Yeşim
Yeşim
28 Mayıs 2016 Cumartesi 23:41
Baro’dan, iş takipçilerine suç duyurusu!

Adana Baro Başkanlığı, Avukatlık yapmak yetkisini taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullanan, Sigorta Aracılık Hizmetleri veya Hasar Takip Merkezi gibi adlarla faaliyet gösteren on dört şirket ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık'ın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle: 
“Sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi  adlarla faaliyet gösteren ve avukatlık yetkilerini gasp ederek vatandaşlara büyük mağduriyetler yaşatan kişi ve şirketlere yönelik şikayetlerin artması üzerine baromuzca bir çalışma yapılmış ve bu şekilde çalıştığı belirlenen kişi ve şirketler hakkında Baro yönetimimizin yürüttüğü titiz çalışma sonrasında suç duyuruları yapılmıştır”

“SUÇ İŞLİYORLAR”
Meydana gelen bir kazadan hemen sonra henüz kazanın şokunda olan kazazede veya ölü yakınlarının tanınmayan kişilerce herhangi bir talep olmamasına rağmen hastanede veya evde ziyaret edildikleri, farklı kişilerce defalarca telefonla aranıldıkları, vekaletname verilmesi yönünde ısrarla talepte bulunulduğu hepimizin özellikle son zamanlarda sıkça gördüğü/duyduğu bir vakadır. Bu tür hizmette bulunan kişi ve şirketler ortaya koydukları uygulamalarla mesleğimizden öte vatandaşlara zarar vermektedirler. Vatandaşlar, büyük maddi hak kayıplarına uğramaktadırlar. Esasen zarara uğrayanların hakları hukukçu olmayan kişi ve şirketler tarafından takip edildiği için vatandaşların büyük hak kayıpları yaşaması kaçınılmazdır”

YASA NE DİYOR ?
Avukatlık Yasası’nın Madde 35 “Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir.
Baroda yazılı avukatlar birinci fıkradakiler dışında kalan resmi dairelerdeki bütün işleri de takip edebilirler.”Avukata çıkar karşılığında iş getirme :

Madde 48 “Avukat veya iş sahibi tarafından vaat olunan veya verilen bir ücret yahut da herhangi bir çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık edenler ve aracı kullanan avukatlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Bu eylemi yapanlar memur iseler, verilecek hapis cezası bir yıldan aşağı olamaz.”

Madde 63 -3 “Avukatlık yapmak yetkisini taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş yüzbin liradan beşmilyon liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.”
Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı:
“Dileğimiz Yargılama Sürecinde hak ettikleri cezayı almalarıdır. Baromuzun Mücadelesi devam edecektir” dedi.

Son Güncelleme: 28.05.2016 23:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.