Cinsel istismara uğrayan birey ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren yasa teklifi, Antalya'da protesto edildi.

CHP Antalya milletvekilleri Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın, Niyazi Nefi Kara ile Devrim Kök'ün de yer aldığı eyleme, çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Muratpaşa Belediyesi de eylemcilere al yazma dağıttı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplanan grup adına CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci açıklama yaptı. Deveci, önerge ile 15 yaşın altındaki çocuklara tecavüz eden pedofililerin aklanmaya çalışıldığını belirtti.

Ardından da aralarında Mustafa Akaydın'ın da bulunduğu bazı protestocular, yasa teklifini yırtıp attı.

YUMRUK ATMAYA ÇALIŞTI

Grup, açıklamadan sonra el ele tutuşarak Konyaaltı varyantına doğru yürümek istedi. Grubu polisin durdurması üzerine kısa süreli ardebe yaşandı. CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara, polislerden birinin kendisine yumruklu saldırıda bulunduğunu söyledi.

Kendisine saldırıda bulunan polisi "FETÖ'cü" olarak nitelendiren Niyazi Nefi Kara, sert eleştirilerde bulundu.

Kara, Antalya Göynük'teki ormanlık alanda PKK'lı teröristler olabileceği gerekçesiyle üç gündür orman yangınına müdahale edilmediğini ileri sürdü. Bir yılda 325 çocuğun istismara uğradığını açıklayan Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'ya da seslenen Kara, "Eğer bunları koruyamıyorsan sen de istifa et" dedi. Kara, Antalya'da güvenliği sağlayamadığını iddia ettiği Vali Münir karaloğlu'nu da istifaya davet etti.

AKP'NİN KARAKTERİNE UYGUN 

CHP Milletvekili Mustafa Akaydın da yasa önergesinin AKP'nin genel karakterine uygun olduğunu söyledi. Akaydın, önerge ayıplı olduğu için gece yarısı TBMM'ye getirildiğini de iddia ederek, bunun kadın haklarına bir tecavüz olduğunu söyledi. Polisin yürümelerine izin vermediği gruptan bazı yaşlı kadınlar da çevik kuvvet polislerini, "Sizin de çocuklarınız var" diyerek azarladı. Grup daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda oturma eylemi başlattı. Bir kadın eylemci de kadın avukatlara, cübbelerini giyip eylemlere katılmaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr