Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Haziran 2017 Cumartesi 09:07
Bakan Albayrak: Her şeyin temelinde var

Parti üyeleri ile iftar yapan Albayrak, burada yaptığı konuşmada,  ramazan ayının son günlerinde Trakya'da iftar yapmaktan mutluluk duyduğunu  söyledi.

Tüm dünyada istikrarsızlaştırma senaryoları ve oyunlarına Türkiye'nin  hiç bir şekilde gelmeyeceğini belirten Albayrak, Türkiye'nin hayalleri ve  idealleri olan bir ülke olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin daha fazla gelişmesi ve büyümesi için çalıştıklarını  aktaran Albayrak, gece gündüz demeden mücadele edeceklerini belirtti.

'Enerji hayatın kaynağıdır' diyen Albayrak, ''Enerji, medeniyetin daha  büyük ufuk açılması için olmazsa olmaz şartlarından biridir. Sanayi, üretim,  istihdam, ekonomi diyoruz, her şeyin temelinde bir enerji vardır.'' ifadelerini  kullandı.

Türkiye’nin büyüyen, güçlü bir ülke olduğunu aktaran Albayrak, kaynaklarını hiçbir şekilde sokağa atacak kadar zengin bir ülke olmadığını dile getirdi.

Bakan Albayrak, kaynakları dikkatli değerlendirerek, israf etmemek  gerektiğinin altını çizerek, Türkiye'nin dört bir tarafındaki yerli ve milli  yenilenebilir kaynaklar içerisinde güneş, rüzgar, kömür, su, doğalgaz gibi  kaynaklarından daha fazla faydalanmak gerektiğini kaydetti.

Dünyanın en büyük güneş tarlasının ihalesini gerçekleştirdiklerini  hatırlatan Albayrak, şöyle devam etti:

''Geçtiğimiz mart ayında güneş enerjisiyle dünyanın en büyük güneş  tarlasının ihalesini, rekor düzeyde uygun bir fiyatta bugün itibariyle artık 19,5  sente kilovat saati mal olan güneş enerjisini 6,99 sente düşürerek ve bu kendi  kaynağımız, kendi üretimimiz… Aynı zamanda kendi panellerimiz, kendi  fabrikalarımızda üretilecek bir şekilde asgari yüzde 60-70 yerli üretimle  birlikte ve bu panelleri üretecek araştırma geliştirme AR-GE altyapısının da  asgari yüzde 80 yerli ve milli mühendislerimizle oluşacak şekilde bir sürece  başladık.''

Türkiye'de 15 milyar ton kömür kaynakları bulunduğuna işaret eden  Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de 15 milyar ton kömür kaynağı var. Bu kömür kaynaklarından,  yerli kaynaklardan kömür üretimiyle Avrupa'nın ve dünyanın yüzde 40, yüzde  50'lerde ürettiği oranın şu anda Türkiye'de biz geçtiğimiz yıllarda yüzde  12-13'den yüzde 17-18're taşımaya çalışıyoruz ama yine Avrupa ve dünyanın çok çok  altında bu oranları yerli kaynaklarımız enerjide dışarıya bağlı olduğumuz için,  yukarıya taşımak açısından daha verimli kullanma noktasında adımlar atmalıyız.  Hava kirliliği ve çevrecilik noktasında AB'nin çok ötesindeyiz. Geçtik gidiyoruz  artık, rakip değil. Yüzde 1, büyüyorlar 5 büyüyoruz, yüzde 2 büyüyorlar 7  büyüyoruz. Rakip olarak görmeyeceğiz. Daha ötesini düşünüyorsak eğer her alanda  yerli kaynaklar, yenilenebilir kaynaklar, dünyanın en büyük güneş tarlasını  yapıyoruz. Rüzgar tarlasını yapacağız. En uzun en büyük köprüsünü yapacağız.  Çanakkale'yi tamamladığımızda Trakya artık başka bir Trakya olacak. Dolayısıyla  çıta çok daha yukarıda.''

''TRAKYA ÇOK ÖNEMLİ BİR COĞRAFYA''

Bakan Albayrak, Trakya'nın altyapısı bakımından önemli ve zengin bir  bölge olduğunu dile getirerek, Trakya'da 2 milyar tona yakın kömür rezervinin  olduğunu vurguladı.

Bakan Albayrak, şunları söyledi:

''Dönüyoruz, dolaşıyoruz Trakya’ya geliyoruz. Trakya çok önemli bizim  için. Trakya nüfusu itibariyle, enerji tüketimi itibariyle, altyapısı itibariyle  çok önemli bir coğrafya. Marmara bölgesi üzerinde baktığımızda Trakya,  Türkiye'nin elektriğinin neredeyse 5'te 1'ini tüketiyor. Ama bir de bakıyorsunuz  arz talep noktasında bakıldığında yerli kaynak noktasında bakıldığında maalesef  enerjisinin çoğunu nereden getiriyor biliyor musunuz? Türkiye'nin öbür ucundan  getiriyoruz. Artvin'den, Keban'dan, Doğu Anadolu'dan, Karadeniz'den bin, bin 500  kilometre üretim hattı döşüyoruz. Türkiye'nin öbür ucundan bu yana fabrikaya,  sanayiye, eve enerji taşıyor.'' 

Trakya'da kömür rezervlerinin, 50 ila 70 milyar dolarlık ekonomik  değere sahip olduğunu anlatan Albayrak, ''Tüm bu noktada gerek istihdam, gerek  kaynaklarımızla ihracat, gerek çevresel faktörler noktasında en iyi çözümle  Trakya'nın kaderindeki enerji sorununa da çok önemli çözümler üretmek zorundayız.  İnşallah bu yeni dönemde, yeni keşiflerle, yeni rezervlerle çok önemli  yatırımları, Trakya'nın ekonomik dönüşümlere imza atacağız.'' diye konuştu.

Türkiye'nin nereden nereye geldiğini herkesin gördüğünü belirten  Albayrak, Türkiye'nin daha fazla büyümesi için çalışacaklarını ifade etti.

Hükumet olarak sorumluluklarının büyük olduğunu vurgulayan Albayrak,  ''Bir tane Türkiye'miz var. Herkes bir şey söylüyor, onu bunu diyor, şöyle diyor,  böyle diyor. Kim ne derse desin, biz laf üreten değil, icraat üreten bir siyaset  hareketiz. 15 yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini eğer, kalbinde vicdanı  olan herkes, Allah'tan korkan herkes, elini yüreğine götürüp düşündüğünde,  kıyaslama yaptığında Türkiye'nin nereden nereye geldiği görür.'' diye konuştu.

Türkiye'nin büyümesi için çalışmalara henüz yeni başladıklarını  anlatan Albayrak, Türkiye'nin yüzde 5 büyüdüğünü ancak bunun yeterli olmadığını  kaydetti.

Her konuşana laf yetiştirecek zamanlarının olmadığına işaret eden  Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bakmayın siz konuşanlara. Görüyorsunuz konuşuyor herkes, şimdi her  konuşana laf yetiştirsek yandık. Biri yürüyor, biri şöyle diyor, biri böyle  diyor. İnsan Allah'tan korkar. Neymiş, kontrollü darbeymiş, Bugün 15 Temmuz'a, 80  milyon olarak yaşadığımız böyle bir ülkede 15 Temmuz'a birileri kontrollü darbe  diyorsa, çok net söylüyorum, ya bu darbenin içindedir, ya da destekçisidir. Kimse  kimseyi kandırmasın. Senin özel kalemin ByLock'çu çıkacak, talimatları alacak,  ülkeye ihanet içerisinde, paralel terör örgütü, Fetullahçı terör örgütü, ülkeye  ihanet edecek ve bunları açık ifşa edip Türkiye'ye ihanet içerisinde olacak sen  bunu savunacaksın, pankart dolaştıracaksın.. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu ihanet  içerisinde olanları görmemiz lazım.''

''BAZILARININ AMAÇLARI TÜRKİYE'Yİ BİR YERE TAŞIMAK DEĞİL''

Bazılarının koltuk sevdası peşinde olduğunu, Türkiye'nin sıçramasından  rahatsız olanların bulunduğunu aktaran Albayrak, Türkiye'yi düşünmeyenlere  Allah'tan selamet dilediğini ifade etti.

Türkiye'nin her şeye rağmen emin adımlarla büyümeye devam edeceğini  vurgulayan Albayrak, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Bazılarının amaçları Türkiye'yi bir yere taşımak değil. 'Zaten rezil  rüsva olmuşum dünyaya, aleme, siyasete, partiye, koltuğumu kaybetmeyeyim, nasıl  bir atraksiyon yaparım da partide geleceğimi sağlama alırım' diyenlere Allah  selamet versin, onu onlar düşünsün. Mağlubiyete devam son sürat. 'Az olsun benim  olsun' diyenlere, Allah selamet versin yolunuz açık olsun. Ama terör örgütleri  ile ihanet şebekeleri ile kucak kucağa olup, Gezi'de birlikte yürüyeceksin,  17-25'in arkasında olacaksın, 15 Temmuz'un içinde olacaksın, ondan sonra  Türkiye'de adalet diyeceksin, önce bir temizlik yapsın birileri. Biz bu resmi  gördükten sonra daha da çok çalışmamız lazım. Herkes laf ediyor, herkesin  dediğine bakarsak yandık, hiçbir iş yapamayız. Türkiye sıçramaya niyetleniyor,  büyük Türkiye idealinde bir adım atıyor, ses bir yerlerden, uzaklardan geliyor.  Arkadaş biz sizi yüzyıllardır tanırız. Siz bu bu ülkenin zerre halini  düşünmezsiniz, zerre hayrınızı görmedik, hayırdır diyesi geliyor insanın. İşte  artık bu noktada daha çok üretip Türkiye'yi bir noktaya taşımamız lazım. Onun  için boş lafları, sadece ve sadece yıkmak üzerine geliştirilen söylemleri, bir  kenara bırakacağız. Onlara zamanımız yok. Her şeye karşı gelenlerin bir çözümü  yok. Varsa bir eleştirin samimice oturalım konuşalım, çözüm bulalım. Ama her şeye  karşıysan ben yokum, ben hizmet edeceğim.''

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 24.06.2017 09:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.