AKP’nin yıl başından itibaren ‘tasarruf oranlarını artırmak için’ zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) cayanların oranı her geçen gün artıyor. Uygulama ile yılbaşından bugüne kadar Türkiye genelindeki 2 milyon kamu emekçisi BES’e otomatik katılırken bunların neredeyse yarısı cayma hakkını kullandı.

Otomatik katılım sisteminde, daha önce BES’i bulunanlar hariç tutulduğunda cayma oranını yüzde 38’ler civarında. Hükümete göre ise cayma hakkının yüksek olmasının nedeni iyi tanıtım yapamayan BES şirketleri.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sistemden cayan kişi sayısının beklentilerinin üzerinde olduğunu belirterek bu noktada sahada çalışma yapan şirketlere sorumluluk düştüğünü ifade etti. Sahada olması gereken emeklilik şirketlerinin yeterince efor sarf etmediğini ifade eden Şimşek, “Üzülerek görüyorum ki yapılan olumsuz propaganda ve yanlış yönlendirmeler maalesef sistemin özünü perdelemiş durumdadır. Bu nedenle şirketlerimizin tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermeleri gerekiyor. Sistemin doğru tanıtılabilmesi için çalışanlarla işverenlerin bilgilendirilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

6.8 milyon kişi

Sisteme 1 Nisan’dan itibaren 45 yaş altı kamu çalışanları ile 250- 1000 çalışanı bulunan özel sektör dahil olurken, bu kapsamdaki çalışanların 2 aylık cayma süresi 15 Haziran’da doldu.

Öte yandan bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 6.8 milyon kişiye, fon tutarı ise verilen devlet katkısıyla toplam yaklaşık 69 milyar liraya ulaştı. Otomatik katılım sistemi ile de 6 ayda 490 milyon liraya yakın fon birikimi yapıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr