21 Mart 2014 Cuma 10:14
 İçkili Lokallere Danıştay'dan Sevindiren Karar

Danıştay 10. Dairesi, içkili lokallerin kapatılmasına dayanak olarak gösterilen Dernekler Yönetmeliği'nin 66. Maddesinin 2. Fıkrasının yürütmesini durdurdu. Denizli'de, 2005 yılından bu yana süren hukuki mücadeleye son noktayı Danıştay koydu.

YENİDEN AÇILABİLECEKLER

İçişleri Bakanlığı bu karar itiraz etmediği ya da itirazı kabul edilmediği takdirde, bir süre önce ruhsatları iptal edilerek, kapatılan lokaller yeniden açılabilecek. Danıştay 10. Dairesi, Denizli Film Sevenler Derneği'nin içkili dernek lokallerinin kapatılması nedeniyle açtığı Dernekler Yönetmeliği'nin 66. maddesinin 2. fıkrasının yürütmesinin durdurulması ile ilgili davayı karara bağladı.

DANIŞTAY: KARAR HUKUKA AYKIRI

Danıştay, yönetmelik kuralı ile getirilen yaptırım, yaptırıma bağlanan ihlalin, süre yönünden sınırlarının gösterilmemiş olması nedeniyle açık ve belirli olmadığından, dava konusu düzenlemeyi hukuki güvenlik ilkesine ve hukuka aykırı buldu. 2005 yılında çıkarılan dernekler yönetmeliğinden önce yürürlükte bulunan mevzuata göre 1 yıl içinde 3 defa kapatılan dernek lokallerinin ruhsatlarının iptal edileceği öngörülmekteydi. Denizli'de de birçok içkili dernek lokalinin ruhsatları bu hükme göre iptal edildi. En son yapılan denetimlerde de üçüncü kez kapatma cezası, alkol satıldığı için verildi.

"İÇKİSİZ LOKAL" BELGELERİ GÖNDERİLMİŞTİ

Eğer İçişleri Bakanlığı, Danıştay'ın kararına itiraz etmez ya da itirazı kabul edilmezse, lokallerin ruhsatlarının iptal edilme gerekçeleri ortadan kalkacak. Buna göre, içkili dernek lokalleri yeniden açılabilecek. 2005 yılında başlayan dernek lokallerinin, içkili yer bölgesi ilan edilen tabakhaneye taşınması kararıyla başlayan ve tartışmalarla yargıya taşınan süreçte, içki ruhsatı bulunan 10 derneğin alkollü içki izin bölümü iptal edilerek 'içkisiz lokal' izin belgeleri gönderilmişti.

GEÇİCİ SÜREYLE MEN EDİLİR

Kumar oynatıldığı, izinsiz içki kullanıldığı, umuma açık yer durumuna geldiği veya yazılı uyarıya rağmen, 63'üncü maddede belirtilen lokal yönergesine veya bu yönetmelikte belirtilen lokaller ile ilgili diğer usul ve esaslara aykırı hareket edildiği tespit edilen lokaller mülkü idare amiri tarafından 30 günü geçmemek üzere geçici süreyle faaliyetten men edilir. Yukarıdaki fıkrada yazılı fiiler sebebiyle üç defa faaliyetten men edilen lokallerin izin belgeleri, mülkü idare amirince iptal edilir.

 

Son Güncelleme: 21.03.2014 10:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.