ALİ EYCE, Yeni Asır

İzmir Barosu seçimlerine katılacak gruplardan birisi olan Cumhuriyetçi Avukatlar, başkan, yönetim, denetim, disiplin ve delege adaylarını, düzenledikleri koktey ile tanıttılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Ahmet Piriştina Kent Arşivi bahçesi'nde gerçekleştirilen kokteyle yaklaşık 200 kişi katıldı.
Grubun başkan adayı Avukat Erdoğan Öztürker, baronun avukatlar için olduğunu ve bu sloganla yola çıktıklarını belirterek, "2010 seçimleri herkes için hayırlı olsun. Hep birlikte çıktığımız yolda sonuca ulaşacağız. Bu yolda bize gönül veren, omuz veren bütün meslektaşlarıma, bütün adaylarım adına candan teşekkür ediyorum" dedi. Başkan adayı Avukat Öztürker'in konuşmasından sonra başkan adayı ve diğer organların adayları tek tek kokteyle katılanlara tanıtıldı.
Seçim çalışmaları, adayların avukatların bürolarını gezerek, seçildikleri takdirde neler yapacağını anlatmasıyla geçerken Prof. Dr. Aydın Zevkliler'in, İzmir Barosu Başkanlığı'na gönderdiği dilekçe de kulislerde yankılandı. İsmi ve resmi, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu adayı Avukat Erdoğan Öztürker'in listesinde olan Prof. Dr. Aydın Zevkliler, baro başkanlığına gönderdiği dilekçede, adayşlıktan çekildiğini, uyarılarına rağmen isminin ve resminin aday afişlerinde kullanıldığını, belirterek, dilekçesinin afişlerin asıldığı yerlere veya baro birimlerine asılmasını talep etti. İzmir Barosu Başkanı Avukat Özdemir Sökmen, Prof.Dr. Aydın Zevkliler'in dilekçesini aldıklarını ve talep doğrultusunda gerekli işlemi yapıp, beyanlarını baro birimlerine asacaklarını söyledi.
Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu başkan adayı Avukat Erdoğan Öztürker de bu gelişme üzerine Prof. Dr. Aydın Zevkliler'in fotoğrafını afişlerden çıkarırken, iki yıl önce rahmetli olan baro eski başkanı avukat Nevzat Erdemir'in fotoğraflarını da kızının, babasının afişlerde kullanılmasına yaptığı itiraz üzerine iki resmin yer almadığı yeni afişler bastırdı.

Balıkesir'de iki aday ortaya çıktı

DEVRİM DERİN

Balıkesir Barosu'nun 9-10 Ekim tarihlerinde yapılacak seçiminde iki liste yarışacak. Balıkesir Barou Başkanı Muzaffer Mavuk'un üçüncü dönem için yeniden aday olacağı seçimde diğer aday ise Hakan Berk. Baro seçimlerinde, başkan, 10 yönetim kurulu üyesi, 5 disiplin kurulu üyesi, 3 denetim kurulu üyesi seçilecek. Barolar Birliği için de 4 delege seçilecek. Şimdilik iki listenin ortaya çıktığı Balıkesir Baro seçimleri için adaylar, ilçelerde de çalışmalar yapıyor.
Baro Başkanı Muzaffer Mavukbir beklentisi de, 2011yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olabilmek. Dost sohbetlerinde milletvekili adaylığı konusunu gündeme getirdiği bilinen MavukCHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı markaja aldığı öne sürülüyor. Önder Sav da eski bir baro başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı yapmış bir isim. Mavuk'un, baro başkanlığı kriteriyle CHP Genel Merkezi'nde 'tercih sebebi' olabileceği de belirtiliyor.
Rakibi Ertuğrul Hakan Berk'in DSİ personeli olduğunu ve bir baro başkanının memur olmasının doğru olmadığını söyleyen Balıkesir Barosu Başkanı Muzaffer Mavuk "Memur olan bir baro başkanı iktidarı eleştiremez." dedi.
Başkan Muzaffer Mavuk'un eski başkanı Kemal Çelikboya tarafından başlatılan 'En fazla iki dönem başkanlık' geleneğini sürdürmediğini söyleyen diğer aday Hakan Berk ise, "Eski başkanımızın başlattığı gelenek sürmeliydi