Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay'ın 149. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda konuştu. Başkan Güngör, tüm yetkileri tek elde toplayan 'başkanlık sistemi' referandumunu hatırlatıp, "16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA YANIT

Güngör konuşmasında isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi. Danıştay, CHP'nin referandum sonuçlarına ilişkin yaptığı başvuruyu reddetmiş, Kılıçdaroğlu da, "YSK, Danıştay, Yargıtay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız yasaları açıkça ihlal etmişler" açıklamasını yapmıştı.

Konuşmasında isim vermeden Kılıçdaroğlu'na "Yargı kararları ve yargıçlar eleştirilirken idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir" diyen Güngör, şunları söyledi:

"Kararlarımızın bilimsel eleştirisine açığız. Ancak yargı kararları, taraf menfaatlerine göre değil, objektif, bilimsel ve hukuki kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ne yazık ki kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler, yargının saygınlığına zarar verici olmaktadır."

Danıştay Başkanı Güngör, "Olağanüstü halin ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK'ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir" ifadesini kullandı.


Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile birlikte çay toplamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr