18 Mayıs 2012 Cuma 07:05
Avukatsız yargı!

Mahkemelerin savunma avukatları olmadan karar almasının önü açılıyor

İşte AKP’nin ucubesi

ERDEM GÜL

ANKARA - AKP, avukatların savunma haklarının kısıtlandığı gerekçesiyle duruşmalara katılmaması nedeniyle kilitlenen Balyoz davasında avukatlar olmaksızın karar verilmesini sağlayacakyasal düzenleme için yasa önerisi verdi. AKP, Balyozda avukatsız kararsürecini hızlandıracak yasa önerisine, tutuklu vekillerde yine mahkemeyi adres gösteren bir değişikliği de ekledi. Öneride, mahkemelerin tutukluluk gerekçesini somut gerekçelere dayandırması öngörüldü. AKP, aynı düzenlemelerin bulunduğu 3. yargı paketinin gecikmesi durumunda yasa önerisini hızla TBMM Genel Kurulundan geçirerek yasalaştıracak.

Yasa önerisi, Ceza Muhakamesi Yasasının (CMY) 188. maddesinde sanıkların itirazları nedeniyle krize giren Balyoz davasında karar sürecini doğrudan etkileyerek hızlandıracak bir değişiklik içeriyor. Yasa önerisiyle Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasının zorunlu müdafinin de hazır bulunduğu duruşmada açıklanmış olması veya bu mütalanın zorunlu müdafiye yazılı olarak tebliğ edilmiş olması durumlarında, çocuklar hakkında görevlendirilmiş olanlar hariç olmak üzere, hukuken kabul edilebilir bir mazereti olmayan zorunlu müdafinin yokluğunda da karar verilebilecekdüzenlemesi getiriliyor. Böylece bir süredir avukatların da duruşmalara katılmaması nedeniyle Balyoz davasında yaşanan kilitlenmenin aşılarakavukatsız kararverilmesinin yolu açılmış olacak.

AKPnin yasa önerisiyle ayrıca tutuklama kararlarıyla ilgili de yeni düzenlemelere gidildi. Muhalefetin tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasını amaçlayan Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 100. maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin uzlaşma formülünü reddeden AKP, yasa önerisiyle tutukluluklarda mahkemeyi işaret etti. AKPnin önerisinde tutukluluk kararlarının somut gerekçeye dayandırılması isteniyor. Öneride, CMKnin tutuklama kararınıdüzenleyen 101. maddesinde değişiklik yapılarak tutuklama kararlarında, kuvvetli suç şüphesi”, “tutuklama nedenlerinin varlığıve somut olayda tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunun somut olgularla gerekçelendirilerek açıkça yazılmasıöngörüldü. Bu değişiklikle yargıcın ya da mahkemenin tutuklamanın devamı ya da tahliye isteminin reddine ilişkin karar verirken kuvvetli suç şüphesinin varlığını, tutuklama nedenlerinin varlığını ve somut olayda tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunu somut olgularla gerekçelendirmek zorunda kalacak.

Cumhuriyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.