Bodrum açıklarındaki uluslararası sularda, Rusya'dan Suriye'ye giden Tanzanya bayraklı 'Abdullah' adlı kargo gemisi Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durduruldu. Gemide aramalar devam ederken iki Türk Sahil Güvenlik botu da müdahale etmeyip, gelişmeleri uzaktan takip etti. Geçen hafta Rusya'dan Suriye'ye gitmek için denize açılan kargo gemisine, bugün öğlen saatlerinde Yunan Sahil Güvenlik botu Bodrum'un karşısındaki Kilimli Adası açıklarındaki uluslararası sularda 'Dur' ihtarında bulundu. Ancak, 178 metre uzunluğundaki, 2 bin 391 grostonluk gemi ihtara uymayarak yoluna devam etti. Bunun üzerine İstanköy'den takviye olarak gelen iki Yunan Sahil Güvenlik botunun da yardımıyla gemi 20 dakika süren kovalamacanın ardından Ortakent- Yahşi mahallesi açıklarında uluslararası sularda saat 15.00 sıralarında durduruldu.

Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, durdurulan gemiye çıkarak arama yaptı. muhabiri tarafından o anlar görüntülenirken, gemideki 30 kadar personelin kıç bölümünde toplandığı görüldü. İki Türk Sahil Güvenlik botu da bölgeye giderek, gelişmeleri uzaktan takip edip, herhangi bir müdahalede bulunmadı. Durdurulan gemide Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin aramaları halen sürüyor.   DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA Dışişleri Bakanlığı Basın müşavirliği tarafından konu ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Yapılan araştırmada olayın Bodrum açıklarında Yunan karasularında gerçekleştiği belirtilen Bakanlık açıklaması şöyle:

"Haberde, gemiye Uluslararası sularda müdahale edildiği ve Türk sahil botlarının herhangibir müdahalede bulunmadığı gibi gerçekle bağdaşmayan bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Oysa ki; olay Uluslararası sularda değil, Yunan karasularında meydana gelmiştir. Bu nedenle de Türk Sahil Güvenlik botları gemiyi Türk karasularında kalarak takip etmiş, 30 dakika sonra olayın sona ermesi nedeniyle herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Yapılan inceleme neticesinde, olayın Bodrum açıklarında Yunan karasularında gerçekleştiği ve Tanzanya bayraklı “M/V Abdullah” adlı yük gemisinin AIS cihazı (Otomatik tanımlama Sistemi) kapalı halde seyretmesi nedeniyle Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından durdurulduğu ve bahse konu geminin 30 dakika sonra serbest bırakıldığı Türk Sahil Güvenlik botu tarafından tespit edilmiştir."Kaynak: Cumhuriyet.com.tr