Fenerbahçe'nin Hollandalı futbolcusu Van der Wiel,  birlikte iş yapma vaadiyle kendisinden sürekli para isteyen Ümit Akbulut'un  toplamda 4,5 milyon dolar para aldığını ve ancak vaatlerini yerine getirmediğini belirtti. Ünlü futbolcu poliste verdiği ifadesinde  “Türkiye'nin insanlarını çok seviyorum. Buraya geldikten birkaç ay sonra Ümit Akbulut'la tanıştım. Bana iş yapmayı teklif etti. Organizsazyonlar düzenleyip boksör Floyd ve justin Bieber gibi ünlüleri Türkiye'ye getirecektik. Benden farklı zamanlarda devamlı para aldı. Ancak hiçbir vaadini yerine getirmedi. Parayı ona sorduğunda beni 'Burası Türkiye kendine dikkat et' diyerek tehdit etti."  dedi. 

Asayiş Şube Müdürlüğünde yaklaşık 2 saat kalan futbolcu Van der Wiel daha sonra bir açıklama yapmadan avukatı ve yanındaki kadınla birlikte binadan ayrıldı. Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

Fenerbahçe futbolcu Van der Weil' dolandırdığı iddia edilen Ümit Akbulut ve Sinan Siner asayiş şube tarafından gözaltına alındı

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr