Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray'dadaki Tıp Bayramı töreninde konuşuyor. Erdoğan'ın gündeminde Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz de vardı. Krizi daha da tırmandıracak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savaşın bile bir ahlakı vardır. Savaşta bile sağlık ekiplerine ateş açılmaz. Hollandalı gibi olursa açar onu söyleyeyim. Hollandalıları Srebrenitza (Bosna-Hersek savaşı) katliamından tanırız. Onların karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak'ı orada katlettiklerinden tanırız" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Sizler kara gün dostu ifadesinin müşahhas hale geldiği bir mesleği icra ediyorsunuz. Şahsen böylesine önemli bir mesleği icra eden sağlık emekçileriyle hasret gidermekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Birileri hâlâ 18-19 yaşındaki gençlerin parlamentoya girip girmemesini konuşuyor, böyle bir şey olabilir mi?

- Savaşın bile bir ahlakı vardır. Savaşta bile sağlık ekiplerine ateş açılmaz. Hollandalı gibi olursa açar onu söyleyeyim. Hollandalıları Srebrenitza (Bosna-Hersek savaşı) katliamından tanırız. Onların karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak’ı orada katlettiklerinden tanırız.

- Aklını hoca kılıklı bir şarlatana zimmetlemiş birinin ne ahlakı kalır ne de namusu. Kaçarken imha ettiklerini sandıkları kayıtlar, bu teröristlerin ihanetini ortaya koyuyor. Yanımdaki korumalarımı kurşunlamak suretiyle 2 polisimi şehit ettiniz. Alçaksınız, adisiniz… Acırsanız, acınacak hale gelirsiniz.

- Hollanda ve Almanya dayanamıyor. Türkiye dev şehir hastaneleri kuruyor hee olmaz. Olacak, olacak; daha neler olacak. Birinci köprü yapıldı 'hayır' dediler, ikinci köprü 'hayır' dediler, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapıldı 'hayır' dediler, Marmaray 'hayır' dediler. Marmaray'dan üç yılda geçen yolcu sayısı 200 milyon ya... Devamlı vatandaşımız gidiyor, geliyor. Avrasya Tüneli'ne 'hayır' dediler. Şimdi 18 Mart Çanakkale Köprüsü yapılıyor, ona da 'hayır' derler. Onlara rağmen biz 'evet' dedik ve yolu açtık, gidiyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr