"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 20. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

TUTUKSUZ SANIKLAR DA KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Serdar Adalı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.

Mahkeme heyeti, rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz celseye katılmayan Aziz Yıldırım'ın çapraz sorgusunu yapmaya başladı.

AZİZ YILDIRIM: "TRABZON'U BEN BÜYÜTTÜM"
*Aziz Yıldırım, "3 tane büyük kulüp vardı Türkiye'de. Trabzon'u ben büyüttüm. Manisa maçında şike var. Trabzon şike yaptı. Hangi oyuncular Trabzonluydu o maçta" "Türkiye'de herkesin telefonu dinleniyor. Bizde o amaçla telefonum dinlenmesin diye (başkasının üzerine kayıtlı hat) aldık. Devlet her şeyi dinliyor. Devlet suça teşkil ediyor. Biz devlete güvenen insanlardık. Bu süreçten sonra güvenmiyoruz"

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 20. duruşması görülmeye başlandı.

MAHKEME BAŞKANI: "KISA CEVAP VERİNİZ"
Davada görüntülü kayıt yapılamayacağını belirten mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, "Sözlerinizi katipler yazacak. Bu nedenle kısa ve öz cevaplar veriniz"dedi.

"TELEFONUM DİNLENMESİN DİYE BAŞKASINA KAYITLI HATTAN KONUŞTUM"
Duruşmada çapraz sorgusu yapılan Yıldırım'a "Dinlemelere göre 12 hat var sizin kullandığınız. 10 tanede başkasının telefonlarından görüşmeleriniz var. Rabia Akın ve Gülbahar Çakın adına hatları neden kullanıyorsunuz?" diye soruldu. Yıldırım bu soruya,"İki tane telefonum var. Diğer telefonların çoğu şirkete ve kulübe ait telefonlar. Biri şirketten muhasebe müdürü Reyhan adınadır. Alın dedik aldılar. Diğeri de devletin bana verdiği korumanın aldığı telefondur. Almış getirmiş. Türkiye'de herkesin telefonu dinleniyor. Biz de o amaçla telefonum dinlenmesin diye aldık. Devlet her şeyi dinliyor. Devlet suça teşkil ediyor. Biz devlete güvenen insandık. Bu süreçten sonra güvenmiyoruz" diye yanıt verdi.

TRABZON AVUKATI YILDIRIM'I KIZDIRDI
Trabzonspor Kulübünün avukatı Nusret Yılmaz'ın, "Manisaspor Başkanına verilen paralarda açık var?" sorusu üzerine, Yıldırım tepki gösterdi. Yıldırım , "Bunların hepsi dosyada var" dedi. Mahkeme Başkanının 'Birbirinize saygılı sorun' demesi üzerine, Yıldırım, "Cevap vermiyorum o zaman" diye konuştu. Yıldırım, "Ben de soru sorabilecek miyim bu avukata, Sadri Beye sorabilir miyim?" dedi.

Avukat Yılmaz'ın, "Gönderdiğiniz paranın maçtan 12 saat geçmeden niye istediniz?" sorusuna Yıldırım, "Sen dosyayı iyi okumamışsınız. Ben Tamer'e parayı iade edeceklerdi 3 ay sonra. Ne kadar oldu dedim. O da 2 ay oldu dedi. Ben de ara parayı iste dedim. Bunların hepsinin kaydı var. Ben senin başkanına 92 milyonluk ihaleyi verdim. Trabzon'a ne yaptım bunu bilsinler. 3 tane büyük kulüp vardı Türkiye'de. Trabzon'u ben büyüttüm. Manisa maçında şike var. Trabzon şike yaptı. Hangi oyuncular Trabzonluydu o maçta" diye tepki gösterdi.

SAVCI BEYİN İŞİNE GELMEDİĞİ İÇİN TAPELERE KOYMAMIŞTIR
"Futbolda şike" iddiaları üzerine görülen davada tutuklu sanık Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın çapraz sorgusu yapılıyor.

MAHKEME BAŞKANI: ÖZAYDINLI SEN İZLEYİCİSİN KONUŞAMAZSIN
Trabzonspor Avukatı Nusret Yılmaz'ın bir sorusunda Murat Özaydınlı'nın ismini zikretmesi üzerine, salonda izleyici olarak yer alan Özaydınlı söz almak istedi. Mahkeme Başkanı, Özaydınlı'ya "Sen konuşamazsın izleyicisin" dedi. Özaydınlı ise "Adım geçiyor ben konuşurum. O zaman adımı geçirmesin" dedi. Mahkeme başkanının gülümseyerek, "Tanık mı sanık mı ne olmak istiyorsun?" diye konuşması üzerine Özaydınlı, "Hepsini olurum ben" diye konuştu.

EMENİKE'NİN TRANSFERİ
Avukat Yılmaz, "Emenike'nin transferi hangi aşamada gerçekleşti?" diye sordu. Bu soruya Yıldırım, "Ocak-Şubat aylarında kardeşim Yıldırım ve Göksel Gümüşdağ gitti ve Karabük Başkanı Feridun bey ile görüştü. Ben maça gittiğimde de konuştum bu konuda. Zamana bıraktık. Kulüpten izin istedik ve Emenike ile de konuştuk. Daha sonra 9-10 milyon civarında başkan ile pazarlık yaptık. 9'a anlaştık. Savcı beyin işine gelmediği için tapelere koymamıştır. Diğer oyuncuların fiyatını arttırmamak için kamuoyuna '7 milyon dolar verdik' dedik" diye cevap verdi.

Duruşmaya ara verildi.

SAVCI BAZI TAPELERİ HASIRALTI ETMİŞ
"Futbolda şike" iddiaları üzerine görülen davaya verilen aranın ardından tutuklu sanık Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın çapraz sorgusu ile devam edildi.

YILDIRIM: BÜTÜN TAPELER YOK
Duruşmada söz alan Aziz Yıldırım, "İddianameyi hazırlayan savcı bazı tapeleri hasır altı etmiş. Burada sadece Fenerbahçe yargılanmıyor. Bütün tapeler hasıraltı olmadan gelecekti" dedi. Bu sözlere mahkeme başkanı, "Bütün tapeler var" diye yanıt vermesi üzerine Yıldırım, "Bütün tapeler yok. Hayır" diye konuştu. Mahkeme Başkanı da "İddianameler uzun diyorsunuz sonra. Klasörde var tapeler. O savcı beyin takdiri" dedi. Yıldırım'ın çapraz sorgusu tamamlandı.

MÜTALAAYA KARŞI SAVUNMALAR BAŞLADI
Daha sonra savcılık makamının mütalaasına karşı savunmalara başlandı. Sami Dinç'in avukatı ''Mahkemeye sunduğumuz yazılı savunmaları tekrar ediyoruz. Duruşma sırasında yaptığımız sözlü savunmamızı tekrar ediyoruz. Beraatimizi talep ediyoruz" dedi.