Elektrikteki yüzde 8.1'lik zammın ardından bir zam da doğalgaza yapıldı... Üstelik yüzde 18,72 oranında...

"TABİ ZAMDAN HOŞLANMADIĞIMI VE SEVMEDİĞİMİ SÖYLEYEBİLİRİM. DÜNYANIN GERÇEKLERİNİ DE YÜZÜNÜZÜ ELLERİNİZLE KAPATARAK İZLEYEMEZSİNİZ. DOĞALGAZ, BU GECE YANİ 1 NİSAN'DAN İTİBAREN YÜZDE 18,72 ZAMLI OLARAK ABONELERE ULAŞACAK."

Açıklama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi... Bakan Yıldız, zamma gerekçe olarak döviz ve ham petrolün fiyatının yükselmesini gösterdi...

"YANİ SIRF DÖVİZİN ARTIŞIYLA BİLE TÜRKİYE'NİN YÜZDE 17'LER CİVARINDA BİR FİYAT ARTIŞI SÖZKONUSU. HAM PETROL VE SON DOĞALGAZ ZAMLARINA BAKTIĞIMIZDA SON 19 AYDA YÜZDE 29' LUK ZAM GELDİ. YÜZDE 12-17'LİK DE DÖVİZ ZAMMINI HARİÇ TUTUYORUM. DÖVİZ VE HAM PETROLÜN FİYATININ YÜKSELMESİ BU ZAMMIN ZEMİNİNİ HAZIRLADI."

Bakan Yıldız, uzun süredir dövizde yaşanan dalgalanmalar ve ham petrol fiyatlarında ki artışlar sebebiyle çok baskı altında kaldıklarını da vurguladı... Ve ekledi...

"HAM PETROL VE DÖVİZ FİYATLARININ ARTMASI BİZE BU ZAMLARI ZORUNLU HALE GETİRDİ. YOĞUN KIŞ AYLARINDA BU SÜRECİ YÖNETMEK DAHA GÜÇTÜ. BUNU DA DÜŞÜNDÜK. TÜRKİYE HAM PETROLÜ DOLAR OLARAK ALIYOR TL OLARAK TAHSİL EDİYOR."          


kanalb