Önceki gün WOW İstanbul Hotel’de düzenlenen davete İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın üst yönetimi, STK temsilcileri, iş dünyasından isimler ve çok sayıda gümrük müşaviri katıldı. Gecenin onur konuğu ise 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Gümrük Müşavirlik şirketinde çalışan Mehmet Karaaslan’ın ailesi oldu.

Gümrük camiasının 15 Temmuz darbe girişiminde ve sonrasında yaşanan terör olaylarında üç şehit verdiğini dile getiren İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD) Başkanı Serdar Keskin “Yıllarca Milletimiz için bir mozaik benzetmesi yapıldı. Milletimiz Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Boşnak ve gayrimüslimlerle bir tunçtur. Tunç parçalanmaz. Çünkü vatan sevgimiz birdir. Mozaik gibi düştüğünde kırılmaz. Ne 15 Temmuz gibi olaylar ne de başka terör saldırıları bizi parçalayamaz, yıkamaz, kıramaz.” sözleriyle de milli birliğe dikkat çekti. İTO Başkanı İbrahim Çağlar da şehit ailesi ile yakında ilgilenerek, her zaman yanlarında olduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin en eski mesleklerinden olan, sektörde yüz binden fazla çalışanıyla gümrük işlemlerinin %91’ni yapan gümrük müşavirlerinin, gündeminde 2023 hedefleri ve ETİK olduğunu belirten İGMD Başkanı Keskin “Gümrükler sadece gümrük işlemlerinin yapıldığı yerler değildir. Gümrükler insan, hayvan sağlığının, çevrenin ve doğanın korunması, ülke güvenliğinin sağlanması, rekabet gücünün arttırılması için de çalışıldığı yerlerdir. Bu nedenle düzenlediğimiz milyonlarca beyaamede bu unsurlara dikkat ediyor, ülkemizin dış ticarette büyümesi için hassasiyetle ve etik çerçevesinde çalışıyoruz. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz.” dedi. 

Kaynak: HABER7.COM