dünyanın neresinde böyle hak arayışı var? Bunları insani hak talepler gibi göstermek doğru değil" diye konuştu.

BDP'li Önder, Bürge'nin sözlerine "Kamu-Sen'in hak arayışının neresi hayvancaydı" diye sordu. İçişleri Bakanı Şahin'in, "Ne dedin, hayvanca mı dedin" diye tepki göstermesi üzerine Önder, ayağa kalkarak, "İndir elini, sen kimsin bana el kaldırıyorsun" diye bağırdı. Önder'in, Şahin'e doğru yönelmesine milletvekilleri engel oldu. Şahin, kendisine doğru yönelen Önder'e, "gel" dedi. Önder de sesini yükselterek, "Bir dakika, bakan burada el mi kaldıracak, tehdit mi edecek? Sen önce bir Roboski'nin hesabını ver, onlar ne yaptı? Yeter, burayı cehenneme çevirdiniz. Ben İçişleri Bakanı'nın marabası değilim, bana böyle konuşamaz. O burada ne ise ben de oyum" ifadelerini kaydetti.

Komisyon Başkanı Güler'in kendisini temiz dille konuşmaya davet etmesi üzerine Önder, "Dönün, kendi bakanınıza bakın, bize küfretti. Benim nasıl konuşacağıma kimse karar veremez. Bana nasıl el sallayarak konuşur? Bu nedir ya, Allah'ın hışmı afatı, kendi partisinin sözcüsü bile illallah etmiş" diye konuştu.

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ da, hak arayışlarına müdahale konusunda sorun olduğunu savunarak, bu konuda polisin eğitilmesi gerektiğini söyledi. Serindağ, Kayseri Pınarbaşı'ndaki olaya da değinerek, "94 kilometre yol yapan bir aracı, bugünkü teknolojik imkanlarla durduracak bir mekanizma yok mu" dedi.

Yeniden söz alan Bakan Şahin, polise yönelik 'eğitimsiz, psikopat, sadist' gibi ifadeleri asla kabul edemeyeceklerini belirterek, her teşkilat ve camia içinde ideale aykırı kişiler olabileceğini söyledi. Her hafta polis yüksek disiplin kurulunun aldığı ihraç ve diğer kararlarını imzaladığını, aynı şekilde jandarmada resen ve disiplinsizlikten emekli edilen onlarca personel bulunduğunu söyleyen Şahin, suç olaylarına karıştığı tespit edilen polis ve jandarma hakkında gereğinin yapıldığını ifade etti. Şahin, "Polis de jandarma da kendi itibarını yükseltemeye çalışıyor. Bunu da başarmış durumda. 250 binlik teşkilat içinde 2, 3 veya 5 bini değişik derecelerde disiplinsizlikler yapmış olabilir ama 245 bini onları takip ediyor ve gereğini yapıyorsa, bu camiaya artık suçlamamız haksızlık olur. Polisin, jandarmanın moralini bozmaya yönelik sözlere tepki gösteriyoruz" diye konuştu. - ANKARA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.