banner285
11 Kasım 2010 Perşembe 21:24
Ağar tavuk çalsaydı ne kadar ceza istenirdi?

ANF
16:40 / 11 Kasım 2010

ANKARA - Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Emniyet Genel Müdürü olan ve Kürt işadamlarının infaz edilmesinde aktif rol alan eski DYP lideri Mehmet Ağar, yargılandığı Susurluk davasında adeta ödüllendirildi. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Kubilay Taştan, Ağar'ın, ''Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

ÇATLI İLE İRTİBATI TESBİT EDİLDİ ANCAK…

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve tutuksuz sanık Ağar'ın hazır bulunmadığı duruşmaya avukatları Abdulkadir Toluç ile Abdullah Egeli katıldı. Bir grup Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat, kardeşleri öldürülen Fatma Bahçeci ve Şeyhmus Bahçeci adına müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme, ara kararında müdahillik talebini reddetti. Mahkemede, esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, kırmızı bültenle arandığı dönemde Susurluk’taki kazada ölen Abdullah Çatlı’ya pasaport ve silah ruhsatı verdiği ortaya çıkan sanık Ağar'ın üzerine atılı suç için öngörülen 765 sayılı Türk Ceza Kanununun (TCK) 102/4 ve 104/2. maddelerinde belirtilen 7 yıl 6 aylık zaman aşımı süresinin dolmadığını belirtti.

Taştan, İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığının iddianamesi ile İstanbul 6 Nolu DGM'de görülen ve Yargıtay'ın onadığı ''Susurluk Davasının'' gerekçeli kararında anlatılan olayları özetledi. Savcının esas hakkındaki görüşünde, Yaşar Öz'ün, ABD, Almanya ve İngiltere'ye eroin ihraç etmek suçundan İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığınca hakkında soruşturma yürütüldüğü, ayrıca İnterpol vasıtasıyla arandığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili birimlerine Öz hakkında, uyuşturucu ticareti yaptığı yönünde birçok ihbar ulaştığı ifade edildi. Yine Abdullah Çatlı'nın, birçok suçtan yakalama ve tutuklama kararıyla arandığı, uyuşturucu suçundan Fransa'da yargılanarak ceza aldığı, cezaevinden firar ettiği için İnterpol tarafından da arandığı kaydedilen görüşte, bu durumun Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar tarafından bilinmemesinin mümkün olmadığı ve bu şahıslara irtibat ve operasyon görevi verilmesinin düşünülemeyeceği belirtildi.

SUÇ VAR AMA ÖRGÜT KURDUĞUNA YÖNELİK DELİL YOK!

Ağar'ın, dosya kapsamında bahsedildiği gibi gerçekleştirildiği ortaya konulan kumarhaneciler kralı Ömer Lütfü Topal ve MİT’çi Tarık Ümit'in öldürülmesi olayları kapsamında, mahkemece ''cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturup, teşekkül vasıtasıyla suç işledikleri belirlenen ve haklarında ceza hükmü kurulan diğer kişilere bu olaylar kapsamında emir ve talimat verdiği yönünde delil bulunmadığı gibi, tespit olunan bu teşekkülün hiyerarşisi içinde istenen hususları yerine getiren, emir ve talimat alan konumunda da bulunmadığı'' savunuldu.

DELİLLER AĞAR’IN LEHİNE KULLANILDI

Ancak Ağar'ın bulunduğu konum itibariyle görev ve yetkisini suistimal ederek Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e takibattan ve yakalamadan kurtulmalarını sağlamak için silah taşıma izin belgelerini düzenleyip verdiği, yurt dışına giriş ve çıkışları için yeşil pasaport almalarını sağladığı, silah taşıma ruhsatı alınmasında kolaylık göstererek birtakım soruşturmalara tabi kılındıkları halde işlem yapan emniyet güçleri üzerinde etkisini kullanıp takibattan kurtulmalarını sağladığı kaydedilen esas hakkındaki görüşte, ancak Ağar'ın, ''örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte bulunduğu konum itibariyle mevcudiyetini bilmemesi mümkün olmayan ve haksız ekonomik çıkar amacıyla faaliyet gösterdiği anlaşılan mahkemece varlığı tespit olunan silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği'' savunuldu.

Savcı Taştan, Mehmet Ağar'a isnat edilen suçun, 5237 sayılı TCK'nın 220/7. maddesinin yollaması ile 220/2. maddesine uyduğunu, aynı eylemin suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK'nın 314. maddesinde düzenlendiğini belirtti. Savcı Taştan, bu yasa hükümlerinin ceza miktarı itibariyle sanık Ağar lehine olduğunu ifade ederek, Mehmet Ağar'ın 765 sayılı TCK'nın 314/1. maddesi uyarınca ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre talebinde bulundu. Duruşma, avukatların bu talebi üzerine ertelendi.

ÇHD: AĞAR CEZALANDIRILSIN

Öte yandan duruşmanın ardından, ÇHD üyesi avukatlar basın açıklaması yaptı. Derneğin Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, savcının esas hakkındaki görüşünde, Ağar'a uygulanmasını istediği ceza maddesinin ''mahallede bir araya gelerek komşunun kümesinden tavuk çalan 3 liseliye uygulanabileceğini'' söyledi. ''Ağar'ın, gerçek suçlarından cezalandırılmasını istediklerini'' belirten Kozağaçlı, ''Bugün kirli bir uzlaşmaya dayanarak ismini savcılara ve basına unutturduğunu, yürütülen sözde derin devlet soruşturma ve kovuşturmalarından kurtulduğunu düşünen bu sanık, halka karşı işlediği hiçbir suçun unutulmayacağını bilmelidir'' dedi.

ANF NEWS AGENCY

Son Güncelleme: 23.10.2013 17:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.