CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın "Rabia, her türlü darbeye karşı olmaktır” açıklamasını hatırlatarak “Bugün yanında yer aldığınız Katar’ın Emiri Tamim’in babası Emir Hamad, tahtı 1995’te babasından darbe ile ele geçirmişti. Tamim’in de tahtı 2013’te babasına silah çekerek aldığı iddia edilmişti. Her ikisi de Erdoğan’ın sıkı dostu. Bu nasıl darbeye, darbecilere karşı olmak” diye konuştu.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Katar kriziyle ilgili yaptığı açıklamada AKP hükümetinin İhvan hareketine desteğini çekmesi gerektiğini söylemiş ve "Hükümet Rabia simgesinden vazgeçmeli, terör örgütünün dört parmağını simgeniz yaptınız" demişti.

 Bunun üzerine AKP Sözcüsü Mahir Ünal, AKP MYK’sinin ardından yaptığı açıklamada “Rabia her türlü darbeye karşı olmaktır” açıklamasında bulunmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, yaptığı yazılı açıklamada gerek bu açıklamaya gerekse gündemdeki diğer konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

 Cankurtaran, gerek Katar gerekse AKP hükümetinin dünyada İhvan hareketine destekleriyle bilindiklerini ve AKP’nin İhvan hareketi kaynaklı Rabia işaretini kendine sembol yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu:

 “BU NASIL DARBECİLERE KARŞI OLMAK?”

 “Bugün yanında yer aldığınız Erdoğan’ın dostu Katar’ın Emiri Şeyh Tamim’in babası Emir Hamad, tahtı 1995’te babasından darbe ile ele geçirmişti. Tamim’in de tahtı 2013’te babası Hamad’a silah çekerek aldığı hatta babasını kısa süreliğine hücreye attırdığı iddia edilmişti. Her ikisi de Erdoğan’ın sıkı dostu. Bu nasıl darbelere, darbecilere karşı olmak? Madem bu kadar darbecilere karşıydınız o zaman niye karşı çıkmadınız?” diye konuştu.

 “TÜRKİYE’Yİ BU SEFER DE ARAP ÇÖLLERİNİN KUMUNA BATIRMAYIN!”

 Ortadoğu’da gerginliğin gün geçtikçe arttığını belirten Cankurtaran, “Bir tarafta Suudi Arabistan’ın başını çektiği Sünni blok olarak adlandırılan ülkeler diğer tarafta İran var. Bu şartlar altında AKP’nin Katar’da Türk askerini konuşlandırmak istemesi Körfez’de hoş karşılanmayabilir. Kısa vadede Suudi Arabistan’a karşı tavır gibi görülse dahi Katar’ın muhtemelen Suudilerle aralarındaki sorunu çözüp İran karşıtı cephede yer almasıyla birlikte bu sefer de İran’a karşı bir hareket olarak görülebilir. İran’da son yaşanan saldırılar ve İran’ın bununla ilgili Suudi Arabistan’ı suçlaması bölgede mezhep temelli bir çatışma riskini iyice tırmandırdı. Türkiye’nin yapacağı en büyük hata mezhep temelli bir gerginlikte taraf olmasıdır. Katar’da bu süreçte askeri güç bulundurmak da bu tehlikenin içine balıklama atlamak olur. ‘Şam Emevi Camii’nde namaz kılacağız” diyerek Türkiye’yi Suriye batağına sürükleyenler şimdi de ‘Arap doları gelecek’ diye Türkiye’yi Arap çöllerinin kumuna batırmasınlar” dedi.

 “PKK, AKP’NİN OHAL’İ KALICI HALE GETİRME AMACINA YARDIMCI OLUYOR”

 Cankurtaran, PKK bağlantılı TAK örgütünün saldırılarını arttırma tehditine de sert tepki göstererek, “Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere terör örgütü şiddeti tırmandırmayı planlıyor. AK Parti, OHAL’i kalıcı hale getirmek hatta bir rejime dönüştürmeye çalışıyor. PKK’da bu amacında ona yardımcı olmak, bahane sağlamak için harekete geçeceğini beyan etmiş durumda” şeklinde konuştu.

 “OHAL’İ SÜRDÜRMEK İÇİN DARBE SÖYLENTİLERİ BİLEREK Mİ YAYILIYOR?”

 Cankurtaran son günlerde yeni bir darbe olabileceği iddialarının ortaya atıldığını hatta bu konuda bazı tarihlerin verildiğini hatırlatarak, “AK Partili yetkililer, OHAL’e o kadar alıştı ve tadını aldı ki OHAL’i kaldırmamak için belli aralıklarla yeni darbe olabilir söylentilerini bizzat kendileri yayıyor olabilirler. Bu söylentilerin kaynağı iyi araştırıldığında yine bizzat AK Parti’nin içi çıkabilir” diye konuştu.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr