27 Şubat 2017 Pazartesi 13:27
Geçici personel (4/C), arabuluculuk faaliyeti yapabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesinde "Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir." hükmü, Geçici Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların "Başka iş yapma yasağı" başlıklı 7. maddesinde "Bu Karar uyarınca istihdam edilen geçici personel, bu işte çalıştığı süre içinde kazanç getirici başka bir işte çalışamaz." hükmü bulunmaktadır.

6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanununun arabulucular siciline kayıt şartlarına ilişkin 20. maddesinde "(1) Sicile kayıt, ilgilinin Daire Başkanlığına yazılı olarak başvurması üzerine yapılır.

(2) Arabulucular siciline kaydedilebilmek için;

a) Türk vatandaşı olmak,

b) Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olmak,

c) Tam ehliyetli olmak,

ç) Kasten işlenmiş bir suçtan mahküm olmamak,

d) Arabuluculuk eğitimini tamamlamak ve Bakanlıkça yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak,

gerekir.

(3) Arabulucu, sicile kayıt tarihinden itibaren faaliyetine başlayabilir." hükmü, 21. maddesinde "(1) Daire Başkanlığı, arabuluculuk için aranan koşulları taşımadığı halde sicile kaydedilen veya daha sonra bu koşulları kaybeden arabulucunun kaydını siler.

(2) Daire Başkanlığı, bu Kanunun öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmediğini tespit ettiği arabulucuyu yazılı olarak uyarır; bu uyarıya uyulmaması halinde arabulucunun savunmasını aldıktan sonra, gerekirse adının sicilden silinmesini Kuruldan talep eder.

(3) Arabulucu, arabulucular sicilinden kaydının silinmesini her zaman isteyebilir." hükmü bulunmaktadır.

26/1/2013 tarihli ve 28540 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 24. maddesinin altıncı fıkrasında ise "Sicile kayıt için başvuruda bulunacak kişinin fiilen yürütmekte olduğu asıl mesleğinin ilgili mevzuatında, arabuluculuk faaliyetini yürütmesine engel bir hüküm bulunmamalıdır." hükmüne yer verilmiştir.

Sonuç olarak, geçici personel çalıştırılması hakkındaki mevzuatta geçici personelin kazanç getirici başka bir faaliyette bulunması yasaklandığından arabuluculuk faaliyetini de yürütmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz.

 

22.02.2017 Geçici personel (4/C), arabuluculuk faaliyeti yapabilir mi?
20.02.2017 Zabıta amiri ve zabıta komiserinin tazminat oranları nedir?
14.02.2017 Eşi çalışmayan memur, süt parasından (emzirme ödeneği) faydalanabilir mi?
11.02.2017 Teknik eğitim fakültesi mezunu programcı, mühendislik bitirirse mali hakları nasıl etkilenir?
07.02.2017 YÖKDİL Sınavı yabancı dil tazminatı ödemesinde kullanılabilir mi?
07.02.2017 İhraç listelerinin internet sitelerinde yayınlanması ve kişisel veri sorunu
25.01.2017 Yeterlik sınavında başarı göstererek uzmanlığa atananlar, hangi tarihte yeni aylığa hak kazanır?
22.01.2017 Üniversite hastanesindeki sağlık teknisyeni eğitim faaliyetleri için ödenek alır mı?
02.01.2017 Aylıksız izinde iken açığa alınan ve iade edilen, ücret hak eder mi?
07.12.2016 Eşi çalışmayı bırakan memurun aile birliği mazereti ortadan kalkar mı?


http://sorucevap.memurlar.net
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.