ABD basınında yer alan haberlerde, Tesla'nın Çin'de Şangay  belediyesiyle temaslara geçtiği ve 2018 yılının sonuna kadar en az 500 bin  elektrikli araç üretmeyi hedeflediği ifade edildi.

Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk'ın nisan ayında Çin'i ziyaret  ederek devlet yetkilileriyle temaslar gerçekleştirdiği bilgisine yer verilen  haberlerde, mart ayında Çinli internet devi Tencent Holdings'in Tesla'da yüzde 5  hisse aldığı ve iki şirketin Çin'de de ortaklık kurabileceği kaydedildi.

Uzmanlar, Tesla'nın ABD'de üretip Çin'e ihraç ettiği elektrikli  otomobiller için yüzde 25 gümrük vergisi ödediğine dikkat çekerken, firmanın Çin  otomotiv pazarındaki payını arttırmayı hedeflediği değerlendirmesinde bulundu.

Haberlerin ardından, Tesla'nın New York borsasında işlem gören hisse  başına değeri yüzde 2,3 artışla 385 dolara kadar yükseldi. Firmanın piyasa değeri  de yaklaşık 64 milyar dolara ulaştı.

Tesla, iki hafta önce Alman otomotiv şirketi BMW'yi geride bırakarak  dünyanın en değerli 4'üncü otomotiv şirketi olmayı başarmış, nisan ayında da  Amerikalı General Motors'u geçerek ABD'de piyasa değeri en yüksek otomotiv  firması olmuştu.

Kaynak: HABER7.COM